Za „potravinové hnusy“ pokuty až 50 milionů. Kvůli dvojí kvalitě chce Toman přitvrdit

Autor: ČTK - 
29. 4. 2019
13:46

Ministerstvo zemědělství chce v novele zákona o potravinách zakázat tzv. dvojí kvalitu pod pokutou až 50 milionů korun. Výrobky se stejným obalem budou muset mít stejné vlastnosti a složení v ČR jako v jiných evropských státech, uvedl v pondělí na tiskové konferenci ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Chce tak zpřísnit Evropou schválenou směrnici. V ní se uvádí, že se výrobky musí lišit „významně“.

Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) by mělo být v zákoně výslovně uvedeno, že je zakázané uvádět na trh potravinu označenou totožně s potravinou uváděnou na trh v jiném členském státě EU, pokud má jiné složení nebo vlastnosti. „Cílem našeho návrhu je, aby potraviny, které se svými vlastnostmi liší, výrobci spotřebitelům nenabízeli ve stejném obalu, označení, barvě, grafice či se stejným marketingem,“ řekl Toman.

Zatímco evropskou legislativu by měly nyní členské státy převést do svého právního řádu do dvou let, podle Tomana by měla připravovaná národní úprava nyní jít na jednání vlády a následně do Parlamentu - mohla by tak platit do jednoho roku. Méně přísnou evropskou úpravu vzalo ministerstvo na vědomí. Podle Tomana ale nebude v ČR možné ospravedlňovat různé složení výrobků preferencemi spotřebitelů nebo dostupností surovin.

Dodržování nového předpisu by měla kontrolovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce, metodika se teprve bude vytvářet. Toman dodal, že problém dvojí kvality se týká takřka výhradně jen nadnárodních společností.

EU odlišné kvality jídla úplně nezakázala

Europoslanci v polovině dubna schválili směrnici, která má chránit spotřebitele před zavádějícími a nekalými praktikami zejména v online prostředí. Právní úprava se věnuje i dvojí kvalitě výrobků, ale nevede k jejímu definitivnímu zákazu, jak požadoval pozměňovací návrh. Ten schválen nebyl, což kritizovala řada českých zástupců v Evropském parlamentu.

Čeští zástupci, kteří se podíleli na pozměňovacím návrhu, uvedli, že směrnice se dvojí kvalitě výrobků nevěnuje dostatečně. Pozměňovací návrh by dvojí kvalitu zařadil mezi nekalé praktiky, na plénu ale neprošel.

České ministerstvo například loni dvakrát upozornilo na různou kvalitu potravin prodávaných pod stejnou značkou a podobným obalem v ČR a Německu. V prvním případě to byl lančmít od dánského výrobce Tulip, který obsahoval v ČR hlavně drůbeží separát, kdežto v Německu vepřové maso. Druhý případ byl s rybími prsty, které měly v Německu více masa a o 30 gramů větší balení.

Svaz průmyslu: Řeší jen půlku problému

Aktuální návrh ministerstva zemědělství na pokutování dvojí kvality potravin situaci nevyřeší. Nadále se do ČR budou vozit potraviny nižší kvality, jen budou správně označené, uvedl v reakci na Tomanův záměr prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

„To, co dneska navrhl ministr Toman, je dobrý začátek, ale řeší to jenom půlku problému. Řeší to to, že různé výrobky budou správně označeny. Ale nezabrání to tomu, aby pro každý trh měl ten západoevropský koncern různou variantu. A dvojí kvalita je pro mě především o tom, že existují různé varianty,“ řekl ČTK Prouza.

Hlavní problém je podle něj v tom, že západní potravinářské koncerny nepovolí českým obchodníkům koupit kvalitnější zboží pro západní trhy. „Jde o to, aby obchod dostal právo nakoupit německou nebo španělskou verzi. A dneska potravinářské koncerny tomu brání, když to někdo z obchodníků zkusil, tak mu bylo jasně řečeno, že musí nakoupit variantu pro český trh. A kdyby zkusil přivézt třeba tu německou, tak mu přestanou dodávat všechno z jejich sortimentu,“ tvrdí Prouza.

Podle něj jde o narušení hospodářské soutěže, protože v EU by měl platit volný trh zboží. Zasáhnout by tak měl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, případně Evropská komise (EK). „Na úrovni EK běží podobný případ na téma nákupu piva, kdy Belgičané chtěli nakupovat v Nizozemsku levnější výrobky Anheuser-Busch InBev a firma jim to nechtěla povolit,“ řekl. Svaz o potřebných změnách jedná také s premiérem Andrejem Babišem (ANO), dodal Prouza.

Video Potravinové „hnusy“ kupuje každý čtvrtý Čech. Expert radí, jak si v obchodě hlídat kvalitu - Blesk TV

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anonym01 ( 29. dubna 2019 14:18 )

A TO JE JEDINE DOBRE ZE TU MAME EU. RODINKA PANA MINISTRA BUDE ŠIKANOVAT FIRMY
KTERE NEJSOU Z JEHO RODINY. NENAJDETE V REGALECH NIC NEZ HNUJ CELYHO
AGROSPOLKU OKOLO ZEMANA, BABIŠE A TOMANA, ODPORNEHO VELEBY TEZ! STEJNE JAKO
TED TU MAME JEN KELLNEROV ČINSKOU HUAWEI KTERA NAS TU SMIRUJE.

anonym01 ( 29. dubna 2019 14:15 )

TOHLE JE SICE LIBIVY SOUDRUHU, ALE ZAČNETE U SEBE V TY VASI ČESKY
AGROKOMORE! POTOM PUJDOU KVALITNI POTRAVINY NA ODBYT A HNUS ZUSTANE V REGALECH
I BEZ POKUT A ZASAHU STATU! CO VY NA TO, SOUDRUZI?

jarabak ( 29. dubna 2019 14:12 )

Soudruhu ministře, měl byste rovnou všem občanům ČR nařídít, aby jedli
pouze agrofert potraviny. Vaši voliči si totiž bez příslušného zákona
nedokáží ani nakoupit (kvalitní potraviny) 

hejhej ( 29. dubna 2019 14:00 )

Ministr chce přitvrdit, ale nemůžr. Musí posluchat příkazy totalitní EU.

Zobrazit celou diskusi
Další videa