Sobota 4. prosince 2021
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Polojasno 1°C

„Spratek“ Novotný se nečekaně shodl se Zemanem. Kvůli pomníku píše Putinovi a zmínil pitomce

Aktualizováno -
27. listopadu 2019
10:00
Autor: Jakub Tomek, Jakub Kopřiva - 
27. listopadu 2019
05:05

Další pozdvižení vyvolal nápad starosty městské části Praha-Řeporyje a bývalého bulvárního novináře Pavla Novotného (38, ODS). Ten totiž plánuje postavit pomník vlasovcům za to, že pomohli osvobodit Prahu. A na ruském velvyslanectví se všem postavily vlasy hrůzou. Pomník budou zastupitelé řešit v prosinci. Novotný zároveň pošle ostrý dopis ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, který chce dnes předat  ambasádě.

Vojáci, kteří bojovali po boku generála Andreje Vlasova, nejsou žádní „andělíčci“; vyzbrojili je totiž nacisté. Podle Rusů by pomník znamenal porušení mezinárodních závazků, které vyplývají z úmluvy o nepromlčitelnosti válečných zločinů. Ale to v pojetí extravagantního starosty nehraje žádnou roli.

My jsme si plně vědomi jejich kontroverznosti, ale taky jsme si vědomi, co pro nás udělali. I kdyby vyvraždili zeměkouli, tak jednoznačně zachránili Prahu před zničením,“ řekl Blesku Novotný s tím, že si za svým návrhem bude i nadále stát.

„Chtěli bychom připomenout, že Ruská osvobozenecká armáda byla kolaborantskou ozbrojenou formací vytvořenou nacistickým vedením Třetí říše,“ stojí zase ve stanovisku ruské ambasády v Praze.

Novotný napsal ostrý dopis, který chce předat ruskému velvyslanci. V něm Moskvu vyzývá, aby se „nevměšovala“ do Řeporyjí. „Řeporyje mají tisíckrát lepší historickou zkušenost s Vlasovci, než s vámi, vy karikatury sebe sama s atomovým kufříkem za zadkem a hlavou plnou vodky a černého svědomí,“ píše starosta.

Rehabilitace nacismu?

Na straně Moskvy je i bývalý velvyslanec v Rusku Jaroslav Bašta (71). „(Vlasovci, pozn. red.) byli nejenom součástí poražených hitlerovských sil, ale v některých případech byli označeni přímo za válečné zločince,“ reagoval pro Blesk bývalý diplomat. Podle něj jde o „plíživou rehabilitaci nacismu“.

To ale Novotný odmítá. „Pan Bašta je pitomec. Plánujeme napsat dopis Putinovi a na jejich ambasádu, ať se do nás nemontují. O tom, jestli bude pomník v Řeporyjích, rozhodne zastupitelstvo, a ne Rusko,“ reagoval na jeho slova a zmínil také, že už má pro svůj nápad podporu. Jednotky vlasovců navíc v jeho městské části před osvobozováním Prahy přespávaly.

Ať to řeší historici

Zdrženlivější než Bašta je další bývalý velvyslanec v Moskvě Petr Kolář (57). Podle něj je jasné, že velmoc bude protestovat, ale rozhodnutí je na městské části.Tohle je věc, kterou by měli řešit spíš historici, než diplomaté a politici. A pokud budeme brát vážně skutečnost, že Prahu osvobozovali do značné míry vlasovci, tak památník tady, pokud bude doprovázen nějakým historicky přesným vysvětlením, by neměl být problém,“ odpověděl Blesku.

Praha centrum diplomacie

Není to poprvé, co hlavní město udává tón, jde-li o celostátní zahraniční politiku. Na jaře se Číňanům nelíbilo, že pražský primátor Zdeněk Hřib (38, Piráti) vyvěsil na radnici tibetskou vlajku. Protičínská politika nakonec vedla ke konci přátelství Prahy s Pekingem a novým rozmíškám. Další rozruch u Rusů pak vyvolala kauza sochy maršála Koněva na pražském náměstí Interbrigády.

Socha kontroverzního válečníka je často terčem vandalů, a tak se vedení Prahy 6 v čele se starostou Ondřejem Kolářem (35, TOP 09, syn citovaného exvelvyslance Koláře) vyslovilo pro její odstranění. Ta má být odsunuta do některého muzea a nahrazena památníkem osvoboditelů Prahy.

Ruský historik Alexej Kelin: Zrádce z nich udělal Stalin!

Je význam vlasovců při osvobození Prahy takový, že si zaslouží pomník?

Nepochybně ano, zachránili život mnoha tisíců Čechů. Pražské povstání bylo organizováno lidmi, co neměli co dělat s komunisty. Podmínkou bylo, aby Spojenci shodili zbraně z letadel, což však zatrhl Stalin. V té době kolem Prahy ustupovala 1. divize generála Buňačenka (generál z řad tzv. vlasovců), kterou navštívili odbojáři s žádostí o pomoc. Mezi řádky slíbili, že pokud bude Praha osvobozena, je to o důvod víc udělit vlasovcům politický azyl.

Jaký byl jejich nejvýznamnější zásah v Praze?

Podařilo se jim obsadit letiště v Ruzyni, kde padlo mnoho z nich, a zabránili startu letadel, která byla připravená bombardovat barikády. Zastavili také divizi SS, která postupovala od Benešova i tanky u mostu Barikádníků.

To všechno je jasný boj proti nacistům, tak proč jsou v Rusku považováni za zrádce?

Stalin rozhodl o tom, že každý, kdo padne do zajetí a nezastřelí se, je zrádce a potrestána bude i jeho rodina. Jenže tito lidé se neměli čím zastřelit. Navíc Stalin zakázal Červenému kříži uplatňovat mezinárodní konvence, takže nacisty zajatí Sověti měli mnohem horší podmínky. Většina tak využila příležitosti jak si zachránit život a vstoupila do Ruské osvobozenecké armády (Němci založená protistalinská armáda, tzv. vlasovci, pozn. red.). Němci z nich měli strach, proto je dlouho nechtěli vyzbrojit, až když viděli, že je vše ztraceno.

Jsou tedy vlasovci považováni za válečné zločince?

Jak kde. Myslím, že žádný nezávislý soud neproběhl. S nacisty byl Norimberský proces, kde byla odsouzena i ta ideologie. Bolševická ideologie není o nic lepší, ale žádný soud neproběhl. Jediný politický proces byl s Vlasovem a za zavřenými dveřmi a rozhodně se nedá považovat za objektivní.

Generál Vlasov dostal metál a pak provaz

Ostruhy si generál Andrej Andrejevič Vlasov (1901-1946) vysloužil už před II. světovou válkou, kdy radil Číňanům v jejich boji s Japonci. Největší chvíle slávy ale zažil, když před Moskvou zastavil postup Hitlerových vojáků, za což byl vyznamenán. Jako hrdina měl pomoci osvobodit Leningrad, jenže místo proražení blokády se musel sám bránit a nakonec po překotném úprku padl do nacistického zajetí.

Spolupracoval na protistalinské propagandě a nakonec byl nacisty instalován do čel Ruské osvobozenecké armády, ve které pod ním sloužili zajatí Sověti. S vidinou pomoci západních spojenců – protože v Moskvě byli považováni za zrádce a hrozila jim smrt – se účastnili vlasovci Pražského povstání v květnu 1945. Jenže pod vedením Sergeje Kuzmiče Buňačenka (1902 – 1946), jelikož samotný Vlasov se nechtěl na protiněmecké akci podílet, ale byl přehlasován. Na konci války ho zajali Američané, kteří ho však vydali do Sovětského svazu, kde byl popraven oběšením s dalšími 11 odsouzenými.

Syn baviče Novotného: Starosta na hraně zákona

Bývalý bulvární novinář, který si nebere servítky, a od roku 2018 starosta pražské městské části Řeporyje. To je Pavel Novotný (38, ODS) – syn baviče Petra Novotného (72) – pro něhož se vžilo označení „protekční fracek“. Velký fanda fotbalové Slavie se několikrát dostal do sporu a skončil před soudem.

Ten poslední vede s komunistickým poslancem Zdeňkem Ondráčkem (50), jelikož prý nabádal k jeho zabití. Novotný je ženatý a má dvě děti. V Řeporyjích je známý (a oblíbený) i díky svému nekonvečnímu řešení některých problémů, jako bylo odtažení některých autovlaků na hraně zákona.

I Zeman generála uznává

Většinou se nestává, aby Hrad, potažmo prezident Miloš Zeman (75), našel shodu s někým, jako je Pavel Novotný. Ale v případě vlasovců se tak stalo. „Pokud mají Řeporyje historicky vztah k pomoci vlasovců Pražskému povstání, je to plně na rozhodnutí této městské části,“ uvedl o plánovaném pomníku pro Blesk mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Sám Zeman se vlasovcům poklonil během své návštěvy Moskvy v roce 2015. „Pan prezident úlohu vlasovců uznává, jak už před časem uvedl: Je to jako s lidským životem. Uděláte špatné skutky, které Vlasov samozřejmě udělal, ale na konci svého života uděláte jednu dobrou věc,“ dodal Ovčáček.

Ruská televize informuje o Pavlu Novotném Ruská televize informuje o Pavlu Novotném | Rossija24

Televize vrací úder

Plán postavit v Řeporyjích pomník vlasovcům neunikl pozornosti ruských médií. Ta povětšinou otiskla jen reakci velvyslanectví v Praze, ale třeba televize Rossija 24 se zaměřila i na to, kdo je Pavel Novotný. A k tomu použila mimo jiné jednu z jeho mnoha provokativních fotek.

cid2000 ( 7. května 2020 08:35 )

Je šílený,že včele stojí náckové jako Hřři­b,No­vottný­,Kollá­ř,TOP0­9,kte­ří vedou zahraniční politiku a Pettříček úmyslně mlčí v záloze jako další pohrobek nácků!Nebýt Rudé armá­dy,ne­exis­tuje­me!Ro­zumí­te,,­...ne­exis­tuje­me my češi"!!Ano,Praha si vybojovala statečně vítězství z velké části v ten daný okamžik sama,ale Rudá armáda pomohla s koncem osvobození hl.města a především vyvíjela tlak na němce z několika směrů od Děčína, Mimoně a východních Čech a tím pomáhalo Pražskému povstání a tím ovlivňovalo rozhodování velení nacistů co dál atd.!To ten k.o.k.o.t Hřibu či Novotný,Kolář neberou v potaz!Němec se třásl strachy s myšlenkou,že kousek od Prahy,za humny,jsou minimálně tři tankové armády,které mohou každým okamžikem vstoupit do Prahy.Nikdo na ně nechtěl čekat,takže podepsali s bojov­níky,­nádra­žáky,­civi­listy vyklizení města,ale bez tlaků Rudé armády by to nešlo ani náhodou!Navíc nikdo neříká,že,kdyby nebylo Rudé armády v okolí Prahy,Čech tak by povstalci Prahu dlouhodobě neubránili!Německo by do Prahy poslalo všechny Waffen SS z okolí na vyvražďění Prahy a letectvo na její vybom­bardo­vání,­zniče­ní!V žádném případě by Povstání neuspělo dlouhodobě bez Rudé armády a jejího tlaku na němce!Celkové velkohubé prohlášení Hřiba je ostudné trapné ohledně osvobození,musím se stydět!Stačí poděkovat slušně za pomoc nic víc!

pindal ( 11. prosince 2019 17:50 )

Novotný je výsledek politiky od 89 roku.V normálních podmínkách by byl nevolitelný.

roka77 ( 27. listopadu 2019 18:56 )

Že se nad č.u.ráááákem Novotným vůbec pozastavujete

zdenekksevratiI ( 27. listopadu 2019 18:38 )

A jaké je podle tebe IQ normálních lidí?

Ifigenie ( 27. listopadu 2019 17:33 )

Bože kam jsme to klesli, když takový sprostý vulgární fracek zastává zfunkci starosty! To by naše rodiče vůbec nepochopili, ti si funkce starosty vážili a byl to v té době jeden z úctyhodných občanů města, byla to honorace. A tohle dnes je jako co? Naprostá degradace fukce starosty. Dobře Řeporyjím tak. Co si zvolili, to je i zastupuje a prezentuje.

Zobrazit celou diskusi
Další videa