Za tutlání výročí masakru se na Čínu valí kritika. Pompeo vyzývá: Propusťte vězně

Autor: ČTK, for - 
4. 6. 2019
07:50

Čínská diplomacie v úterý ostře odsoudila výzvu amerického ministra zahraničí Mika Pompea, aby Peking u příležitosti 30. výročí krvavého zásahu čínské armády proti demonstrantům na náměstí Tchien-an-men propustil politické vězně. Čínská vláda kvůli výročí zpřísnila podle světových agentur bezpečnostní opatření okolo turisty navštěvovaného náměstí, kde nepřipouští jakékoli připomínky masakru. Ty se chystají v Hongkongu a na Tchaj-wanu, podle jehož prezidentky se Peking stále snaží skrývat pravdu.

Pompeova výzva je podle čínské ambasády ve Washingtonu hrubým vměšováním do vnitřních záležitostí země a šéf americké diplomacie dal najevo své „předsudky a aroganci“.„Lidská práva v Číně na tom nikdy nebyla lépe,“ uvedlo podle Reuters velvyslanectví ve Washingtonu.

Armádní zásah na pekingském náměstí Tchien-an-men (Náměstí nebeského klidu pozn.red.) ukončil v noci ze 3. na 4. června 1989 šest neklidných týdnů, během kterých statisíce lidí prostřednictvím demonstrací a hladovek volali po větší demokratizaci země. Přesný počet obětí znám není, udává se v rozmezí několika set až několika tisíc.

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen v  inauguračním projevu vyzvala ke vstřícnému dialogu s Čínou.Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen v inauguračním projevu vyzvala ke vstřícnému dialogu s Čínou. | EPA, Reuters, ČTK

Vzpomínková shromáždění se v úterý jako každoročně chystají v Hongkongu a na Tchaj-wanu, odkud se opět ozývá kritika poměrů v Číně. Otázka tohoto ostrova je pro Peking velmi citlivá, neboť prodemokratickou zemi si Čína nárokuje jako svou provincii. Vztahy mezi oběma státy se zhoršují od roku 2016, kdy se stala prezidentkou Cchaj Jing-wen.

„Čínská vláda nejen že neplánovala kát se za prohřešek minulosti, ale stále se snažila ukrývat pravdu,“ uvedla v úterý prezidentka na facebooku k výročí krvavých událostí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

krpetr ( 4. června 2019 11:05 )

----najit blízko vás budoucí přítelkyně: nebo žena pro na jednu noc zde: da.gd/zeny

Taurus70 ( 4. června 2019 10:41 )

Cina vzkazuje Pompeo polibte si prd...😂😂😂😂

lug70 ( 4. června 2019 09:13 )

Je to západním mainstreamem léta omílaný hoax. Na webu Rukojmí.cz je o tom obsáhlý článek. http­://www­.rukoj­mi.cz­/clan­ky/zah­ranic­ni-politika/6279-uz-me-nebavi-porad-dokola-psat-ze-na-tchien-an-men-nikdy-nebyl-zadny-masakr-tisicu-studentu-rozjezdenych-pasy-cinskych-tanku-jak-to-bylo-doopravdy-jsem-uz-popsal-mnohokrat-ze-lez-ma-kratke-nohy-ale-je-stonozka

satanas ( 4. června 2019 09:07 )

"Masakry", na tech si "demokrati "poc­hutna­vaj.­.Zatim­co ten v Cine pred 30 lety oplakavaj, tak ten na Rohonzich z doby nedavne zamlcuji aby mohli zduvodnit objimani se s zlocinKYNI honosici se dokonce Nobelovkou za mir!!

fotrpjotr ( 4. června 2019 09:06 )

Teď ještě zbývá přiznat masakr v Oděse,ale to z důvodu politické korektnosti tak brzy nebude.

Zobrazit celou diskusi
Další videa