
Proč je Česko rájem množíren? Tohle se u nás dělá špatně
Být na mapě srdcem Evropy nemusí být vždy výhodou. Nebo jak pro koho! Množitelé psů a nelegální překupníci zvířat toho, i kvůli řadě mezer v zákonech, využívají ve svůj prospěch. Na včerejší pražské konferenci Právo týrat?! odborníci hledali důvody proč a navrhovali změny.
Nedostatečná legislativa, obchod se zvířaty bez regulací a dobrých kontrol, to jsou hlavní české nedostatky, naznačila ve svém projevu Georgia Diamantopoulou, zástupkyně organizaceVier Pfoten/Four Paws.
Pomoci by podle ní měla povinná registrace a identifikace, a také sloučení registrů v celé Evropské unii. „To nyní není, proto kvete černý obchod. Když je chovatel registrován, je možné jeho i zvířata od něj vysledovat a kontrolovat,“ zdůraznila. Databáze podle jejího názoru musí být propojená, celoevropská.
Váhají policisté i úřady
„Pokud nás majitel nepustí do domu sám, je jediná možnost spolupráce s policií, která to ne vždy chce řešit,“ řekla bývalá inspektorka KVS Jiřina Sedláková a z příběhů, které vyprávěla, bylo znát, že ji „svázané ruce“ jako veterinářku značně trápí.
Když už veterináři zjistí, že k týrání dochází, a dají podnět obci s přenesenou působností na odebrání zvířat, stává se, že se obcím do toho nechce. Mají obavy z finanční náročnosti, zvlášť když jde o více zvířat, i z toho, kam pak odebraná zvířata umístí, naznačila během své prezentace Sedláková.
Podmínka tyrana neodradí
Hlavní bojovník za novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání Jiří Pospíšil (TOP09) opakovaně poděkoval Blesk tlapkám za mediální tažení proti tyranům a především „probuzení“ předsedy vlády Andreje Babiše k zájmu o problematiku množíren. „Konečně se zacházení se zvířaty stává společenským tématem. Jde nám o to prosadit takové zákony, které by zvířatům zaručily vhodné důstojné zacházení a přísnější tresty za jejich týrání. Podmínky nikoho od týrání neodradí,“ řekl. Dodal, že z konference by mělo vzejít doporučení pro politiky, jak a co v zákonech, včetně veterinárního, změnit.
Zanedbaná zvířata i babička
Na konferenci zaznělo i několik otřesných případů, které ze své praxe přiblížila bývalá inspektorka KVS Jiřina Sedláková. Zasahovala např. v množírně se 14 psy, 10 štěňaty, dvěma leguány, 25 exotickými ptáky a 4 kočkami. Když se veterináři do domu dostali, a to až po opakovaných kontrolách za pomoci policie, našli podvyživená zvířata na balkoně a také zanedbanou seniorku zastlanou v peřinách se 7centimetrovými nehty na nohou. Zavolali proto do domu i sociálku. Kauza skončila tím, že chovatelka pozemek uklidila a části zvířat se zbavila.
Uvedla i další případ bývalé chovatelky se 151 psy, jejíž zvířata žila všude, včetně obývacího pokoje připomínajícího chlév. Koupelna byla plná joršírů. Veterináři nařídili redukci chovu a změnu prostředí, úřady se ale nakonec smířily s pokutami.
Konference i dnes
Konference pokračuje i dnes, hovořit se na ní bude o klecových chovech, rybách, coby obětech průmyslových velkochovů, o problematice nelegálního obchodu s volně žijícími ohroženými druhy zvířat a také o chovu kočkovitých šelem a jejich komerčním využívání. Diskutovat se bude i na téma zoo a tzv. kontaktní zoo, o ochraně hospodářských zvířat a také o problematice dálkové přepravy zvířat.
Snad se ta svinstva se psy vymýtí.
