Ovlivňování politiků má podchytit nový registr, lobbing čekají pravidla

Autor: for, ČTK - 
30. 7. 2019
14:30

Lobbování v Česku by mělo konečně dostat jasná pravidla, jejich návrh v úterý schválila vláda. Až doposud bylo v zákoně jen základní ustanovení, nově by měl vzniknout především ucelený registr lobbistů, jako je tomu například v USA. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) si během tiskové konference po posledním setkání vlády před prázdninami posteskla, že zákon spatřil světlo světa až po 14 letech. O kladném stanovisku k návrhu zákona z dílny ministerstva spravedlnosti informovala Strakova akademie na twitteru. Norma, která nyní poputuje k projednání Sněmovnou s drobnou změnou, má zvýšit transparentnost lobbování. 

Lobbisté v Česku se konečně dočkají jasných pravidel. Vláda kývla na návrh zákona, který by mimo jiné založil ucelený registr osob, které hájí své zájmy, a tedy lobbují za svůj cíl. Na posledním setkání vlády před prázdninami se rozhodlo poslat normu ke schválení do Sněmovny.

„Návrh prošel s drobnými úpravami. Zákon se chystal od roku 2005, ale až dnes spatřuje světlo světa,“ posteskla si ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) „Je tam nejzajímavější registr, lobbistická stopa a závěrem bych chtěla říct, že jej podporuje GRECO," (boj proti korupci pozn.red.), uvedla ministryně na tiskové konferenci po posledním setkání vlády před vládními prázdninami. 

Zákon by měl být účinný počínaje 1. lednem 2021. Návrh definuje lobbování jako „soustavnou činnost spočívající v komunikaci, uskutečňovanou lobbistou za účelem ovlivnění jednání lobbovaného“, a to při přípravě, projednávání a schvalování právních předpisů nebo koncepčních dokumentů. Právní předpisy zahrnují ty, které schvaluje Parlament nebo vydává vláda, ústřední správní úřad či Česká národní banka.

Hlavním nástrojem pro zvýšení transparentnosti má být zavedení registru jak pro lobbisty, tak pro lobbované. Aby mohli svou práci dělat nadále legálně, budou se muset přihlásit na Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Lobbované budou do registru povinně hlásit státní orgány, u nichž lobbovaní působí.

Lobbisté i lobbovaní budou do registru vkládat čtvrtletní, veřejně přístupné zprávy. Náklady na zřízení rejstříku odhadlo ministerstvo na 500 tisíc až 700 tisíc korun bez DPH, provoz registru bude podle něj stát zhruba milion ročně.

Ministryně spravedlnosti Marie BenešováMinistryně spravedlnosti Marie Benešová | Úřad vlády

Lobbování prozatím bez pravidel 

V současné době nemá lobbování v Česku žádná pravidla. Bezpečnostní informační služba (BIS) pravidelně upozorňuje na to, že lobbisté nežádoucím způsobem ovlivňují rozhodování veřejných činitelů. Ministerstvo spravedlnosti chce prostřednictvím zákona odlišit standardní lobbování za změnu legislativy od lobbování zákulisního a záměrně netransparentního. Věří, že zákon omezí nežádoucí jevy spojené s lobbingem - korupci, střet zájmů a klientelismus.

Lobbistou ve smyslu předkládaného zákona se může stát jen svéprávný člověk, který nebyl pravomocně odsouzený pro úmyslný trestný čin spáchaný v souvislosti s lobbováním, nebo byl, ale jeho odsouzení je už zahlazené.

Mezi lobbované návrh řadí prezidenta a jeho kancléře, zákonodárce a jejich asistenty, dále ministry, jejich poradce a náměstky, členy bankovní rady ČNB či členy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Lobbista, který hodlá lobbovat, bude mít povinnost lobbovaného upozornit na to, že je lobbistou, a uvést, čí zájmy hájí.

Ministerstvo spravedlnosti návrh původně poslalo k projednání koncem loňského roku. Předpis však narazil v Legislativní radě vlády, která ho vrátila k přepracování. Proti nynější podobě návrhu mají námitky ministerstva dopravy, financí, vnitra a zdravotnictví, dále Úřad vlády ČR či Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Kraje pak nesouhlasí se širokou definicí lobbisty, která zahrnuje asociace, svazy, sdružení či spolky. Proti svému zařazení mezi lobbisty protestují rovněž profesní komory, například Česká lékařská komora či Česká komora architektů.

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

satanas ( 30. července 2019 16:30 )

HaWel, nejvetsi Hochstapler Ceskych dejin,,jeste dlouho potrva nez to dojde vsem!! Snad by pomohlo kdyby media pripomeli jeho slavne"Projevy" z Letne nebo balkonu Melantrichu v listopadu 89 a porovnat je se soucasnou realitou..Kdyz muzou dokola omylat Jakese z Hradecku, proc nepripomenout i HaWla a to, co namazal tem davum na Letny kolem huby a tim pripomenout i vymytym hlavam mladych generaci kdo za dnesni "BLAHOBYT" muze??

wp2t ( 30. července 2019 15:39 )

Já chápu, že nás uzavřenou diskuzí u nebezpečných témat, kdy všude číhají multikulti stb udavači, v podstatě chráníte. Děkuji vám za to ale stejně.

Naprosto mě šokovala absence jakéholiv sociálního cítění u Eritrejského vraha dítěte v Německu. A ještě víc mě šokovalo, že multikulturní vůdci místo důrazného zásahu jen slovně řeší, jak to tomu opičákovi vysvětlit, že tohle se v civilizované zemi nedělá. Jestli si tohle opravdu necháme líbit a budeme mít soucit s takovými odpornými zvířaty, tak to nemůže dobře skončit.
Proč si neházel pod vlak svoji manželku a svoje děti? Nebo mu to nějaký eurohujer z neziskovky blbě vysvětlil, že se pod vlak nemá házet nejen svoje žena a děti, ale žádná žena, stařenka a dítě?

Pro opravdové novináře: nedali by se zjistit jak již dlouho celá jeho rozsáhlá rodina bere v Evropě dávky a kolik mu Evropani už nasypali než se nám takto brutálně odvděčil. Byla by to zajímavá informace vzhledem k čtyřnásobnému utahování opasků českých občanů pro naplnění pokladnice EU. (Vím, že Švýcaři nejsou v EU) a ta částka v poměru k výplatě českých dělníků v německých montovnách.

wp2t ( 30. července 2019 15:28 )

No tak to na to teda přišli brzo.
Nebo to je další nařízení "nezávislé" komise EU, kdy bude povolený lobbing jen od lidí hájící zájmy myšlenky multikulti a nikdy jinak?

moravak77 ( 30. července 2019 14:44 )

to by se měli ODS a TOP ozvat, že jim berou života chléb. Stejně nechápu, proč potřebuje naše republika mít nějaké lobisty.... je to jen o korupci, pak...

badot ( 30. července 2019 14:39 )

Mařenka vypadá jako uklízečka na Úřadu vlády. A taky se mi zdá, že je v ksichtě podobná Zdendovi Škromachovi. Bazének by jí určitě prospěl...

Zobrazit celou diskusi
Další videa