Sněmovna podpořila zdražení cigaret a lihovin. Pivo a víno se vyšší dani vyhnou

Autor: ČTK, tva - 
10. července 2019
16:50

Spotřební daně z lihu, cigaret a dalších tabákových výrobků se zřejmě zvýší. Sněmovna ve středu v úvodním kole podpořila vládní daňový balíček, který zvyšuje i další daně, například z hazardních her. Jako hlavní cíl předkladatelé uvádějí omezení dostupnosti cigaret a alkoholu. Opoziční poslanci však vládu obviňují, že pouze zvyšuje daně a hledá peníze do rozpočtu. Kritizovali i změny ve zdanění technických rezerv pojišťoven. Balíček také zvyšuje na dvojnásobek poplatek za vklad do katastru nemovitostí. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) kritiku odmítala.

Například poslanci ODS poukazovali přímo na návrh zákona, který zní „Vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti daní v souvislosti se zvyšováním příjmů veřejných rozpočtů“. „Není pravda, že tato nebo bývalá vláda daně nesnižovaly,“ reagovala na výtky o zvyšování daní ministryně financí. Uvedla, že od roku 2015 do letošního roku snížily vlády daně téměř o sto miliard a další snížení je součástí novely zákona o EET, kterou Sněmovna schválila.

Balíček by měl veřejným rozpočtům přinést podle propočtu ministerstva financí v letech 2020 a 2021 každoročně přes deset miliard korun. Dnešní krok neznamená schválení balíčku, ale jen jeho posunutí do projednávání v rozpočtovém výboru. Sněmovna neschválila návrh Pirátů vrátit balíček vládě k dopracování. Předloha odolala i návrhu na zamítnutí, který přednesl předseda SPD Tomio Okamura a podpořili ho i poslanci z dalších stran, hlavně z ODS.

Jak již v úterý řekla ministryně Schillerová, hlavním cílem předlohy je zvýšit ochranu občanů před vznikem závislostí na návykových látkách a hraní hazardních her a omezit škodlivé společenské dopady. Argumentovala také tím, že v důsledku růstu životní úrovně jsou cigarety i lihoviny dostupnější.

Piva ani vína se zvýšení sazeb netýká

V případě půllitrové láhve 40procentního alkoholu vzroste spotřební daň z nynějších 57 korun na 64,50 Kč. Unie výrobců lihovin již dříve uvedla, že v takovém případě by láhev alkoholu zdražila o 9,10 Kč. Piva ani vína se zvýšení sazeb netýká. Spotřební daně z cigaret a tabáku, včetně zahřívaného, by měly podle návrhu stoupnout příští rok zhruba o deset procent. Podle ministerstva financí bude růst u minimální sazby 5,4 koruny na krabičku cigaret, tabákové firmy ale předpokládají zvýšení daňové zátěže na krabičku o 12 až 13 korun.

U vyšší daně na cigarety a další tabákové výrobky odhaduje vláda celoroční přínos pro příští rok až 7,7 miliardy korun, pro rok 2021 až 9,2 miliardy korun. Vyšší daň z lihu by měla ročně vynést navíc kolem jedné miliardy korun.

Stěžují si i pojišťovny

Balíček také zasahuje do zdanění pojišťoven. Nově by podle vládního návrhu měly být daňově uznatelné i technické rezervy tvořené podle zákona o pojišťovnictví na základě evropské směrnice Solvency 2. Rozdíl mezi touto úrovní rezerv a stávajícími účetními rezervami pojišťoven bude předmětem zdanění. Pojišťovnám se to nelíbí a považují to za trest za svoji obezřetnost. Asociace pojišťoven se na poslance obrátila s výzvou, aby tento návrh odmítli. I tento bod se stal terčem kritiky opozice. Podle občanských demokratů jde o sektorovou daň, ministryně financí to ale odmítla.

Balíček také zvyšuje poplatek za vklad do katastru nemovitostí z nynějších 1000 korun na 2000 korun. Vláda argumentuje inflací a nárůstem nákladů od doby, kdy se poplatek zvyšoval naposledy. Schillerová už dříve uvedla, že zvýšení poplatku si vyžádal Český úřad zeměměřický a katastrální.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

goral ( 21. července 2019 11:50 )

Ale hlavně že oni chlastají a žerou v parlamentu za halířový ceny!

zdenek43 ( 12. července 2019 13:52 )

Jak zahraniční firmy dojí Česko. Odteče až 700 miliard ročně ....

Česká spořitelna ani auta značky Škoda už dávno nejsou "naše". Z původně českých podniků a bank dnes vede široký penězovod za hranice, do rukou jejich vlastníků. A protože se tuzemské ekonomice daří, roste postupně i objem kapitálu, který mohou odsát. Jen na dividendách to letos bylo zhruba 250 miliard korun. Celkově z republiky odchází odhadem až 700 miliard korun ročně.

Kapitál odtéká z Česka několika způsoby. Tím oficiálním a nejčastějším je rozdělení části zisků mezi akcionáře, tedy dividendy. Loni takto odešlo 289 miliard korun na rozdělených ziscích....

Zahraniční vlastníci ale využívají i jiné možnosti, jak z Česka dostat peníze. Odhaduje se, že včetně zmíněných dividend je to až 700 miliard ročně. Šetří třeba na mzdách. Běžnou praxí jsou i triky v rámci vnitropodnikového účetnictví, kterým se z dceřiných firem vysávají nezdaněné výnosy a vytváří silný tlak na snižování nákladů. V důsledku tohoto tlaku si pak tuzemští zaměstnanci stěžují na "macešské" chování ze strany zahraničních koncernů - nízké mzdy a neochotu investovat.

Dalším trikem je převod veškerých informačních a telekomunikačních služeb do zahraničí. To znamená, že třeba za servis počítačů, který by si mohly společnosti v Česku zajišťovat interně (a mnohem levněji), musí platit centrále nebo jiné firmě spadající pod daný koncern. Například Erste Group takto odčerpá z České spořitelny každoročně okolo dvou a půl miliardy korun.

Levná síla

Zahraniční firmy - alespoň podle odborů - odírají české zaměstnance i na mzdách. Rozevírající se mzdové nůžky jsou nejvíce patrné při srovnání s našimi západními sousedy. Zatímco ještě v roce 2008 byl průměrný český příjem na 34,9 procenta toho německého, předloni spadl na 30,9 procenta. I když letos tuzemské mzdy rostly, podle odhadů odborářů se tento poměr zlepšil jen o pár desetin procenta.

...... TADY SE MA HLEDAT a ne ty halire - EET, ZDRAZOVANI ALKOHOLU A CIGARET .....

zdenek43 ( 12. července 2019 13:49 )

soudruzi jakej maji vitr ze spodnich 10 milionu obcanu CR ........ Pivo a víno se vyšší dani vyhnou.

nooooo vzdy se v Ceske kotline tradovalo - rikala se pohadka ......

""""" Říká se, že vláda, která zdraží pivo, padne. """""

....... jo soudruzi potreuji PRACHY na TO rozhazovani a na ty rozkradacky - 1 bilion korun se ma ROZFOFROVAT ZE Statniho - tedy z nasich spolecnych penez ...... 460 miliard do armady, 300 miliard Temelin + 150 Dukovany ....miliardy Policie CR ....ATD.ATD.

noooo a kde nejednoduseji K R A S T .... no z penezenek spodiny - spodnich 10 milionu obcanu CR .....

na prachy velkych se ani nahodou nesahne -
Jak zahraniční firmy dojí Česko. Odteče až 700 miliard ročně ..... 700 miliard korun rocne ......... 2019 - Výdaje státu příští rok přesáhnou 1,5 bilionu.

kotow ( 10. července 2019 23:51 )

Schill to řekla otevřeně ve zprávách. Dá se čekat že budou věčně mlátit důchodcům přídavek o huby. Už mě s tím pěkně ta ženská jde na nervy. K tomu vysvětlili že je to 180 plus k valorizaci.Ať jde k šípku.

kotow ( 10. července 2019 23:47 )

Paní ministryně co jí zakázal lékař kouřit tak je jako bečka.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud