Pondělí 10. května 2021
Svátek slaví Blažena, zítra Svatava
Jasno 27°C

Psi na Plzeňsku živoří v otřesných podmínkách. „Týrání!“ potvrdili veterináři

Autor: Jana Ulrichová, Kateřina Lang - 
5. dubna 2019
05:10

Podezřelý chov u domu poblíž Horní Břízy na Plzeňsku, na který Blesk tlapky upozornilo několik čtenářů, rozhodně není v pořádku. Reportérky na místě zjistily, že tam v rezavých boudách, bez vody a ve výkalech živoří desítka psů různých ras a další domácí zvířata. Podle veterinářů jde o týrání.

V kotcích u domu byli zavření buldočci, čivavy, kanárské dogy a pinč. První dvě plemena jsou přitom v současné době na trhu velmi žádaná. Podle veterinářů, kteří zvířata na podnět Blesk tlapek zkontrolovali, jde o nevhodné podmínky a nezvládnutý chov.

V kotcích u domu je zavřená zhruba desítka psů V kotcích u domu je zavřená zhruba desítka psů | Kateřina Lang

Věra strádání psů odmítá připustit

Pozemek se zvířaty patří Věře Tremlové (49) a jejímu partnerovi Miloši Pilnému, kteří žijí o několik kilometrů dál v Horní Bříze. To, že by jejich psi strádali, žena popřela. Prohlásila, že jsou pravidelně venčeni. Navíc jsou podle ní všichni s průkazem původu.

„Mám je hlášené na výboru. Psy pouštím, teď jsem je zavřela. Mám tady tosa-inu, kanárskou dogu a malého ratlíka, to je všechno,“ uvedla. Na otázku, zda chová i buldočky, odpověděla, že ty má doma v bytě. Opak je ale pravdou. Minimálně dva viděly reportérky zavřené v kotci na pozemku. O tom, že provozuje množírnu, ale nechtěla žena ani slyšet. „Jděte někam jinam, kde to mají horší,“ řekla.

Je to týrání

Podle souseda z vedlejšího domu, který sám provozuje chovnou stanici, majitelka svá zvířata týrá. „Bývají tady tak jednou denně, to beru jako týrání zvířat. Jděte se tam podívat, v jakých jsou podmínkách. Exkrementy vyhazují za plot,“ popsal Bořek Zdařil, který žije v sousedství.

Domněnku pana Zdařila, že jde o týrání, potvrdil i inspektor Krajské veterinární správy v Plzni Marek Svoboda. „Týrání je to určitě. Na místě bylo tam jedenáct psů, kteří nejsou v ideálních chovatelských podmínkách. Tři psi byli ve špatném výživovém stavu,“ uvedl. Inspektor dodal, že chaos byl i v očkování, čtyři psi neměli vůbec očkovací průkazy.

„Stoprocentně budeme podávat podnět obci s rozšířenou působností,“ dodal s tím, že ženě budou uloženy sankce i ze strany krajské veterinární správy, a to v řádu tisícikorun.

Chovatelka tvrdila, že její chov je v pořádku, psi prý jsou s průkazem původu Chovatelka tvrdila, že její chov je v pořádku, psi prý jsou s průkazem původu | Kateřina Lang

Kachny na blátě a neregistrované prase

Na pozemku živoří nejen psi, ale další domácí zvířata, sedm koček, králíci, slepice a kachny. Reportérky tam viděly slepice a kachny zavřené ve voliérách bez vody a krmení, kachny byly navíc celé od bahna. „Tam budeme také posuzovat nevhodné chovatelské podmínky,“ řekl inspektor. Dodal, že na pozemku chová majitelka i neregistrované prase, kvůli kterému s ní také povedou řízení.

Případ vyšetřuje také policie, která na podivný chov dostala hned několik trestních oznámení.

starymlok ( 10. dubna 2019 19:43 )

Maratrissa,prázdna tykev

Maratrissa ( 9. dubna 2019 21:35 )

Mínus 20 kg za dva týdny! Bříško zmizí bez poškození zdraví! Potřebujete >>>> www.SlimExtrem.com

Monikay ( 7. dubna 2019 18:48 )

paní majitelka týrá vzhledově i sama sebe

joldh ( 7. dubna 2019 01:03 )

Zarazíme jí vycházky! Mělo by se..............., až to ale všechno prohlídneme, pak to projednáme, pak se o tom poradíme....., my to babě osladíme!!! To se nedělá!

mini ( 5. dubna 2019 14:39 )

veterináři i ostatní papalaší,konejte ,jak říká jaromír Soukup,mělo by se,uděláme a nic.Chtěli byste jako lidi tak žít nebo nechat svoje pejsky ničit,jednejte ´,trestejte a zachraňte každého pejska a ty mrchy zavřít o vodě a o stejném prostředí.Hlavnw´´ě pořád nekecejte co by se mělo,je to málo.

Zobrazit celou diskusi
Další videa