Češi chtěli 40 milionů za zajetí v Libanonu. Nezaplatili poplatek soudu a mají smůlu

Autor: ČTK - 
31. prosince 2018
15:00

Češi unesení v Libanonu nedostanou odškodné 40 milionů korun, které v žalobě žádali po státu. Nezaplatili totiž soudní poplatek za odvolání, a řízení proto bylo zastaveno. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí soudu Alena Novotná. Lednový rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1, podle kterého se neprokázalo pochybení státních orgánů, je tak podle mluvčí soudu pravomocný. Muži v žalobě tvrdili, že stát v jejich případu selhal a mohl únosu zabránit.

Žalobu k soudu podali čtyři z pěti unesených Čechů - advokát Jan Švarc, překladatel Adam Homsi a novináři Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň, kteří v Libanonu zmizeli v roce 2015. V zajetí byli 199 dní. Rozhodnutí o zastavení řízení potvrdil na konci listopadu Městský soud v Praze. O tom, zda má čtveřice nárok na odškodnění, odvolací soud nerozhodoval.

„Odvolací řízení bylo zastaveno pro nezaplacení soudního poplatku,“ uvedla na dotaz ČTK Novotná. Obvodní soud letos v lednu uvedl, že žaloba nemohla prokázat, že by v případu existovalo nezákonné rozhodnutí státu nebo by v něm byl nesprávný úřední postup. Muži tvrdili, že civilní rozvědka měla informaci, že se plánuje odveta za zatčení libanonského agenta Alího Fajáda, o jehož vydání požádaly Česko Spojené státy.

Švarc zastupoval Fajáda v řízení před českými soudy. V den jejich návratu do vlasti byl z české vazby Fajád propuštěn. Tehdejší ministr obrany Martin Stropnický (ANO) krátce poté médiím potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo to, aby Česko Fajáda nevydalo do USA.

V žalobě unesení napadali rozhodnutí, které v jejich věci učinila ministerstva financí, vnitra, spravedlnosti a zahraničí nebo orgány pod ně spadající. Švarc v lednu po rozsudku obvodního soudu novinářům řekl, že se podle něj do akce zapojily tajné služby, které k tomu musely mít souhlas vlády. Odhalit to podle něj mohli pomoci výslechy tehdejších ministrů nebo šéfů tajných služeb, které však soudkyně odmítla provádět s odvoláním na hospodárnost a délku řízení.

Později se objevila informace, že Fajáda ve vězení navštívil tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Ve vězení s ním byl i jeho bratr arabista Petr, který výměnu vyjednal. Únos Čechů prověřovala také tuzemská policie, která případ odložila.

Video Adam Homsi mluvil ve Studiu Blesk o chování únosců k Fajádovu bratrovi, o tom, jak únos proběhl a jak na něj ozbrojenci působili. - Blesk / Zuzana Štíchová, Lukáš Červený, Petr Soukup

bullshit ( 31. července 2019 08:01 )

Zase je v tom advokát. To je banda. Kdyby chodili makat do kolbenky tak by se jim to nestalo. Soud rozhodl správně. Jeli na výlet do nebezpečné oblasti a mysleli si že jsou nejchytřejší. Stačí že kvůli nim musel stát propustit hledaného islamistu. To už je dostatečná škoda naší zemi. Jsme národ tisíců vychcandírů co mnoha pitomců.

victor1 ( 1. ledna 2019 21:00 )

Měli tam howno co dělat.Jestli mají na takové výlety,tak ať si odškodné zaplatí sami!

jarypadlo ( 1. ledna 2019 10:04 )

Copak o to že poplatek by jim stejně propadl,asi věděli co běžně soudci a soudy dokážou. https://www.youtube.com/watch?v=3nlCAZ7dVKU . . . https://www.youtube.com/watch?v=PbGiEGf81Jo

fido2 ( 1. ledna 2019 03:02 )

S tím souhlasím, taková zlodějna by neměla existovat. Nemá to se spravedlností nic společného...

miano52 ( 31. prosince 2018 18:11 )

Nezaplatili soudní poplatek a ví proč.Beztak by tu soudní při prohráli a tak by jejích poplatek byl nenávratně pryč.Ještě mohou podat trestní oznámení na neznámého pachatele, které v ĆR kupodivu funguje.Tak kluci dotoho!!!Udělali jste si výlet do nebezpečné destinace a teď chcete náhradu za svojí blbost!!!!Měli jste sedět doma na zadku a nic by se vám nepřihodilo!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud