Pondělí 6. prosince 2021
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Oblačno, sněžení 1°C

Konec slevových akcí v supermarketech. Vláda je chce zrušit, tvrdí Prouza. Tomanův resort to popírá

Autor: ČTK, tva - 
9. října 2019
09:50

Velké obchodní řetězce už nebudou moci pořádat slevové akce na vybrané zboží. Navrhuje to ministerstvo zemědělství v chystané novele zákona o významné tržní síle, která je v připomínkovém řízení. Novela tím zásadně ovlivní nízkopříjmové skupiny obyvatelstva, které jsou na slevách závislé, například penzisty, řekl v rozhovoru s ČTK prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý označil toto Prouzovo tvrzení za lživé, omezení podle něj nebude mít dopad na slevy pro spotřebitele.

Změna by se dotkla obchodníků s tržbami nad pět miliard korun, to znamená osmi zahraničních obchodních řetězců, jako jsou třeba Kaufland, Lidl, Albert, Tesco nebo prodejny COOP. „Slevy jsou přitom důležitým nástrojem v boji o klienty na velmi konkurenčním trhu,“ upozornil Prouza. Zatímco v Německu, Rakousko či Velké Británii drží 75 procent trhu čtyři řetězce, v ČR je podle Prouzy trh rozdrobenější a na dosažení tohoto tržního podílu by se muselo spojit 11 řetězců.

„Návrh novely zákona o významné tržní síle nijak neomezuje slevové akce vůči konečnému spotřebiteli. Informace prezidenta Tomáše Prouzy je lživá. Zákon řeší vztah mezi odběratelem a dodavatelem, nikoli vůči konečnému spotřebiteli,“ řekl mluvčí ministerstva zemědělství.

Ekonomika přestane růst a zdraží se potraviny, říká Prouza

Doplnil, že podle nového ustanovení ohledně prodejních akcí bude muset být mezi odběratelem s významnou tržní silou a dodavatelem písemná smlouva. „Musí obsahovat kupní cenu, množství potravin, které bude do této akce zahrnuto, a dobu jejích trvání,“ dodal. V samotné novele se ale píše, že za zneužití významné tržní síly bude nově považované sjednávání nebo uplatňování náhrady nákladů na slevy na potraviny v akcích.

Zákon by měl začít platit v roce 2021, tedy v době, kdy se podle Prouzy předpokládá, že česká ekonomika začne stagnovat. „Lidé začnou mít problém s penězi. Ve chvíli, kdy to pro ně bude nejhorší, tak by se jim zdražily potraviny? To je přece politická sebevražda,“ uvedl.

„Ministerstvo zemědělství chce vstoupit do učebnic“

Svaz dal k zákonu zhruba 18 stran připomínek, samotná norma má pět stran. Svaz souhlasí s tím, že by se slevovým akcím měla nastavit nová pravidla, ale mělo by k tomu podle něj dojít na základě společné odborné diskuse a hlavně postupně. V Česku jsou páté nejlevnější potraviny v Evropě, ve slevách se loni prodalo v ČR podle společnosti Nielsen až 56 procent rychloobrátkového zboží.

Slevy na zboží vznikají po dohodě mezi výrobci a obchodem a marže se snižuje na obou stranách, jak u obchodu, tak u dodavatele výměnou za větší prodaný objem. Podle návrhu zákona budou mít ale řetězce zakázáno dohodnout i takzvanou množstevní slevu nebo si objednat rozvoz svých výrobků na prodejny.

Podle Prouzy princip množstevních slev funguje od prvobytně pospolné společnosti. „Tisíce let platí jednoduchý zákon ekonomiky - pokud ode mne někdo koupí víc, dám mu slevu. Ovšem české ministerstvo zemědělství chce vstoupit do učebnic ekonomie,“ řekl.

Ochrana pro české výrobce?

Novela zákona navazuje na evropskou směrnici, která mimo jiné definuje zakázané takzvané černé a šedé praktiky. Jde třeba o případy, kdy se obchodník a dodavatel ve smlouvě dohodnou, že společně zaplatí reklamu na nové jogurty. Novela ale navrhuje všechny tyto druhy spolupráce zakázat včetně toho, aby se obchodníci a potravináři dělili o náklady na marketing a reklamu.

Podle Prouzy se tak ministerstvo zemědělství snaží chránit české výrobce potravin, kteří neumí bojovat s modernější konkurencí, a zákazem spolupráce chce omezit uvádění nových alternativních značek na trh.

Prouza rovněž dodal, že návrh zákona neobsahuje analýzu dopadů, přitom norma zásadně zasáhne do podnikatelského prostředí. Pokud by prošla, museli by odběratelé a dodavatelé předělat miliony smluv, což by je vyšlo na stovky milionů korun, doplnil šéf svazu.

havran2 ( 9. října 2019 13:10 )

Těm co mají své koryta ve vládě,poslanci ,senátoři,v soudnictví a další takoví,těm se to mluví,ti nemají žádné problémy se zdražováním ! ! !

poky-f ( 9. října 2019 11:42 )

PROUZA ?? Jeden z největších polistopadových křiváků !!

verka1 ( 9. října 2019 11:33 )

Nikdy už nebudou kvalitní potraviny v obchodech, bývalá reklama Klasa, nejlepší a nejkvalitnější potraviny a nebyla to pravda.

dostojevskij ( 8. října 2019 19:11 )

Už za 1. republiky byly brambory, mléko, chléb, ryby levné, aby se i nejchudší mohli najíst. A to byla KVALITA!!!!! Bude-li kvalita, stačí jíst méně, ale ty náhražky - vůbec nevíte co jíte, hnus.....

iFender ( 8. října 2019 18:57 )

Toho cloveka Prouzu neznam,ale je to jasne politicke vyjadreni.Duchodci se maji obratit proti ANO.Pravdepodobne nejake zadani jinak si to nedovedu predstavit.

Zobrazit celou diskusi
Další videa