Budou mít Češi dost pitné vody? Babiš: „Voda na prvním místě.“ Slíbil na ni miliardy

7. 5. 2019
10:52

Česko dál bojuje se suchem a situace se nelepší, spíše naopak. Voda je přitom pro vládu nejdůležitější, dušoval se v úterý premiér Andrej Babiš (ANO). Je na prvním místě, 24 miliard má jít proto v příštích 10 letech na vodní soustavy, prohlubování vrtů a studen, šest miliard na obnovu vodovodů. I před letošním létem totiž panují obavy, zda budou mít Češi dostatek pitné vody.

„Pro naši vládu voda a strategie řešení problémů s vodou je skutečně nejdůležitější, co máme na stole, protože bez vody zkrátka není život. Dnes ta situace podle vyjádření ČHMÚ je skutečně podstatně horší, než v minulém roce a samozřejmě ta prognóza také není moc příznivá a de facto velice jednoduše řečeno: musíme si přát, aby hlavně příští zima byla bohatá na srážky. (...) Voda na prvním místě, jasná vazba na zemědělství, na úrodu, na potraviny a vlastně ze všech našich potřeb je samozřejmě voda ještě důležitější než energie, ale řešíme všechno,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) po úterním jednání Národní koalice pro boj se suchem. 

Vláda dle něj dělá řadu opatření, aby situaci řešila. Mluvil o projektech, jako je propojování vodních soustav, prohlubování vrtů a studen. Na to počítá v příštích 10 letech se sumou 24 miliard. „Na obnovu vodovodů počítáme šest miliard,“ podotkl Babiš a zmínil Národní investiční plán, který vláda momentálně dle něj řeší.

Babiš upozornil i na problém zadržování vody v krajině. „My jsme tady od revoluce bohužel nepostavili žádnou přehradu ani žádnou nádrž a bohužel to strašně dlouho trvá z hlediska výkupu pozemků, z hlediska projektů,“ upozornil na to, že je dle něj zpoždění třeba dohnat.

Nedostatek vody stále větším problémem

Pochvaloval si spolupráci ministerstev zemědělství a životního prostředí. Spolu s Babišem na tiskovce vystoupili ministři Miroslav Toman (ČSSD) a Richard Brabec (ANO). Babiš se s Tomanem domlouval na uspořádání velké národní konference o vodě. Vše je samozřejmě i o penězích. „Pan ministr Toman hledá 500 milionů do těch projektů, které má ve své kompetenci,“ upozornil Babiš.

„Bohužel zatím včetně letošního roku boj se suchem a nedostatkem vody bude stále důležitější,“ říkal Toman. I on mluvil o zadržování vody v krajině – přehradách, ale i malých vodních nádržích. „Prakticky všechny významné přehradní nádrže mají v současnosti zásobní prostor naplněný a díky tomu zvládneme v případě pokračujícího sucha překlenout jeden a ve většině případů i více suchých let,“ věří.

Vedle toho je vytipováno 49 lokalit, kde ministerstvo zemědělství počítá se shromažďováním vody. „Vodárenské nádrže a přehradní nádrže, z nichž je 26 pro vodárenské účely, 23 je pro hospodaření s vodou, které se budou používat např. k závlahám a dalším věcem,“ upozornil Toman.

Video Ředitel ČHMÚ k suchu: Děsí mě, jak se naplňují 10 let staré prognózy. - Blesk TV
1080p 720p 360p

Mapují oblasti s problémy s pitnou vodou

Situace kolem nedostatku pitné vody se přitom v některých částech Česka opakuje rok co rok. „Samozřejmě v současné době probíhá aktualizace programu rozvoje vodovodů a kanalizací na území ČR. To znamená: dokončujeme zmapování těch problematických míst z hlediska zásobování pitnou vodou a navrhneme ta jednotlivá konkrétní systémová opatření, která zajistí dlouhodobá řešení. Jak říkal pan premiér – jestli je tam propojení vodárenských soustav, na to je těch 24 miliard,“ upozornil Toman.

V plánu je mj. vybudování převaděče Praha–Kladno nebo posílení kapacity východočeské vodárenské soustavy, což se týká více než tří milionů obyvatel.

Ministr Brabec upozornil, že letos půjde o šestý suchý rok v řadě, do kterého Česko vstupuje s rekordním deficitem. „Samozřejmě bude skvělé, když ten květen bude deštivý a pokud možno chladný, ale samozřejmě takhle vyleštěnou křišťálovou kouli nikdo nemá, abychom byli schopni říct, co bude v následujících měsících. Ale musíme být připraveni jako stát na to, že ta situace může být vážná. Proto jsme na dnešek pozvali mj. i ředitele Správy státních hmotných rezerv, který nás informoval o připravenosti státu z hlediska možných cisteren, počtu cisteren na nouzové zásobování vodou,“ navázal ministr Brabec.

V minulých měsících bylo cisternami zásobováno zhruba 16 obcí, bude jich však přibývat, varoval Brabec. „Já jsem doporučil panu předsedovi, aby si nakoupil víc těch cisteren,“ glosoval to Babiš.

Video Babiš na výstavu o vodě vezme i Moniku a děti. Nejvíc se divil čokoládě. - Blesk Zprávy - Nikola Forejtová
1080p 720p 360p

Nová výzva pro obce: 500 milionů na nové vodovodní sítě

„Dešti ani větru neporučíme, musíme se spolehnout na tu vodu, která napadne, nasněží, naprší na území naší republiky. Je dobrá zpráva, že jsou naplněné po té zimě ty přehradní nádrže, vodárenské nádrže, trochu problém je právě v tom, že stovky obcí jsou stále závislé na těch mělkých podzemních vodách,“ upozornil Richard Brabec.

Zmínil projekty jako Dešťovka či jiné otevřené výzvy v souhrnu za tři miliardy korun z Operačního programu životní prostředí na boj se suchem a zhruba jednu miliardu z národních zdrojů na „nové zdroje pitné vody“. „To znamená prohlubování a vytvoření nových vrtů, nových studní. Nyní jsme se rozhodli, že vyhlásíme do 30. 6. novou výzvu za 500 milionů korun, která bude sloužit na podporu vodovodních sítí v obcích a na podporu výstavby přivaděčů včetně propojování vodárenských soustav,“ oznámil.

Dešťovku, kdy jde o budování nádrží a jímek na dešťovou vodu s podporou státních dotací, si pochvaloval, ministerstvo podpořilo cca 4400 žádostí za 200 milionů korun. „Kromě toho máme projekt Velká dešťovka, to je lepší hospodaření s vodou pro obce, města, úřady a další, školy například. Zatím jsme udělali zhruba 40 pilotních projektů, velmi zajímavých. S podporou zhruba 140 milionů korun,“ podotkl s tím, že dalších cca 700 milionů korun je připravených.

Video Ministr Brabec: Za první den nové Dešťovky lidé požádali o 20 milionů korun. K dispozici je 10x tolik. - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

junkiexl ( 8. května 2019 08:36 )

Agent s teplou vodou Bures. To byl zase blabol, jako obycejne bez hlavy a paty.

Kdy uz pujde tato lopata do peeeerdele?

luder ( 8. května 2019 01:06 )

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Nemecko-dluzi-Ceske-republice-reparace-ve-vysi-15-tisic-miliard-korun-z-druhe-svetove-valky-Okamura-chce-vec-hnat-az-do-Bruselu-Babis-mlci-580534?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=denni-tisk

tomik007 ( 7. května 2019 16:33 )

PRELOZENO DO CECENSTINY: nove dotacie na vodu ujofertu  

zdenek43 ( 7. května 2019 14:00 )

Už dnes se ve světě spotřebovává více vody, než je příroda schopna

doplnit. V Česku denně bez náhrady ztrácíme 12 - 15 hektarů půdy díky

nové zástavbě (1m3 zeminy zadrží cca 100 -500 litrů vody), tj cca 15 - 75

000 m3 vody za den, co nezadržíme!!!)......Odlesňování , lesní monokultury, rušení remízků a přehřívání

pevniny (vybetonované plochy skladů, silnic, obytné výstavby bez zeleně,

růst globální teploty)

V krajině ubývá přirozených trvalých luk, převažují jen občasné

louky v osevním cyklu a jsou pouze průmyslově obhospodařované.Rychlý odvod vody ze střech, průmyslových areálů, veřejných ploch,

cyklostezek a siilnic přímo do kanalizace (v procesu cyklu je vynechána

půda, která akumuluje vodu), rychlý růst plochy takto odváděné vody ze

zastavěného území (zastavěná plocha), vysoká teploty těchto ploch

vzhledm k zeleným plochám zvyšuje okolní teplotu a zrychluje se zde také

výpar vody, aniž by se přirozemě ochladili tyto plochy a okolní vzduch

vlivem srážek

Ztráta vody v rozvodné síti dosahují až 30 - 50%, neinvestujeme do obnovy

vodovodního řadu, který stárne, netěsní a platíme to my zákazníci

(přestože šetříme s vodou)Nerespektování zásad a poznání našich předků (koloběh přírody a vody

v dlouhodobých cyklech)

Umělé zásahy do přírody (regulace toků, budování přehrad, kanalizace,

odlesňování, meliorace, budování asfaltovaných silnic a kanalizací

i v lesních porostech, vysušování bažin a mokřin..atd.)

Narušení přírodních cyklů bez jejich poznání, pochopení a způsobených

důsledků - přírodní cykly zajišťují v dlouhodobém horizotu rovnováhu

v koloběhu přírody a vody

Tryskové proudění neboli jet stream od západu k východu a změna jeho

meandrovitého proudění

Intenzívnější deště - větší kapky a více vody naráz mají také

výrazně vyšší erozní charakter (ze svahů polí odtéká úrodná vrstva

půdy) a také odteče větší množství vody (nestihne se zachytit, vsáknout

do hlubších vrstev v místě dopadu).

Dramatický pokles hladiny podzemní vody a vysychání studní z

zdenek43 ( 7. května 2019 13:54 )

propaganda - oblbovani - a samoooooo zase pekne podojit STATNI POKLADNU - tedy

pokladnu nas vsech - D O T A C E DO SPRAVNE KAPSY ....... soudruhu

Babisu,Tomanu,Kopunu,Palasu ..... atd.

Budou mít Češi dost pitné vody? Babiš: „Voda na prvním místě.“

Slíbil na ni miliardy - TO BY OKAMZITE MALA ZASAHOVAT POLICIE CR - sireni

POPLASNYCH ZPRAV ...... Šíření poplašné zprávy je v České republice od

roku 2009 trestný čin podle § 357 trestního zákoníku, jehož se dopustí

pachatel, který úmyslně způsobí „nebezpečí vážného znepokojení

alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou

zprávu, která je nepravdivá“. Trest je stanoven do pěti let odnětí

svobody.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa