Zemědělci udeřili na Brabce kvůli hrabošovi: „Naše osudy jsou vám lhostejné“

Autor: ČTK, tva - 
13. 8. 2019
15:57

Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha vyzval otevřeným dopisem ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), aby si on a ministerští úředníci vyzkoušeli kladení jedu na hraboše do nor. Svaz chce povolení plošné aplikace jedu Stutox II, podle něj není v silách zemědělců zmenšit počty přemnožených hrabošů pouze kladením jedu do nor.

Pýcha již dříve uvedl, že je postojem ministerstva, které plošnou aplikaci jedu odmítá, zklamaný. Odsoudil také prohlášení ministerstva z minulého týdne, kterým resort rozhodnutí o výjimce pro plošnou aplikaci jedu od Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského kritizoval.

Slova o zanedbané prevenci ze strany zemědělců, zavádějící mediální prezentace možných dopadů plošné aplikace přípravku na hubení hlodavců v krajině a neschopnost reflektovat odborná fakta neslučující se s vaším vyhraněným postojem mne vedou k závěru, že osudy lidí, kteří v zemědělství a na venkově ekonomicky působí (a jsou na těchto aktivitách existenčně závislí), vám jsou zcela lhostejné,“ napsal nyní Pýcha Brabcovi.

„Zažehnejme společnými silami kalamitní stav“

Pozval ministra na jednodenní výlet Moravu, kde by mu zemědělci problematiku přemnožených hrabošů přiblížili, ministr by si pak sám mohl vyzkoušet kladení jedu do nor. „Věřím, že s vaším přispěním bychom mohli stanovit výkonnostní normy této aktivity tak, abychom mohli bezpečně zažehnat kalamitní stav hraboše polního,“ napsal Pýcha. Doufá, že ministr výzvu neodmítne a s „vyhrnutými rukávy“ ukáže, jak je jednoduché jed pouze do nor aplikovat.

K této aktivitě Pýcha vyzval i zástupce environmentálních organizací, jako jsou Česká společnost ornitologická nebo Svaz ochránců přírody. Tyto organizace se plošného využití jedu také obávají.

Zemědělci nemůžou plošně používat jed Stutox II proti přemnoženým hrabošům, povolení pro plošnou aplikaci je dál pozastavené, rozhodlo v pondělí po diskuzi s odborníky a MŽP ministerstvo zemědělství. Jednotliví zemědělci mohou podle mluvčího úřadu Vojtěcha Bílého požádat o individuální výjimku místní orgány ochrany přírody a krajiny. Podle MŽP se má dávat jed přímo do nor. Zemědělci se budou podle Pýchy obracet na jednotlivé kraje, aby pomohly s eliminací hraboše v rumištích a u silnic.

Úřad diskusi svolal po vlně kritiky, kdy MŽP a ekologické organizace minulý týden upozornily na to, že plošná aplikace jedu může ohrozit ptáky, divokou zvěř nebo psy a kočky.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zdenek43 ( 14. srpna 2019 14:16 )

New York vyrazil do boje proti krysám. Na přemnožené hlodavce nasazuje toulavé kočky - 2016

Po betonové džungli města New York se potulují zástupy divokých koček. Některé z nich nově dostávají důležitý úkol – pomáhají omezit populaci krys ve městě. Skupina dobrovolníků odchytává divoké kočky, které nechá vykastrovat a naočkovat. Pokud je to to možné, vracejí se tyto kočky na své domovské území, nebo končí v oblastech s vysokým výskytem krys, píše agentura AP.

Kočičí krysí hlídky tak nyní ve městě hlídají lahůdkářství a vinárny, autosalony či podzemí kostela ve čtvrti Greenwich Village. Čtyři kočky se potulují i kolem nakládací rampy kongresového centra Jacob K. Javits Convention Center, které kvůli množství dodávek potravin a odpadků láká hlodavce již léta. "Chtěli jsme najmout deratizátory, ale příroda má lepší řešení," tvrdí manažerka centra Rebecca Marshallová. "A kočky nic nestojí."
Kočky jsou dravci, nemusí však nutně zabíjet krysy. Odborníci upozorňují, že hlodavce odpuzuje i kočičí pach a trus. Krysa-matka podle nich nikdy neporodí mláďata blízko dravce, protože by kočky mohly její mláďata sežrat.
Populaci koček se New York snaží kontrolovat prostřednictvím sterilizace a kastrace. Ve většině případů adopce těchto koček nepřipadá v úvahu, protože jsou již tak divoké, že je nelze ochočit. Díky dobrovolníkům je však možné volně žijící zvířata ve městě ochránit a kočky získávají druhou šanci na život, dodává Marshallová.....

forrrrr - Myslivci střílejí tisíce koček, toulavých psů jen zlomek
15. 2. 2019... Toulavé kočky mohou střílet myslivci: podle údajů Českého statistického úřadu v roce 2017 usmrtili 11 208 takových koček a 361 psů. V roce 2016 bylo zastřelených koček ještě o tisícovku víc..... Podle odhadů Eurostatu žily v Česku před pěti lety téměř dva miliony koček, z toho až 28,5 tisíce živořilo na ulici­....­.Polo­divo­ké kočky, zvyklé žít v určitých lokalitách, by se měly vykastrovat a vrátit zpět .....

zdenek43 ( 14. srpna 2019 14:13 )

jooooo nazorna ukazka - jak likvidujete ptactvo,krtky atd. - noooo a pak se divite, ze se HRABOSI ?? premnozi . . . . . .

takze zacnete pouzivat JEDY a jeste vic se budou premnozovat HRABOSI - protoze misto hrabosu chcipnou JEJICH PRIROZENI PREDATORI . . . . . . .

Biologická ochrana proti hrabošům a hryzcům je bezpečná a účinná .... Jak se přirozeně, účinně, a bezpečně, bez použití jedu, vypořádat s hraboši a hryzci, kteří dovedou téměř zlikvidovat pole? Podpořit jejich přirozené nepřátele.

++ Lasičky a kuny v kůlně

Učiněným požehnáním jsou pro zahradu lasičky. Tyto hbité štíhlé šelmičky hraboše i hryzce celoročně pronásledují i v podzemích norách až do hnízd. Na lov se vydávají především v noci, přes den potřebují odpočívat .. Hryzce loví i kuny ....

++ Hraboše také loví poměrně hojná k á n ě.... Na hraboších si smlsne i drobná p o š t o l k a , která je vyhlíží v třepotavém letu. V noci nastupují s o v y , jako jsou puštíci a kalousi.....

Káně potřebuje posed, odkud kořist vyhlíží – pokud na klidný okraj do výšky 2 m a výše umístíme bidélko, můžeme ji k návštěvě přilákat (loví spíše na volnějším prostranství nežli mezi dřevinami). Odpočinek ocení i poštolka a sovy. Pro poštolky a puštíky lze na stromy umístit hnízdní budky, pro kalouse podložky. Vyvěšování budek pro dravce a sovy jako prevenci přemnožení hlodavců doporučuje i ministerstvo zemědělství - no misto doporuceni - co takhle jit makat do prirody ??? a neee jenom radit !!

++ Hraboše a hryzce likviduje užovka i krtek... Šelmy domácí

Trpělivostí i hbitostí v lovu hlodavců jsou pověstné kočky, pročež je chovali již staří Egypťané. Čiperné venkovské kočky jsou velmi výkonné, kocouři bývají línější, ale také umí lovit. U koček chalupářských nebo víkendových, zvyklých na život v bytě, záleží úspěch lovu na povaze a plemeni....

kralovna-vsech-mori ( 13. srpna 2019 17:19 )

Bodejť by s tím ten vyžranej xindl souhlasil.

anonym01 ( 13. srpna 2019 16:29 )

MOTYLE A SYSLE SU SUPER. AJ NAS BABOŠ JE EKOLOG

jonn ( 13. srpna 2019 16:15 )

Ochranáři do koše . Obilí dovezem z Ruska . To si někdo namastí kapcu .

Zobrazit celou diskusi
Další videa