Jedem proti přemnoženým hrabošům? „Zločin na naší zemi,“ schytalo to ministerstvo

Autor: ČTK - 
8. 8. 2019
14:27

Budou trávit přemnožené hraboše jedem volně rozhazovaným po krajině? Tenhle kontroverzní krok, schválený jedním ze státních úřadů, budí vášně. Ministerstvo zemědělství to posvětilo, ministerstvo životního prostředí je však proti. Aplikace jedu dle něj ohrožuje zvěř a ptáky, a je tak v rozporu se zákonem na ochranu přírody a krajiny. Označilo ji rovněž za extrémně rizikovou pro životní prostředí. A bouří i další. TOP 09 chce iniciovat i vznik petice.

Ministerstvo životního prostředí zkritizovalo rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ), který povolil rozhazování jedu na hubení hlodavců Stutox II kvůli přemnoženým hrabošům. Ministerstvo dnes v tiskové zprávě uvedlo, že vybídlo Českou inspekci životního prostředí, která bude případné porušení zákona šetřit.

Zemědělci podle ÚKZÚZ můžou rozhazovat jed do začátku prosince na zemědělské půdě, v sadech, na vinicích, pastvinách, pod jehličnany nebo u okrasných rostlin.

„Plošnou aplikaci tohoto toxického jedu na zemědělskou půdu považujeme za extrémně rizikovou pro životní prostředí. V důsledku aplikace rodenticidu (přípravku na hubení hlodavců) může vedle otrav ptáků docházet k přímým otravám řady dalších živočichů zemědělské krajiny, jako jsou zajíci polní, srnčí zvěř, bažanti nebo koroptve. Po pozření takto otrávených hrabošů pak může docházet i k sekundárním otravám, a to zejména u dravců, sov, ale také čápů, volavek a řady dalších, kteří jsou přirozenými predátory hlodavců,“ uvedl ředitel odboru druhové ochrany ministerstva Jan Šíma.

Mluvčí Brabcova resortu: Neuvážený krok

Riziko je podle úřadu o to závažnější, že se nyní ptáci shromažďují před tahem do jižních krajin na místa, kde je jejich potrava, což jsou často právě hlodavci. „Pokud tímto neuváženým krokem snížíme populaci přirozených predátorů hlodavců, v následujících letech se bude situace opakovat nebo bude dokonce ještě horší. Už dnes jsou stavy některých dravců a ptáků v zemědělské krajině kritické, a ministerstvo životního prostředí zvýšení jejich počtu podporuje různými dotacemi a záchrannými programy. Plošná aplikace jedů na polích je krok o 50 let zpět,“ dodala mluvčí úřadu Petra Roubíčková.

MŽP podle ní navíc ministerstvo zemědělství na problém upozornilo. „Na odpověď však ministerstvo zemědělství nijak nečekalo a ÚKZÚZ bez konzultace s ministerstvem životního prostředí povolení vydal,“ uvedla mluvčí.

Ornitologové: Velmi nebezpečné pro všechny živočichy

MŽP rovněž připomnělo, že stále platí povinnost omezit nadměrný úhyn živočichů, stejně jako ochrana ptáků a dalších druhů zvířat. Inspekce může při porušení zákona dávat fyzickým osobám sankce do 100 000 korun, u právnických do dvou milionů Kč. Jed je zakázané dávat do chráněných území, jako jsou národní parky nebo přírodní rezervace.

Plošnou aplikaci jedu kritizovala také Česká společnost ornitologická. „Je to velmi nebezpečné pro všechny živočichy. Zejména je pro nás nepochopitelné povolení v remízcích a polních příkopech, které jsou často jediným útočištěm polních ptáků,“ uvedl za společnost Václav Zámečník.

Video Premiér Babiš spolu s ministrem životniho prostredi Brabcem vypoustějí do připravených děr sysla obecného - Jiří Rys, Blesk

Stížnosti zemědělců

Na přemnožení hrabošů si stěžovali zemědělci. V silách zemědělců podle mluvčího Zemědělského svazu ČR Vladimíra Píchy nebylo odsypávat jed pouze do nor, používané přípravky podle něj navíc mají krátkou dobu rozpadu.

„Alternativou k použití rodenticidů by mohlo být intenzivní zpracování půdy a odkrytí hnízd hraboše. Každý pohyb s půdou ji ale dále připraví o důležitou vláhu, což v současné situaci s nedostatkem srážek může být kontraproduktivní,“ uvedl Pícha v červenci.

„Zločin na naší zemi.“ Topka iniciuje petici

Opoziční TOP 09 nařízení plošně rozmístit volně po povrchu jed proti hrabošům naštvalo. „TOP 09 je přesvědčena, že rozhodnutí rozmisťovat jed plošně je krátkozraké, nebezpečné a nesystémové. Problém přemnožení hraboše polního je třeba řešit správnými zemědělskými postupy podporou jeho přirozených nepřátel, nikoli trávením všeho živého, včetně dravců, kteří populace hrabošů v přírodě regulují,“ uvedla Topka v tiskové zprávě.

TOP 09 se proto rozhodla iniciovat vznik petice proti plošnému šíření jedu v krajině. „Povolení plošného trávení hrabošů je dalším ze zločinů na naší zemi. Jed se dostane do potravního řetězce, stane se potravou i pro jiné druhy drobného zvířectva a výsledek budou mrtví čápi, draví ptáci, lišky, zajíci, ale třeba i kočky a psi. Všechno jen proto, že agroprůmyslníci drancující naši zemi šetří na řádných zemědělských postupech, například neořou do dostatečné hloubky, a tím zapříčinili přemnožení hlodavců. Plošné rozhazování jedů je jednoduché, levné a vpravdě vražedné řešení,“ rozčílil se místopředseda TOP 09 a senátor Tomáš Czernin, šlechtic, který vlastní zámek a panství v Dymokurech.

A situace využil i k rýpnutí do Babišovy vlády jako takové. „Už víme, že tato vláda otravuje duši národa. Nechci, aby otrávila naši krajinu,“ dodal Czernin.

Senátor Tomáš Czernin (TOP 09) na zámku DymokurySenátor Tomáš Czernin (TOP 09) na zámku Dymokury | Foto Blesk - Michal Protivanský

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

hafblaf ( 8. srpna 2019 21:02 )

Je možné, aby o přírodě rozhodovali takoví ......., každý debilní zásah do přírody se ve zlém vrátí, tak dlouho se regulovaly řeky až se příroda odvodnila. Jestli nejsou přemnoženi politici.

carlae ( 8. srpna 2019 18:05 )

Z toho je vidět, jaké/jací "odborníci" sedí na tak důležitých místech. Buď absolutní hlu páci, nebo... malá domů. Normální člověk/odborník by tohleto nedokázal. Patrně nějaký protekční nevzdělanec na teplém a dobře placeném místečku. Mor na na ně

Walter ( 8. srpna 2019 16:20 )

V dnešní době přirození predátoři hrabošů, krys , hryzců atd. ve volné přírodě se vyskytují jen sporadicky. Kdy jste viděli na obloze jestřába, káně nebo poštolku ? Lišky, divoké kočky, lasičky a kuny ? Možná u chráněných krajiných oblastí, ale nikde jinde. Tak se nedivte zemědělcům, kteří vynaložili nemalé úsilí, aby svou úrodu taky chtěli sklidit a prodat. Přirozené predátory už zabili za komunismu tzv. novodobí zemědělci, lesníci, myslivci atd. Co se v lese hnulo, soudruzi s velkou radostí zastřelili.

zdenek43 ( 8. srpna 2019 15:38 )

New York vyrazil do boje proti krysám. Na přemnožené hlodavce nasazuje toulavé kočky - 2016

Po betonové džungli města New York se potulují zástupy divokých koček. Některé z nich nově dostávají důležitý úkol – pomáhají omezit populaci krys ve městě. Skupina dobrovolníků odchytává divoké kočky, které nechá vykastrovat a naočkovat. Pokud je to to možné, vracejí se tyto kočky na své domovské území, nebo končí v oblastech s vysokým výskytem krys, píše agentura AP.

Kočičí krysí hlídky tak nyní ve městě hlídají lahůdkářství a vinárny, autosalony či podzemí kostela ve čtvrti Greenwich Village. Čtyři kočky se potulují i kolem nakládací rampy kongresového centra Jacob K. Javits Convention Center, které kvůli množství dodávek potravin a odpadků láká hlodavce již léta. "Chtěli jsme najmout deratizátory, ale příroda má lepší řešení," tvrdí manažerka centra Rebecca Marshallová. "A kočky nic nestojí."
Kočky jsou dravci, nemusí však nutně zabíjet krysy. Odborníci upozorňují, že hlodavce odpuzuje i kočičí pach a trus. Krysa-matka podle nich nikdy neporodí mláďata blízko dravce, protože by kočky mohly její mláďata sežrat.
Populaci koček se New York snaží kontrolovat prostřednictvím sterilizace a kastrace. Ve většině případů adopce těchto koček nepřipadá v úvahu, protože jsou již tak divoké, že je nelze ochočit. Díky dobrovolníkům je však možné volně žijící zvířata ve městě ochránit a kočky získávají druhou šanci na život, dodává Marshallová.

zdenek43 ( 8. srpna 2019 15:29 )

jooooo nazorna ukazka - jak likvidujete ptactvo,krtky atd. - noooo a pak se divite, ze se HRABOSI ?? premnozi . . . . . .

takze zacnete pouzivat JEDY a jeste vic se budou premnozovat HRABOSI - protoze misto hrabosu chcipnou JEJICH PRIROZENI PREDATORI . . . . . . .

Biologická ochrana proti hrabošům a hryzcům je bezpečná a účinná .... Jak se přirozeně, účinně, a bezpečně, bez použití jedu, vypořádat s hraboši a hryzci, kteří dovedou téměř zlikvidovat pole? Podpořit jejich přirozené nepřátele.

++ Lasičky a kuny v kůlně

Učiněným požehnáním jsou pro zahradu lasičky. Tyto hbité štíhlé šelmičky hraboše i hryzce celoročně pronásledují i v podzemích norách až do hnízd. Na lov se vydávají především v noci, přes den potřebují odpočívat .. Hryzce loví i kuny ....

++ Hraboše také loví poměrně hojná k á n ě.... Na hraboších si smlsne i drobná p o š t o l k a , která je vyhlíží v třepotavém letu. V noci nastupují s o v y , jako jsou puštíci a kalousi.....

Káně potřebuje posed, odkud kořist vyhlíží – pokud na klidný okraj do výšky 2 m a výše umístíme bidélko, můžeme ji k návštěvě přilákat (loví spíše na volnějším prostranství nežli mezi dřevinami). Odpočinek ocení i poštolka a sovy. Pro poštolky a puštíky lze na stromy umístit hnízdní budky, pro kalouse podložky. Vyvěšování budek pro dravce a sovy jako prevenci přemnožení hlodavců doporučuje i ministerstvo zemědělství - no misto doporuceni - co takhle jit makat do prirody ??? a neee jenom radit !!

++ Hraboše a hryzce likviduje užovka i krtek... Šelmy domácí

Trpělivostí i hbitostí v lovu hlodavců jsou pověstné kočky, pročež je chovali již staří Egypťané. Čiperné venkovské kočky jsou velmi výkonné, kocouři bývají línější, ale také umí lovit. U koček chalupářských nebo víkendových, zvyklých na život v bytě, záleží úspěch lovu na povaze a plemeni.........

Zobrazit celou diskusi
Další videa