„Příšerné!“ Na Novotného a české úřady udeřila blond mluvčí z Putinova Ruska. Kvůli vlasovcům

Autor: ČTK - 
28. listopadu 2019
16:32

Rusko považuje netečnost českých úřadů k plánům jedné pražské čtvrti na stavbu pomníku vlasovcům za zjevné nadržování zločinnému přepisování dějin. Řekla to dnes mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Nápad na pomník vlasovcům označila za „naprosto příšernou iniciativu“, která slouží reinkarnaci nacismu. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) řekl, že jeho úřad je s ruskou stranou v kontaktu, ale že jde o záležitost samosprávy, za kterou nemůže rozhodovat vláda.

Vlasovce, tedy příslušníky tzv. Ruské osvobozenecké armády, kteří pod velením generála Andreje Vlasova za války bojovali po boku Němců proti sovětských jednotkám, Rusko pokládá za zrádce a kolaboranty.

„Požadavky místních vedoucích (v Praze) provádět ve svých čtvrtích exteritoriální politiku nebudí patřičnou reakci Ministerstva zahraničních věcí České republiky a dalších úřadů, jejichž úkolem je zajistit, že stát splní ustanovení mezinárodních dokumentů podepsaných jeho jménem,“ uvedla Zacharovová na tiskové konferenci. "Jsme demokratická společnost, kde vláda nemůže rozhodovat za samosprávy, a je to tak správně," řekl novinářům český ministr zahraničí.

Bývalý ministr zahraničí a nyní ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) ale médiím řekl, že by si přál, aby starostové a primátoři podobné věci konzultovali s ministrem zahraničí. "Ty věci mají dopad do zahraničních vztahů," uvedl. "Jsem přesvědčen, že tato záležitost je především pro historiky," řekl Petříček.

„Není to ani filozofická, ani teoretická otázka, ani otázka názorů veřejnosti či historických preferencí, ale otázka mezinárodního práva a dodržování závazků státu. Hodnotíme to jako zjevné nadržování zločinnému přepisování dějin,“ zdůraznila mluvčí podle agentury TASS.

Zacharovová: Naprosto příšerná iniciativa

Zacharovová také připomněla, že činy Andreje Vlasova a členů Ruské osvobozenecké armády vyhodnotil norimberský tribunál jako účast na válečných zločinech a na zločinech proti lidskosti, které jsou nepromlčitelné.

Ohledně zamýšleného pomníku Zacharovová dodala, že obvykle používá výrazy jako „pobuřující“ či „nepřípustné“, ale v daném případě jde podle ní o „naprosto příšernou iniciativu“. Cílem podle ní není jen obyčejné falšování dějin, ale „reinkarnace, vytahování z hrobu dějin neonacismu, fašismu a všeho, co s tím souvisí“.

„Teď se v Praze chystají oslavovat Vlasova jako hrdinu, a tak musí odstranit pomník Koněvovi a postavit pomník Vlasovovi,“ dodala mluvčí ruského ministerstva v narážce na záměr pražských úřadů odstranit památník sovětskému maršálovi Ivanu Koněvovi.

TASS připomněl, že s návrhem postavit pomník vlasovcům, z nichž část podpořila protinacistické Pražské povstání v květnu 1945, přišel starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný. O návrhu má zastupitelstvo rozhodovat 16. prosince.

Video  Starosta Řeporyjí Novotný: „Jsem šílenec a všechno je mi jedno.“  - Blesk TV

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

1917 ( 13. prosince 2019 21:15 )

Pro cid2000.
A proč to neudělal Beneš se zrádcema Slovákama, kteří v r.38 robili Českou republiku a objímali se s Hitlerem a na východní frontě bojovali 2 Rychlé divize Slováků! To nikomu nevadí? A že Slovenský štát, jako jediný na světě, prodával Třetí říši,za 50 říškých marek za osobu,židy!!!!! Nalejme si čistého vína kdo to valstně Slováci jsou ajak se vyrovnali s minulostí!!!!!

Kazin ( 2. prosince 2019 09:20 )

Začíná Mně být tady z politiků opravdu na zvracení. A je to jedno z jaké strany.Jde jen o koryta.Proto Můj názor,že Novotný a spol jsou ostudy ČR a to Jsem slušný je na místě. Slušní lidé by Měli vyhlásit den neposlušnosti.

satanas ( 29. listopadu 2019 18:22 )

Demokracie slusne lidi omezuje a dobytku umoznuje predvest svou neurvalost.-

satanas ( 29. listopadu 2019 17:05 )

Se nediv ze mas v hlave nakakano..Na Rusko je medialni Embargo..Aby prave takovi hlupaci nevideli jak hluboce se mylite!!

satanas ( 29. listopadu 2019 17:02 )

Hlavne ze Holocoustu popirani je trestne..Kdo neni zid muze byt urazen co hrdlo raci.. A Urady -nic. V mezich zakona.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud