Dalším „Hankám a Tončám“ přiletí rychlá pomoc? Komanda za unesenými má vláda vysílat snáze

Autor: ČTK - 
30. 7. 2019
21:25

Případy Čechů unesených v zahraničí se bohužel opakují. V minulosti to byly třeba cestovatelky Hanka a Tonča v Pákistánu, později Češi unesení v Libanonu. Svorně pro ně platí, že se nakonec dostali na svobodu. Česká vláda však má nyní dostat dle poslaneckého návrhu s nemalou podporou možnost vysílat urychleně vojáky do cizích zemí, aby pomohli případně situaci na místě řešit. O tahle komanda mají zájem jak premiér Andrej Babiš (ANO), tak vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Poslanci navrhují novelu ústavy, která by vládě umožnila urychleně vyslat vojáky do zahraničí. Armáda by tak mohla například v utajení poslat jednotku na osvobození unesených českých občanů. Parlament by se misí zabýval až následně.

Návrh hájí Černochová

Návrh předkládá skupina poslanců v čele s předsedkyní sněmovního výboru pro obranu Janou Černochovou (ODS). Podepsalo ho 67 poslanců, řekla opoziční poslankyně ČTK. Novela má podporu i premiéra Andreje Babiše (ANO) a místopředsedy vlády Jana Hamáčka (ČSSD).

Novela ústavy byla předložena poslanci již v minulém volebním období, tehdy ale nebyla schválena. Podle Černochové je jejím cílem, aby se v akutních případech zrychlilo a zefektivnilo vysílání vojáků do zahraničí. „Nově by v jakékoliv situaci, kdy je to nezbytně nutné a kdy je třeba reagovat v řádu desítek hodin, mohla vláda vyslat skupinu vojáků do zahraničí svým rozhodnutím na dobu nejdéle 60 dnů až se zpětným posvěcením oběma komorami parlamentu,“ poznamenala Černochová.

Pokud by misi poslanci nebo senátoři neschválili, byla by ukončena. Vláda už podle Černochové podobnou pravomoc má, ale pouze ve vybraných případech a neobsáhne všechna možná rizika.

Babiš je pro. A řekl proč

Babiš před odletem do Bruselu na novinářský dotaz řekl, že návrh spolupodepsal. Pokud by podle něj byli Češi v cizině drženi teroristy jako rukojmí, není myslitelné, aby vyslání vojáků předem projednával veřejně parlament. „Takové věci se konají v utajení. Nemůžeme s tím jít ven a každému říkat, že někam pošleme jednotku, aby osvobodila naše lidi,“ uvedl.

Zákonnou úpravu podpořil letos již při návštěvě jednotky speciálních sil v Prostějově. Kromě například únosu českých občanů by se novela mohla týkat zapojení do operace sil velmi rychlé reakce NATO, které musí být připraveny zakročit proti nepříteli v několika dnech.

Video Nový zákon má urychlit práci vojenských komand. Češi v zajetí mají být rychleji v bezpečí - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Novela ústavy zároveň řeší proces, při kterém se schvalují přelety a průjezdy vojsk jiných zemí přes české území. V současné době vláda a parlament vydávají tento souhlas plošně, podle kritiků by měl být schvalován jednotlivě každý průjezd, což v praxi není z časových důvodů možné.

Černochová ČTK řekla, že návrh již projednala na semináři se členy výboru pro obranu, kde se k němu vyjádřil také ústavní právník Jan Kudrna.

Fischer: Probereme to

Zabývali se jím také někteří senátoři. „Již jsme o tom s kolegy z našeho výboru předběžně jednali a jsme připraveni se tomuto návrhu seriózně věnovat,“ uvedl předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer. Bezpečnostní situace ve světě se podle něj posunula a je třeba na ni reagovat.

Video Unesený Čech: Fajádova bratra zavřeli pod zem do kobky. Když nás viděl, brečel. - Lukáš Červený,Petr Soukup, Zuzana Štíchová

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

abaron ( 31. července 2019 14:22 )

platiť jedine vo výnimočných prípadoch z dôvodu, že s tým zastrašovaním pri útokoch čo spáchali a plánovanými únosmi sa chceli iba nabaliť a hrať divadielko ... nič viacej

oxygene.p ( 31. července 2019 09:02 )

To je otázka a mělo by se rozlišovat. Třeba v případě Hanči a Tonči by bylo nejlepší je na místě utratit , protože už navždycky budou bezpečnostní riziko. Jedna z nich přijala oficiálně islám , z jejich strany hrozí potencionální teroristický čin. Klidně za x let , můžou být spící buňka , kterou někdo někdy aktivuje. Takže v tomto případě by bylo nejlepší je nechat osudu nebo zachránit a to bezpečnostní riziko anulovat jejich utracením. Možná by prospělo , kdyby se to provedlo veřejně , pak by si hodně spratků rozmyslelo jezdit do takových všiváckých zemí.

Jan Brandis ( 31. července 2019 08:45 )

Je lepší ty mrrrdky postřílet, nebo jim platit? Za mně určitě ano.

houslista ( 31. července 2019 08:25 )

kdo do zemích zla,terorismu,vražd jede dobrovolně třeba pro sex,pomáhat zlu tak at chcípne přeci nebudeme riskovat životy naších vojáku pro ůidský odpad.

jameson ( 31. července 2019 01:42 )

Černochová nejde proti slušným občanům, jen ví, že je třeba, být připraven.
Například Poláci tohle pochopili dávno, po špatných zkušenostech s východním sousedem.
A ti jdou ještě dál.

Zobrazit celou diskusi
Další videa