Penis jako „flétnička“ a „ruka šmátralka“. Povede resort kultury autor erotických básní?

Aktualizováno -
31. 7. 2019
11:40
Autor: vei, simao, ČTK - 
31. 7. 2019
05:02

„Pod peřinou stále něco hledáš, ruka šmátralka si pokoj nedá.“ Kolem ministerstva kultury je v poslední době pořádně živo. 31. července oficiálně končí ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Nahradit by ho dle ČSSD měl Michal Šmarda (ČSSD), prezident Zeman je zatím proti. A potíž není jen s nástupcem, ale i s dočasným zástupcem. Který z náměstků to nakonec bude? Do ranní tiskové konference ministra Staňka byla ve hře varianta, že volba padne na Aloise Mačáka. Náměstka, který je však i autorem lechtivých básní. Nakonec ale Staněk ukázal na ekonomického náměstka Reného Schreiera.

„Tvoje postava je sice vnadná, ale cesta k Tobě není vůbec snadná. Pod peřinou stále něco hledáš, ruka šmátralka si pokoj nedá. Nalézáš hroty skal a jeskyňku, nevydechneš ani na chvilinku. Hledání je práce, co Tě zřejmě baví, všechno, i chloupky se mu do pozoru staví.“ Touhle lechtivou básní zaujal na sociálních sítích možný adept na zastupujícího ministra kultury Alois Mačák.

Současný politický náměstek na ministerstvu kultury Mačák je rovněž předsedou odborářského výboru ŽO OS KOVO Železárny Prostějov. I on byl v okruhu jmen, která mohla dočasně řídit resort kultury, než se rozhodne o plnohodnotném nástupci Antonína Staňka (ČSSD), který ve středu ve své funkci končí.

Video Babiše překvapilo, že výběr záskoku za Staňka není na něm. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Staňkův nástupce i zástupce nejasní

Staněk nekončí zcela dobrovolně. Výměnu si přála ČSSD, na jeho místo navrhla svého místopředsedu Michala Šmardu. Ten se ale zatím příliš nezamlouvá prezidentu Zemanovi, a tak se rozhodnutí situace, která vznikla již v květnu, stále vleče. Prezident zahajuje ve čtvrtek dovolenou, o Staňkově nástupci rozhodne nejdříve v půlce srpna – patrně 15. 8.

Nejprve se spekulovalo o tom, že by mohla řízení kultury převzít první náměstkyně Kateřina Kalistová (ČSSD), která Staňka zastupovala ve Strakově akademii na jednání vlády i během jeho nepřítomnosti. Možnost, že Staněk nakonec ukáže na Mačáka, vyvolala řadu komentářů na sociálních sítích. 

Po twitteru i facebooku rázem začaly létat úryvky z básní, které Mačák sepsal a publikoval před deseti lety a více. „Na flétničku mi, prosím, zahrej, budu tvůj vděčný posluchač a divák. Dlouze mi pískáš a bílá lavina se zvolna vytrácí, flétnička se mi potácí,“ zní další z nejednou citovaných ukázek Mačákovy lechtivé básnické tvorby, publikované oficiálně hned ve třech básnických sbírkách – Slunce pro vorvaňku, Srdce z oblázků a Medunka.

O erotice psala i exministryně Kovářová

Lechtivé texty však nejsou ve vládních řadách žádnou výjimkou. Eroticky laděnou tvorbou proslula také například někdejší ministryně spravedlnosti v úřednické vládě Jana Fischera – Daniela Kovářová. 

Před deseti lety například vydala knihu Láskyplné povídky, ve které sní o drsném znásilnění nebo o sexu s mladším mužem. „Jeden mě držel za ruce a druhý do mě pronikal a já si představovala, jak se svíjím vzrušením a jeho ruce po mně přejíždějí, hnětou má ňadra...,“ popisovala beze studu Kovářová sex s dvěma muži ve své knize.

Faltýnkův známý

Mačák je však více než náměstek s básnickou zálibou. Rodák z Prostějova a člen prostějovské ČSSD se v ní svého času sešel i s jiným – dnes již bývalým – dlouholetým členem sociální demokracie Jaroslavem Faltýnkem, který dnes vede poslanecký klub ANO. Aktuálně.cz označilo v minulosti Mačáka za „Faltýnkova muže“. Mačák působil v řadě funkcí – byl zastupitelem i místostarostou v Prostějově či prvním náměstkem hejtmana Olomouckého kraje.

„S Faltýnkem úzce spolupracoval v letech 1994 až 2012, kdy byli oba dva za ČSSD členy prostějovského zastupitelstva (poté Faltýnek přeskočil do hnutí ANO, ale kontakty na své bývalé stranické kolegy nezpřetrhal),“ tvrdilo Aktuálně.cz.

Poetu si na ministerstvo přivedl Staněk

Coby náměstek olomouckého hejtmana byl Mačák prošetřován policií. A to kvůli prověřování přijetí údajných podezřelých finančních darů v úhrnu za 1,6 milionu korun. Neprokázalo se však, že byl spáchán trestný čin a policie v únoru 2016 případ odložila. Mačáka to ale de facto stálo kariéru v komunální politice. Rezignoval na krajské funkce, vzdal se i postu radního a zastupitele Prostějova. Štěstí však našel na ministerstvu. 

Mačáka si do Nostického paláce přivedl právě Staněk, jmenoval ho náměstkem před rokem – 13. srpna 2018. Ministr si od Mačáka sliboval, že bude posilou pro jednání s tripartitou díky dlouhodobé spolupráci s odbory. „Dlouhá léta hrál aktivně hokej; sportu se věnuje i nadále, mezi jeho koníčky však patří i hudba, literatura a poezie. Je autorem tří básnických sbírek a jedné knížky pro děti,“ uvedlo následně ministerstvo na svých stránkách v Mačákově medailonku.

Staněk mizí do Řecka

„V tuto chvíli analyzujeme jak služební zákon, tak další věci, protože ta situace není vůbec jednoduchá. Zákon řeší zastupování ministra v případě, že ministr existuje, je ale třeba na služební cestě nebo na dovolené. Nicméně neřeší situaci, kdy ministr vůbec není. Já bych nerad uvedl kohokoli do složité situace, kdy by měl cokoli podepisovat a neměl to právně úplně jasné,“ podotkl ještě v úterý Staněk. Ve středu pak oznámil, že resort bude dočasně řídit jeho ekonomický náměstek René Schreier.

Končící ministr kultury Staněk Blesku sdělil, kam povedou jeho další kroky – ačkoli již nebude členem Babišova vládního kabinetu, kterému 1. srpnem začíná vládní dovolená, volno si užije i on.

A plánuje aktivní dovolenou. „Po týdnu na jižní Moravě se chystám s manželkou na týdenní pobyt u moře. Pojedeme na řecký ostrov Rhodos,“ podělil se s plány Staněk. V Řecku si tak zkusí pročistit hlavu, zatěžkávanou v poslední době divokým děním kolem ministerstva kultury. To Staněk dle svých slov předává v dobré kondici.

„Myslím, že ministerstvo kultury budu předávat ve stabilizované podobě. Myslím, že tam je několik otevřených kauz a několik, které jsou rozpracované a bude je potřeba sledovat,“ podotkl před svým koncem Staněk.

Rozpočet na příští rok už Staněk s ministryní financí také dojednal. Návrh byl podle šéfky státní kasy bez větších problémů. A Staněk neměl nějaké přehnané požadavky.

„Kultura neměla v minulých letech nikdy vyšší rozpočet, než má teď,“ okomentovala vyjednávání pro Blesk Zprávy Schillerová, které se prý se Staňkem vyjednávalo dobře.

Spory odstartovalo odvolání ředitelů

Staňkův pád odstartovalo dubnové odvolání ředitele Národní galerie v Praze Jiřího Fajta a šéfa olomouckého Muzea umění Michala Soukupa. Podle Staňka se Fajt na úkor galerie obohacoval, když údajně sám se sebou uzavíral smlouvy. Končící ministr proto podal několik trestních oznámení.

Právě kvůli nedokončenému šetření chtěl prezident Zeman počkat se Staňkovým odvoláním. Nakonec ale prezident po dvou měsících ustoupil a Staňka v pondělí ke středečnímu datu odvolal. „V této souvislosti prezident republiky očekává, že dvě trestní oznámení, která ministr kultury doc. Antonín Staněk podal, budou pečlivě prošetřena,“ citoval prezidentovo vyjádření jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

robin5 ( 1. srpna 2019 15:26 )

Malčák je snad nevlastní brácha toho magora Koptíka. Stejný styl básní, asi bude pan Malčák mít i stejně nadělený rozum jako ten blahé pměti majitel "Kobry". A tohle máme na ministerstvech. Nakonec začně básnit i Kalousek - stylem - "Když jsem šel ožralej dolů z kopce, potkal jsem v zatáčce čtyři ovce. Nejsou to ovečky, je to knížem a už mi Pospíšil pr.del líže" ... atd

anonym01 ( 1. srpna 2019 13:18 )

TAK KTEREM Z TECH HRADNICH A BABISOVYCH ZAHRAL RENE NA FLETNU? CO? http­://nr1­a.co­m/tu­nely­.htm

anonym01 ( 1. srpna 2019 13:12 )

CO MYSLITE? JE ANDREJ BABIS FAKT TAKOVEJ VORKOHOLIK NEBO ZLODEJ JAK PRAVEM TVRDI V BRUSELU? http­://nr1­a.co­m/tu­nely­.htm

anonym01 ( 1. srpna 2019 12:13 )

NENI DIVU, ZE MONIKA RADEJI UTEKLA. BABIS MA NOVOU FLETNICKU A SMATRALKU NA ČAPAKU. MAJI JIS POLEČNOU S HRADNIMI BLAZNY? A CO OVČAČEK? TAKY SI JI VYZKOUSEL? KDEPAK MA MANZELKU? MYSLITE ZE DRZI CELIBAT? FUJ! TO JE PARTAJ . KDO BABISE VOLI? BUZNA?

dessy ( 1. srpna 2019 07:51 )

Já soudím na impotenci, takoví jsou nejhorší.

Zobrazit celou diskusi
Další videa