Češi o geneticky upravenou kukuřici nestojí. Ale to se má změnit, říká ministerstvo

Autor: ČTK - 
4. září 2019
08:49

Ministerstvo zemědělství nemá informaci o tom, že by se v ČR letos pěstovala nějaká geneticky modifikovaná (GM) kukuřice. Ve středu to sdělil mluvčí úřadu Vojtěch Bílý. Mělo by tak jít o třetí rok za sebou, kdy s ní žádný farmář pole neosel. Ministerstvo už dříve hovořilo o poklesu plochy GM kukuřice, protože je odbyt tohoto typu problematický. Dalším důvodem byla administrativní zátěž pro pěstitele. Ve světě naopak plochy GM plodin nadále rostou.

Jak však již dříve uvedl Josef Soukup z České zemědělské univerzity v Praze, GM plodiny se v budoucnu budou opět pěstovat, ale zhruba tak za deset až 15 let. Důvodem je to, že mají lepší ochranu před škůdci než běžné plodiny ošetřované pesticidy, přičemž vlivem klimatické změny se budou počty škůdců zvyšovat.

„Ministerstvo zemědělství nemá informací, že by se v roce 2019 v ČR pěstovala GM kukuřice, což je jediná k pěstování povolená rostlina v EU,“ uvedl Bílý. V roce 2008, kdy byla GM kukuřice v republice nejrozšířenější, ji pěstovalo 167 subjektů na ploše přesahující 8300 hektarů. Plodina se v ČR používala jako krmivo pro hospodářská zvířata a jako surovina k výrobě bioethanolu a bioplynu, nikoli k potravinářským účelům. Šlo o jedinou geneticky modifikovanou plodinou, která se v ČR mohla pěstovat.

Ekologové upravené plodiny necení

GM kukuřice se pěstuje kvůli odolnosti proti škůdci zavíječi kukuřičnému, jehož výskyt však dlouhodobě klesá. Podle Soukupa ale do budoucna kvůli klimatickým změnám jeho výskyt znovu vzroste, a to i ve vyšších nadmořských polohách. „Použití těchto odrůd skýtá prakticky stoprocentní ochranu, na rozdíl od insekticidů, jejichž aplikaci je obtížné načasovat, ve vysokém porostu kukuřice technicky provést a které mají řadu nežádoucích necílových vlivů,“ uvedl již dříve Soukup.

Proti pěstování GM plodin dlouhodobě vystupují ekologové. Těm se na geneticky upravených plodinách nelíbí zejména hrozba jejich nekontrolovaného rozšíření do okolního prostředí.

Podle poslední zprávy mezinárodní organizace pro zemědělské biotechnologie ISAAA plocha osetá geneticky modifikovanými plodinami na celém světě po poklesu v roce 2015 předloni opět vzrostla, používá se hlavně ve Spojených státech amerických, Brazílii a Argentině. Celkem bylo GM plodinami osázeno rekordních 189,8 milionu hektarů, o 2,5 procenta více než v roce 2016.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anonym01 ( 4. září 2019 10:57 )

DOKUD LEVICE BUDE VE VLADE S KOMOUSEMA, NENI JISTOTA ZE GMO V POTR. NENI ! LHALI PRED R.89 A TED SE TO VRACI!

anonym01 ( 4. září 2019 10:55 )

JESTE KOMUNISTE A TOMAN JE POTOMEK BYLY NADST VZTAHY S USA. EXPERIMENTY SE DELALY V CZ . ZAPAD EVROPA TO ZAKAZALA. KSČ TAM MATE ZNOVU V DRESU ANO BUDE LIP!

vladimir1950 ( 4. září 2019 10:26 )

Jakákoliv GEM potravina je svinstvo a riziko pro zdraví. GEM plodiny jsou pro zemědělce "požehnáním" protože jsou odolné a mají větší výnosy a jsou ekonomičtější. Nicméně riziko zdravotní převládá nad tím ekonomickým! V životě bych nejedl nic z GEM potravin . A to už se dováží z USA hovězí, které je propajcované anaboliky. To je pokrok, že?

wp2t ( 4. září 2019 10:24 )

Ve spojených státech, kde je GM potravina normální, zaznamenali případy osmiletých holčiček s rakovinou prsu. A přesně o tomhle měla být Transatlantická smlouva, která se ovšem Merkel nepovedla. Jsme ještě málo nemocní, bereme málo léků - klonované koláče, koně a auta na talíře do každé východoevropské rodiny.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud