Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Polský ministr se kauzou masa baví, vytáhl Krtečka a Rumcajse. Tomanovi vytkl „kousavé poznámky“

Autor: ČTK, Mii - 
1. března 2019
16:04

Čím dál vyhrocenější je spor mezi Čechy a Poláky kvůli kvalitě masa, které se z Polska dováží do naší krajiny. Polskému ministrovi zemědělství Janu Ardanowskému došla trpělivost s kontrolami, které česká strana provádí a na twitteru se ji za to rozhodl zesměšnit. Za problematické maso podle něj mohou „kreslené postavičky“ a českého šéfa resortu zemědělství Miroslava Tomana nařkl z toho, že má kousavé poznámky.

„S uspokojením přijímám informace o tom, jak dobře funguje veterinární dozor v Čechách. To, že každou chvíli objeví maso neznámého původu, jako v roce 2018, že najde dopravní firmy převážející nelegální maso, že nachází nikde neohlášené, nelegální sklady s masem, které pochází neznámo odkud, bezpochyby svědčí o tom, že je schopný,“ píše Ardanowski. Maso od neznámých krav, které chybějí v systému registrace a evidence, „bylo získáno při loupežné činnosti jistého Rumcajse, který to dělal pro Manku a Cipíska“.

Česká Státní veterinární správa ve čtvrtek informovala, že v Praze na Bohdalci fungovala nelegální bourárna masa. Veterináři spolu s policií a celníky na místě zajistili skoro 1200 kilogramů hovězího masa bez dokladů a značení. Další místo s 800 kilogramy neznámého masa veterináři našli koncem loňského roku v řeznictví v Chotěšově u Plzně. Desítky kilogramů masa byly prošlé.

Podle Ardanowského nelegální sklad „v centru Prahy vedl známý konspirátor Krteček a přepravou neznámého masa se zabývali Křemílek a Vochomůrka“.

„Tvoje kousavé poznámky, které jsou možná potřebné v nějaké vnitřní (české vnitropolitické - pozn. ČTK) hře, padat nemají,“ vzkázal Ardanowski Tomanovi s tím, že k inteligentnímu člověku, za jakého svůj protějšek považuje, se nehodí. Vyzval zároveň Tomana, aby dál „nešel touto cestou“.

Češi nejsou bez viny, říká ministr

V Česku se v posledních týdnech znovu debatuje o kvalitě a bezpečnosti polských potravin poté, co koncem ledna polská televize odvysílala tajně natočenou reportáž z jatek, kde byly poráženy nemocné krávy. Maso z nich se dostalo do řady zemí Evropské unie, včetně Česka a Slovenska. Později čeští veterináři v polském hovězím objevili salmonelu. Ve čtvrtek informovali, že ji objevili také ve 1200 kilogramech mražených kuřecích stehen z Polska.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD)  opakovaně prohlásil, že nevěří polskému systému veterinární kontroly. Podle Ardanowského se problémy s polskými potravinami zveličují, myslí si, že každá záminka je dobrá k obvinění Polska, že má špatné jídlo. Takto se prý chovají země, které v oblasti produkce potravin nestačí na konkurenci z jeho země.

„Kdo je bez viny, ať hodí kamenem,“ řekl ve čtvrtek Ardanowski v reakci na informace o nelegální bourárně masa v Praze. „Je vidět, že to určitě nejsou Češi,“ dodal.

majojo ( 2. března 2019 01:49 )

Ty chodím odkládat do Alberta. A konzervy z Polska, ty odkládají i moji psi.

vimto ( 1. března 2019 22:26 )

Bohužel žádný info , že je toho plná evropa se ke mě nedostalo a ani uředníci z Bruselu nemají problém s Poláky a ani nejsem Zdenek

marmat ( 1. března 2019 22:14 )

opravení samovolného naskočení= DEPRESE

marmat ( 1. března 2019 22:12 )

tomiku/James Bonde 007EPRESE klidně zapijte...nebo lysohlávky po daždi ???

marmat ( 1. března 2019 22:08 )

vimto: To si fandíte!Sorry jako, co vás k takové demagogii vede?je toho plná Evropa ...jen se neví CO s tím a jinak tady to je taky X- tá vlna. Jinak Bůh ví, kam na ty "konstrukce/objevy"zdenkku chodíte?Vypadá to, že jste se narodil před 10 lety

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud