Češi nesmí mít „blafy“, shodl se Babiš s potravináři. Zmínil i rozdílnosti chutí

Autor: FiM, ČTK - 
16. 5. 2019
10:13

Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek jednal se zástupci globálních potravinářských koncernů ohledně dvojí jakosti potravin. Shodli se, že je nepřijatelné, aby výrobek se stejným obalem měl v Česku jinou, horší, kvalitu než v jiných státech. Firmy podle Babiše uvedly, že volnému pohybu zboží nic nebrání a rozdíly ve složení výrobku se odvíjí od rozdílných chutí obyvatel v jednotlivých zemích. Minulý týden se český premiér kvůli tomuto problému již setkal se zástupci obchodních řetězců i Potravinářské komory ČR.

Premiér jednal mimo jiné se zástupci firem Bidfood ČR, Coca Cola, Ferrero Česká, Unilever a Nestlé. „Oni (výrobci) tvrdí, že není problém pro žádného obchodníka v Čechách si objednat zboží kdekoliv v Evropě podle toho, jak si to přeje,“ řekl Babiš. Nadnárodní firmy podle premiéra argumentují tím, že v některých státech některé výrobky mají jiné složení, které odpovídá specifiku dané země.

„Například pomerančový nápoj, tak v Řecku má až 17 procent obsahu pomerančové šťávy, protože v Řecku pomeranče pěstují. U nás je to pět procent, takže ty argumenty jsou, že je různé složení výrobků, protože v dané zemi mají lidé jiné chutě a přejí si nějaké složení výrobku,“ dodal Babiš. Firmy podle premiéra uvedly, že tuzemské obchodní řetězce si mohou objednat zboží kdekoliv v Evropě.

Zástupci českých obchodníků totiž tvrdí, že nadnárodní společnosti jim údajně nedovolují nakoupit si v zahraničí zboží určené pro západní trhy. Pokud by se o to u některých výrobků snažili, výrobci by jim nedodali ani další zboží.

Vláda bude v pondělí jednat o návrhu novely zákona o potravinách, kde by mělo být ustanovení, podle kterého bude na český trh zakázáno uvádět potraviny označené totožně jako potraviny uváděné na trh v jiném členském státě EU, pokud budou mít odlišné složení nebo vlastnosti. Hrozit by za to měla pokuta až 50 milionů korun.

Video Prouza: Kvalitnější potraviny do Česka odmítají výrobci prodávat - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

anonym01 ( 17. května 2019 09:13 )

CHCEME TO, CHCEME TAMTO. BABIS JE JAK SOCAN. SOBOTKA. KDE NIC TU NIC VSECHNO CHTEJI, SLIBUJI JAK MALY DETI.

tomik007 ( 16. května 2019 21:50 )

Dneska je Premysla - tak premyslej...

jentakjenkobliha ( 16. května 2019 14:40 )

Andrej Blaf Babiš kalí vodu.

titan33 ( 16. května 2019 13:48 )

když odhrhnu důchodce a tvoje občasný návštěvy v ČR tak ti dávám plus, ale co zcela nechápu proč teda navštěvuješ stát kde hraje ruská ruleta, buch babiš nemá rád prověrky..

sensadrak ( 16. května 2019 13:41 )

Tak proč je Babiš vyrábí?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa