Konec honu na slevy v Česku? Ministr promluvil, zda omezí akce řetězců

Autor: ČTK, tva - 
16. října 2019
19:58

Slevové akce se u velkých obchodních řetězců rušit nebudou a nízkopříjmových skupin obyvatel se změny v chystané novele zákona nedotknou. Na Žofínském fóru to ve středu řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Odmítl tvrzení prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáše Prouzy, který kritizoval změny v navrhované novele zákona o významné tržní síle. Podle Tomana vyvolal Prouza mediální kampaň a lže, ministr požaduje po Prouzovi omluvu.

Prouza, který se ve středu fóra na téma Potraviny a jejich kvalita z pohledu českého zákazníka také zúčastnil, trvá na svých vyjádřeních o tom, jak je formulovaný návrh novely. Prouza minulý týden ČTK řekl, že ministerstvo v rozporu s dohodami a nejspíš pod tlakem potravinářské lobby novelu změnilo. Tvrdí také, že velké obchodní řetězce už nebudou moci pořádat slevové akce na vybrané zboží a že to ovlivní například penzisty.

Video  Slevy v obchoďácích akce čeká regulace? Ministr Toman jedná o omezení slevových akcí.  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

V novele, která je nyní v připomínkovém řízení, se píše, že za zneužití významné tržní síly bude nově považované sjednávání nebo uplatňování náhrady nákladů na slevy na potraviny v akcích.

Prouza: Ministerstvo přišlo s jednostrannou variantou

„Já tomu rozumím, že SOCR a jeho členům, významným obchodním řetězcům, vadí, že již nadále nebudou moct pokračovat v praktikách typu, že na akce jsou poskytovány cenové slevy, které se běžně uplatňují už týden a více před jejich zahájením, často i týden po akci. Takže pro dodavatele to představuje značnou finanční ztrátu, aniž by slevu pocítil konečný spotřebitel. Pouze se vylepší zisk obchodníka,“ řekl na fóru Toman. Nikdy se podle svých slov netajil také tím, že podporuje české, moravské a slezské výrobce.

Video  Miloš Zeman se veze, Toman řídí.  - Blesk - Jakub Veinlich

Prouza uvedl, že podal na ministerstvo zemědělství několik návrhů na zlepšení spolupráce, ale že resort nereagoval. Toman to odmítl. Prouza dodal, že na novele zákona o významné tržní síle pracovali odborníci šest měsíců a během léta se nečekaně změnila a vznikla ze strany MZe jednostranná varianta. O spolupráci s MZe stojí, stejně tak chce řešit, proč je tak málo českých potravin a základních komodit.

Tento týden míří do Sněmovny i novela zákona o potravinách, která spolu se zmíněnou novelou rovněž řeší dvojí kvalitu potravin. Veškeré kroky proti dvojí kvalitě jsou podle Tomana nutné a chrání české spotřebitele před přístupem některých zahraničních dodavatelů, kteří si myslí, že zdejší spotřebitel kvalitu nepozná.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tomik007 ( 16. října 2019 22:04 )

ALE ZDRAZOVANI - JIM JDE ZCELA BEZ PROBLEMU

havran2 ( 16. října 2019 21:02 )

Ministr Toman žádné slevy nepotřebuje,na té fotce je vidět jak se má dobře,že ani ten jeho lalok těma svýma fousy nezamaskuje ! ! !

anonym01 ( 16. října 2019 20:50 )

OPRAVA VYUZIVALy rodiny s detmi a seni­ori!­!!!!!!­!!vy­užíva ly rodiny s detmi a seniori! vsichni budeme stari! jednou

anonym01 ( 16. října 2019 20:37 )

TECH SLEV HOJNE VYUZIVALI RODINY S DETMI A SENIORI. V IZRAELI KTERA BY NAM MELA JIT V MNOHEM PRIKLADEM, MAJI PRO MISTNI SLEVOVE KARTY V SUPERMARKETU. MYSLIM, ZE BY MOHLO BYT NECO PODOBNEHO ZAVEDENE I U NAS NA PODPORU RODIN A SENIORU. aLESPON NA ZAKLADNI POTRAVINY.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud