„Hraboší“ jed zahubil desítky zajíců. Myslivci ženou na viníky policii

Aktualizováno -
14. 8. 2019
20:52
Autor: ČTK, for - 
14. 8. 2019
20:30

Myslivci našli v Brně-Tuřanech a blízkých Šlapanicích desítky mrtvých zajíců a několik bažantů. Vzorky poslali na rozbor, který podle nich potvrdil otravu látkou Stutox II na hubení hrabošů. Ve středu to řekl předseda Okresního mysliveckého spolku Brno-město Zdeněk Živěla. Podle něj někdo rozesel jed po poli v rozporu se zákonem. Státní veterinární správa uvedla, že oficiální výsledky zveřejní ve čtvrtek. Pokud byl jed použit nelegálně, je ministerstvo zemědělství připraveno podat trestní oznámení, sdělil mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Úhyn byl hlášen uprostřed minulého týdne. „V katastru Brno-Tuřany v lokalitě Dvorska se našlo 37 kusů otrávených zajíců a tři bažanti, ve Šlapanicích bylo 25 kusů zaječí zvěře. Máme potvrzené od státní veterinární správy z Olomouce, že je tam daná otrava Stutoxem II,“ řekl Živěla ČTK.

Vzorky zkoumá Státní veterinární ústav v Olomouci. „Vyšetření úhynu zajíců a bažantů ještě není ukončeno,“ dodává ředitel Státního veterinárního ústavu v Olomouci Jan Bardoň s tím, že je třeba provést nejen toxikologické, ale i bakteriologické vyšetření.

„My to definitivně v tuto chvíli uzavřeno nemáme, protože nám chybí výsledky bakteriologického vyšetření a u toxikologického vyšetření se musí udělat celá škála toxinů,“ míní.

„Většina vzorků, které došly, jsou vzorky odebrané a hrazené mysliveckým sdružením. To znamená, že vlastníkem je myslivecké sdružení, které jako první musí dostat výsledek,“ uzavřel ředitel SVÚ v Olomouci.

„Případné následující kroky by komentoval Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, který by posoudil, zda byl přípravek aplikován v souladu s povolením,“ sdělil mluvčí ministerstva zemědělství (MZe) Bílý. „V případě, kdyby byl (přípravek) použit nelegálně, je MZe připraveno neprodleně podat trestní oznámení,“ doplnil.

Škoda přesáhne 100 tisíc

Živěla vidí jako problém několik věcí. „Přípravek byl použitý bez toho, že by se udělalo oznámení. Když si Stutox kupujete, je tam popis, kam to musíte ohlásit. Musí být označené, kde je to aplikované. K ničemu takovému ale nedošlo,“ řekl Živěla. „Látka se má navíc aplikovat do nor, tady to ale nejspíš někdo velkoplošně rozmetal po poli. U nás v lokalitě Tuřany Dvorska to bylo na ploše 36 hektarů a ve Šlapanicích asi na 100 hektarech,“ řekl Živěla.

Přemnožení hraboši decimují úrodu.Přemnožení hraboši decimují úrodu. | Foto ara

Škoda nejspíš přesáhne 100 tisíc korun, protože jen u zajíců je podle Živěly stanovena hodnota 2500 korun za kus. „Já to dál budu řešit s právníky a podám trestní oznámení,“ dodal Živěla.

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) minulý týden povolil rozhazování jedu na hubení hlodavců Stutox II kvůli přemnoženým hrabošům. Po vlně kritiky ministerstvo zemědělství platnost povolení pozastavilo. Podle ministerstva zatím lze aplikovat přípravek jen do nor hlodavců. Ministerstvo životního prostředí a ekologické organizace upozorňovaly, že plošná aplikace jedu může ohrozit ptáky, divokou zvěř nebo psy a kočky. Zemědělci namítají, že jen plošná aplikace jedu může zamezit kalamitě, kterou přemnožení hraboši způsobují.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

panda82 ( 15. srpna 2019 10:12 )

Kdyby jen zajíce, u nás nali během týdne dvě uhynulé srnky

borjar ( 15. srpna 2019 03:13 )

Možná Putin myšáka vypustil.

tomik007 ( 15. srpna 2019 02:10 )

Hlavne ze to nesezraly ty SYSLE...

hejpockej ( 14. srpna 2019 22:32 )

kdyby jste nevyhladili dravy ptaky a jiny zivocisny druhy, nemuseli jste mit problem s hrabosi, vy bridilove

hejpockej ( 14. srpna 2019 22:22 )

presne tak, jsou to kreteni, odkdy hospodar resi problemy tim, ze si zasere jedy vlastni pudu? Tak je to tu s vsim. Kurovec a sucho je ciste cesky problem. Staci vyjet za hranice do Nemecka, kde maji lesy nadherny, zadny problem s kurovcem, zadna sucha pole, ani zmrsena uroda. Tam se hnoji prirodne, hnojem. U nas se sprejuje jedem. V Nemecku totiz umi hospodarit pac nemaji ve vlade bandu debilu, ktery resi jen svoje koryta.

Zobrazit celou diskusi
Další videa