Zeman řešil v Číně Huawei a miliardy, Ivana stihla krámek se suvenýry

Aktualizováno -
26. 4. 2019
19:50
26. 4. 2019
13:49

České firmy v pátek na česko-čínském hospodářském fóru v Pekingu podepsaly desítku dohod a memorand o spolupráci v oblasti letectví, těžby či potravinářství. Prezident Miloš Zeman, který je v Číně na návštěvě, přitom v projevu před podnikateli varoval před obchodními válkami či sankcemi, vyzdvihl čínský projekt nové Hedvábné stezky a hájil firmu Huawei. První dáma Ivana Zemanová pak v Pekingu mimo jiné zavítala k jednomu ze stánků ze suvenýry, jak je patrné z fotografií, o které se podělil hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Zemana do Číny doprovodila podnikatelská delegace organizovaná Hospodářskou komorou ČR. Do země přicestovali zástupci asi šesti desítek českých firem a institucí.

Český prezident v projevu poukázal na nízkou prognózu ekonomického růstu v Německu, za kterou vidí brexit a právě obchodní války mezi USA a Evropskou unií stejně jako mezi USA a Čínou. Za překážku, která podobným nebezpečím pro obchod a ekonomiku může čelit, přitom označil čínskou iniciativu nové Hedvábné stezky a bilaterální spolupráci Česka a Číny. 

„Proto bych chtěl navrhnout, abychom společně jako přátelé a obchodní partneři bojovali proti nepřátelům ekonomického propojování a ekonomické spolupráce, proti nepřátelům otevřené společnosti a otevřeného trhu,“ řekl Zeman.

Zeman o Huawei: Je zkrátka příliš úspěšná

Za společný zdroj všech těchto nepřátel označil lidskou závist. Zastal se přitom společnosti Huawei. „Ta je zkrátka příliš úspěšná, nic víc. A přesně to vyvolává závist. Pokud někdo tuto firmu obviňuje z toho, že představuje riziko, aniž by k tomu měl seriózní důkazy, považuji to za nekalou obchodní soutěž,“ řekl Zeman.

Společnost Huawei se dostala do centra pozornosti kvůli obviněním ze strany Spojených států, že její zařízení pro telekomunikační sítě by mohla čínská vláda využívat ke špionáži; restriktivní opatření zvažují i další země, jiné naopak tyto obavy nesdílejí. Huawei obvinění ohledně špionáže odmítá. V závěru loňského roku český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varoval před technologiemi Huawei, stejně jako další čínské společnosti ZTE; podle úřadu mohou představovat bezpečnostní riziko. Zeman se proti stanovisku NÚKIB opakovaně postavil.

Na pátečním česko-čínském podnikatelském fóru byla podepsána například výhradní licencovaná dohoda mezi Shanghai Miao Jiang Sporting Goods a Alpine Pro na výrobu a prodej kolekcí nelyžařského vybavení Alpine Pro v Číně. Společnost Ferrit uzavřela dohodu na dodávky náhradních dílů pro důlní zařízení China National Coal Development. Stejná firma podepsala také smlouvu se Sichuan Jiahua Machinery na výrobu střešních konstrukcí pro uhelné doly.

satanas ( 27. dubna 2019 11:05 )

Nevim proc Cinani trpi tu kozu Samalovou z CT ktera Cinu jen spini..Na druhou stranu, kdyby ta cuza nespinila, tak by tam byla na "Exkrement";..

satanas ( 27. dubna 2019 09:35 )

TA TVOJE NENAVIST K Rusku a Cine JE OBDIVUHODNA.

satanas ( 27. dubna 2019 09:33 )

Osobo pomatena,,ty tomuhle "BoUdelu" rikas Demokracie! Mein Gott,,du spinst!!

satanas ( 27. dubna 2019 09:29 )

NO vidis, dokud si to nevyzkousel, taks neveril..Usetrils, ze?

anonym01 ( 27. dubna 2019 09:26 )

TA TVOJE NENAVIST K DEMOKRACII A USA JE OBDIVUHODNA.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa