Zoufalí zemědělci: Hraboši dál plundrují pole, politici nás hodili přes palubu

Autor: ČTK - 
15. 9. 2019
13:42

Situace s přemnoženými hraboši v postižených oblastech dále graduje a hlodavci ničí úrodu. Zemědělci navíc mají obavy, že hraboši sežerou i nově zaseté ozimy. Sdělil to mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha. Svaz už v létě avizoval, že možné škody způsobené hlodavci můžou přesáhnout i miliardu korun. Svaz proto dlouhodobě usiluje o možnost aplikovat plošně jed proti hladovcům, proti tomu se však v létě postavili biologové i ministerstvo životního prostředí.

Zemědělský svaz usiluje o možnost aplikovat plošně jed proti hladovcům Stutox II. To mu v létě umožnil Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), po vlně kritiky kvůli možnému úhynu volně žijících živočichů ministerstvo zemědělství ale povolení pozastavilo. Následně se zjistila aplikace jedu na Moravě, kde myslivci našli skoro 80 uhynulých zajíců a několik bažantů, u kterých testy zbytky jedu prokázaly. Následně se našli také uhynulí čápi. Situaci šetří ÚKZÚZ zhruba měsíc, svaz chce před možným obnovením povolení počkat právě na jeho výsledky, podobně jako ministerstvo zemědělství. Při začátku šetření ale doufal předseda svazu Martin Pýcha, že šetření bude provedené rychle.

Situace s přemnoženými hraboši se ale podle Píchy od té doby nevyřešila. „Hraboš si pochutnal na plodinách dozrávajících v létě, přesunul se do kukuřic, brambor a řep a obsadil polnosti, na které zemědělci vysévají ozimé plodiny. V současné době zemědělci začali, případně se teprve chystají sít ozimé obiloviny,“ vysvětlil mluvčí.

Podle něj mají nyní obavy, že jejich práce přijde vniveč. „V některých oblastech je až 50procentní poškození čerstvě vzešlých porostů i přes kvalitní přípravu půdy před setím a likvidaci většiny škůdců doporučovanou mechanickou cestou, si hraboš opět našel cestu zpět a z okolních neudržovaných ploch se opět rozšířil,“ uzavřel Pícha s tím, že se zdá, že úředníci i politici „hodili zemědělce přes palubu“.

Proti plošné aplikaci jedu se v létě postavili biologové, ale také ministerstvo životního prostředí. Podle České inspekce životního prostředí aplikace jedu ohrožuje některé druhy ptáků a savců, a je tak v rozporu se zákonem na ochranu přírody a krajiny. Jed může otrávit i některé druhy zvěře, zejména zajíce či bažanty, a navíc po pozření hrabošů zahubených jedem i sovy, čápy nebo volavky. Stutox zůstává uhynulým hrabošům v žaludku, v ostatních tkáních se rozloží.

Když hraboši útočí: Dokáží notně "zrychtovat" zemědělské plochyKdyž hraboši útočí: Dokáží notně "zrychtovat" zemědělské plochy | Foto Blesk - Slávka Červená

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

titan33 ( 15. září 2019 21:40 )

zabiják bylo vidět bývalý les to nebyl lesík, ale lemoval kopce,pahejly stromů a u toho rozhledna dalo se vyšlapat na rozhlednu a zpátky mě pak někdo vláčel nad zkázou přírody , nebyly sucha

magda111 ( 15. září 2019 20:25 )

Ekologové nikdy nechránili kůrovce .... příroda si nakonec pomůže, ale nám se to líbit nebude... to že někdo chytrý kdysi nařídil osázet vše smrky nás dnes bude stát vysokou daň, jakpak byste chtěl s kůrovcem bojovat ?? Ono to moc nejde ... kácet, kácet a zase kácet ... to se děje a jestli se to mělo udělat před 10 nebo 20 lety vekou roli nehraje .... velkou roli hraje sucho, ale co děláme proto aby se něco změnilo??????

magda111 ( 15. září 2019 20:21 )

Dnes večer šel dokument jak si již před 30 lety poradili Izraelci s hraboši a bez jedů..... proč to u nás nejde?? Proč se nehledá jiné řešení než vše otrávit??? Otrávená myš znamená také otrávit dravce a další drobná zvířata, která na poli žijí - opravdu to chceme? Opravdu chceme mít mrtvou krajinu??

jardahl87 ( 15. září 2019 17:55 )

titan33: Naprostá pravda !!! To je hlavní klíč k tomuto problému !!!

Anifa ( 15. září 2019 17:53 )

Dopadne to jako s kůrovcem- malým nezbedným broučkem. Tehdy ho také ekologové chránili, prý si příroda pomůže sama.A zničené lesy nejen na Šumavě. Přála bych všem těm ekologůn a biologům, aby se jim na zimu hraboši a ostatní myši nastěhovali domů Uvidíme zda je budou hubit nebo podpoří jejich rozmnožování

Zobrazit celou diskusi
Další videa