Děsivé závěry vědců: Čtvrtina světa je na pokraji krize, chybí hlavně voda

Autor: tsv, CNN - 
9. 8. 2019
20:47

Čtvrtina celkové populace žije v regionech s extrémním nedostatkem vody, tvrdí vědci. Dříve nemyslitelná krize se nyní rychle stává skutečností. Celkem v sedmnácti zemích, které dohromady poskytují domov každému čtvrtému člověku na planetě, konzumují více než 80 procent dostupné vody ročně. Jak zveřejnil Institut pro světové zdroje (WRI), patří tato území mezi nejohroženější, informuje CNN.

Vědci se dále domnívají, že se stále zhoršující se situací bude v postižených zemích docházet k více konfliktům. Vedoucí projektu Institutu pro světové zdroje Paul Reig řekl serveru CNN, že zvyšující se poptávka po vodě bude hrozbou pro konzumenty jak v oblasti zemědělství a průmyslu, tak v každodenním chodu domácnosti.

Krize nedostatku vody na světě nejvíce zasahuje Katar, dále Izrael, Libanon, Írán a Jordánsko. Na Africkém kontinetu jsou na tom nejhůře země Libye a Eritrea.

„Dvanáct ze sedmnácti nejsušších zemí se nachází ve Středním východě a v severní Africe,“ sdělil Reig CNN. Tyto regiony jsou odjakživa přirozeně suché, ale situace se v nich postupně ještě zhoršuje. Několik výzkumů dokazuje, že eskalující krize vyvolá vysokou migraci a intenzivní konflikty. Voda je momentálně zdrojem rostoucího napětí a násílí ve Středním východě.“

Experti varují, že takto úzká hranice mezi nabídkou a poptávkou by mohla způsobit extrémní podmínky, a to díky úplnému vyschnutí kouhoutků. S takovouto situací se minulý rok potýkalo Kapské město.

Nedostatek vody je nyní ta největší krize, nikdo o ní však nemluví. Její dopady nejsou vzdálenou budoucností, mezi konsekvence patří tenčí zásoby jídla, migrace, konflikty a finanční nestabilita,“ prohlásil výkonný ředitel Institutu pro světové zdroje Andrew Steer.

V červnu jakožto první větší indické město čelilo Chennai akutnímu nedostatku vody. Indie, která se mezi sedmnácti krizovými zeměmi řadí na třinácté místo, má třikrát větší populaci než zbylých šestnáct zemí v kategorii dohromady.

Dokonce i v zemích, ve kterých riziko nedostatku vody nepanuje, se najdou jednotlivé oblasti, které mohou procházet extrémní krizí. Například Spojené státy americké jsou v žebříčku na 71. místě, ale stát Nové Mexiko čelí extrémně vysokému nedostatku vody.

Video Lidé bojují o každou kapku vody - Reuters

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

vaber ( 10. srpna 2019 14:09 )

nějaká voda samozřejmě zmizela i ve vesmíru ,stejně jako mizí ve vesmíru atmosféra ,ale hlavně zmizela sladká voda z pevniny do oceánů ,hladiny stouply o mnoho metrů. Odsolení slané vody je velice drahé a doprava na místo spotřeby také. Dubaj i Las Vegas by bez okolního světa nemohly existovat ,neporadili si s ničím. Co se stalo s planetou a jak vypadala ,když se voda naopak stěhovala z oceánů na pevniny ,,vědci,, neví.Možná to bylo právě proto ,že atmosféra byla kdysi mnohem vyšší a hustší a počasí zcela jiné. Mohli létat tvorové kteří by dnes nikdy nevzlétli

flesch2z ( 10. srpna 2019 11:12 )

A kde ta voda je? Kam zmizela, do vesmíru?
Tyhle bláboly "vědců" nemá smysl číst. A i kdyby napsali, že je všechna voda znečištěná, což napsat nemůžou, tak v každé zemi jsou prostředky na její vyčištění.
A jestli není voda na poušti, tak ta tam nebyla nikdy, nebo jen minimálním množství. Když si už kdysi poradili se suchem v Las Vegas i v Dubaji, tak si poradí i v Africe. Proto přeci nemusíme do Evropy stěhovat půl Afriky.

vaber ( 10. srpna 2019 08:39 )

znám potůček ,který nyní díky suchu už neteče, je do něj zavedena čistička která čistí vodu asi pro 2000 obyvatel, voda která je vypouštěna dělá dojem že potůček teče a je vše OK , samozřejmě že kdysi se v potůčku hemžil život , dnes ve vodě pod čističkou nic nežije , vše zahubila neškodná chemie z domácností ,prášky na praní, na mytí nádobí, šampony,čističe WC, atd, žádný odpad z průmyslu ,jen domácnosti. Voda pro lidi se čerpá z hlubokých vrtů, nikdo neví kolik je zásoba ,klesá spodní voda, krademe ji stromům a ty usychají

muscula ( 10. srpna 2019 05:48 )

já vědec nejsem a vím to.

ma-ka ( 10. srpna 2019 03:04 )

Takže podle článku
"Celkem v sedmnácti zemích, které dohromady poskytují domov každému čtvrtému člověku na planetě, konzumují více než 80 procent dostupné vody ročně."
Přeloženo 25 % obvyatel planety zkonzumuje více než 80 % dostupné vody ročně. A tam je jako nedostatek??? Když z toho plyne, že zbývajících 75 % obyvatel vystačí s 20 % dostupné vody ročně? Jak to těch 75 % dělá? A jak to, že těch 25 % má nedostatek, když mají valnou většinu vody???

Zobrazit celou diskusi
Další videa