Babiš promluvil o problémech v koalici. A Zeman a Ovčáček si berou dovolenou

Autor: ČTK, Jakub Veinlich - 
30. července 2019
19:09

Premiér Andrej Babiš (ANO) se těsně před vládními prázdninami rozpovídal o situaci kolem ministerstva kultury a hrozbě další neshody s ČSSD kvůli státnímu rozpočtu na příští rok. Končícího ministra Antonína Staňka (ČSSD) premiér chválil. Jméno jeho nástupce chce prezident Miloš Zeman řešit až po dovolené. Tu zahájí ve čtvrtek, ve stejný termín si ji bere také hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Situace v koalici ANO a ČSSD není klidná v posledních dnech hned na více frontách. Spory vyvolává nejen pomalá výměna ministra kultury, které spadá pod křídla sociálních demokratů, ale také sestavování státního rozpočtu na příští rok. Ministryně financí Alena Schillerová počítá se schodkem 40 miliard korun a jednotliví ministři k ní teď chodí s „prosíkem“ o navýšení peněz pro jejich oblasti.

Například ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) žádá navíc oproti plánům 11 miliard korun a další peníze chce i Jan Hamáček (ČSSD), vicepremiér a ministr vnitra. Pokud peníze nedostanou, hrozí sociální demokraté rebelií a státní rozpočet nepodpoří.

„Všichni bychom chtěli peníze, ale ty peníze musíme nejdříve získat a musíme také šetřit a to zatím ČSSD ne úplně vnímá,“ rýpnul si Babiš do sociálních demokratů.

Video Babiš o rozpočtu na příští rok. Komu vláda přidá a kdo ostrouhá? - Lukáš Červený/Blesk Zprávy

Neústupná je zatím také ministryně financí Schillerová, podle které je požadavek Maláčové nereálný. Babiš připomněl, že vláda o rozpočtu vyjednává už od února a výrazně navyšuje v různých oblastech. Zmínil například důchody, platy, rodičovský příspěvek i další investice. „Všude se navyšuje, ale ti ministři musí myslet také na to, že by měli snížit své provozní náklady – a to zatím sociální demokracie ne úplně dobře vnímá,“ kritizuje své koaliční partnery premiér.

Premiér v ČT také řekl, že si právě kvůli navyšování peněz v sociálních oblastech nedovede představit, že by proti rozpočtu právě proto hlasovala také opozice. Její hlasy bude vláda ve Sněmovně také potřebovat. Samotná koalice má totiž jen 93 hlasů. Minimálně komunisty bude tedy opět opotřebovat.

Pokud by ČSSD nakonec finální verzi rozpočtu nepodpořila, bylo by to podle Babiše vážné narušení koaliční spolupráce, která by už zřejmě neměla ani cenu. „Rozpočet je nejtěžší zákon, a pokud se na něm neshodneme, tak pak máme problém.“ Vše by se ale podle Babiše mělo vyjasnit během srpna, kdy mají ministři absolvovat poslední vyjednávací kolečko u ministryně Schillerové.

Zmatky na kultuře

Od čtvrtka nebude mít ministerstvo kultury svého ministra. Ani samotný premiér podle svých slov ještě v úterý odpoledne ani nevěděl, kdo dočasně úřad povede.

„Předpokládám, že zítra (ve středu) nějakého náměstka, a podle zákona o státní službě by to měl být asi nějaký politický náměstek, pověří řízením toho rezortu. Ale ani tak nemá co řídit, protože jsou prázdniny,“ doplnil premiér. Znovu by vláda měla zasednout až 26. srpna. „Takže já bych to zbytečně nedramatizoval tu situaci,“ klidní vášně premiér.

„Mohl bych pověřit jiného ministra řízením toho rezortu, ale to neudělám, protože pan Hamáček si to samozřejmě nepřeje,“ řekl Babiš v rozhovoru pro ČT. Kompetenci, aby pověřil někoho přímo z ministerstva kultury řízením úřadu, také premiér nemá.

Video Buď Šmarda, nebo konec. Hamáčka podpořilo i předsednictvo ČSSD. - abl

„Pokud v čele ministerstva nestojí ministr, tak to je věc pana prezidenta,“ uvedl ke zmatkům okolo ministerstva kultury vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček. Za zmatky podle něj může prezidentovo otálení. Hrad nechce vyjádření Hamáčka nijak komentovat.

Staňka prezident Miloš Zeman odvolal v pondělí právě ke středeční půlnoci. I když Staněk končí, Babiš si spolupráci s ním pochvaluje. „Myslím, že ta spolupráce byla celkem dobrá. Spolupracovali jsme na Center Pompidou, jinak si nemůžu stěžovat na spolupráci s ním,“ zhodnotil působnost Staňka Babiš.

Zeman i Ovčáček vyčerpají další část dovolené

Dovolenou bude spolu s vládou čerpat také prezident Miloš Zeman. V polovině srpna by měl ovšem už říct, jak to bude s nominací místopředsedy ČSSD Michala Šmardy na uvolněný post po Antonínu Staňkovi.

„Pan prezident bude mít do poloviny srpna dovolenou,“ upozornil redakce na svém twitterovém účtu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman by měl odpočívat v prezidentském sídle na zámku v Lánech, kde už je ovšem několik posledních dní. S prezidentem sladil čas dovolené také jeho mluvčí.

Zeman si letos v létě vzal dovolenou tradičně už na přelomu června a července. Po pracovní návštěvě Kraje Vysočina zůstal v Novém Veselí na Moravě, kde spoluvlastní chalupu. Dovolenou ale přerušil kvůli sporu o výměnu ministra kultury. V Lánech se pak setkal s premiérem Andrejem Babišem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem.

Krizi kolem nového šéfa ministerstva kultury se dosud vyřešit nepodařilo, Zeman se k ní ale během dovolené vracet neplánuje. Ovčáček na twitteru napsal, že Pražský hrad do konce dovolené k této záležitosti nechystá žádné vyjádření.

Video Babiše překvapilo, že výběr záskoku za Staňka není na něm. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Prezident již dříve avizoval, že k návrhu Babiše, aby na post ministra kultury jmenoval místopředsedu ČSSD Michala Šmardu, se vyjádří v polovině srpna.

 

pooresh ( 31. července 2019 14:32 )

A cela zeme,veskery pracujici lid Ceske republiky doufa,ze to bude ta posledni!

sekebo ( 31. července 2019 01:51 )

Maláčová mi připomíná pravou nefalšovanou uvědomělou komsomolku. Ona tu sociálku vnutí i těm, kteří ji vůbec nepotřebují

Manowar ( 31. července 2019 00:56 )

Už je na čase,aspoň se zbavíme největšího dementa,který píše zvratky v Blesku.

tomik007 ( 30. července 2019 22:41 )

TROCHU mi to pripomina pohadku jak tchorik ze sve nory vyhodil vsechna lesni zvirzatka - protoze tam byl zapach...

agfor ( 30. července 2019 22:03 )

Vidíš, Bureši, Miloš tě má u zádele, stejně jako většina národa.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud