Konec Staňka provází chaos. Končící ministr zmínil „absurdní tlak“ na Zemana

Autor: ČTK, tva - 
30. 7. 2019
11:25

Ministerstvo kultury analyzuje, kdo má úřad vést po odchodu ministra Antonína Staňka (ČSSD). Podle něj služební zákon řeší zastupování ministra pouze v případě, kdy je ministr ve funkci, ale nachází se na služební cestě či na dovolené. Aféra kolem výměny na ministerstvu podle Staňka přinesla absurdní tlak na prezidenta Miloše Zemana. Staněk chce ještě ve středu podepsat návrh rozpočtu. Svoje působení v čele resortu hodnotí pozitivně. Novinářům před svojí poslední účastí na vládě řekl, že jeho angažmá skončí ve středu o půlnoci, do té doby musí být jasno i o dočasném vedení úřadu. Který z náměstků se toho ujme, v úterý neuvedl, řekl pouze, že ví, který z nich to nebude.

„V tuto chvíli analyzujeme jak služební zákon, tak další věci, protože ta situace není vůbec jednoduchá. Zákon řeší zastupování ministra v případě, že ministr existuje, je ale třeba na služební cestě nebo na dovolené. Nicméně neřeší situaci, kdy ministr vůbec není. Já bych nerad uvedl kohokoli do složité situace, kdy by měl cokoli podepisovat a neměl to právně úplně jasné,“ řekl k chaotické situaci Staněk.

Na středu chystá Staněk bilanční tiskovou konferenci, na níž chce zhodnotit své působení v čele ministerstva. „Myslím, že ministerstvo kultury budu předávat ve stabilizované podobě. Myslím, že tam je několik otevřených kauz a několik, které jsou rozpracované a bude je potřeba sledovat. Myslím, že zítra (ve středu) ještě podepíši návrh rozpočtu,“ uvedl končící ministr. „Práci, kterou jsem na vládě odvedl, ti, kterých se dotýkala, určitě poznali, ať už je to péče o památky a podobně,“ dodal.

Pokud se Šmarda nestane ministrem, ČSSD ve vládě končí

Spor o odvolání Staňka se táhl od poloviny května, kdy Staněk podal demisi. Zeman ji ale nepřijal. Premiér Andrej Babiš (ANO) následně na žádost ČSSD navrhl odvolání ministra a současně jmenování místopředsedy ČSSD Michala Šmardy. Zatímco demisi prezident přijmout nemusí, žádosti předsedy vlády o odvolání vyhovět musel. Staňka Zeman odvolal k 31. červenci.

„Bezesporu si myslím, že je to vyřešení velmi komplikované a složité situace, která nebyla dobrá pro nikoho. Myslím, že zbytečně vystavovala pana prezidenta absurdnímu tlaku,“ řekl Staněk.

Video Babiše překvapilo, že výběr záskoku za Staňka není na něm - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Vedení sociální demokracie trvá na tom, že by se Staňkovým nástupcem měl stát Šmarda. Zeman chce o jejich nominaci rozhodnout v polovině srpna. ČSSD hrozí tím, že pokud se Šmarda nestane ministrem, její ministři odejdou z vlády. „Nejsme to my, kteří to blokujeme. Pan premiér není ochoten některé věci prosazovat důrazněji a pan prezident jasně řekl, že se rozhodne 15. srpna. To jediné, co můžeme udělat, je, že zítra (ve středu) podáme demisi,“ řekl v úterý novinářům předseda ČSSD Jan Hamáček.

Staněk na Kalistovou narozdíl od premiéra neukázal

Ministerstvo v pondělí uvedlo, že Staněk pravděpodobně pověří řízením úřadu některého ze dvou náměstků člena vlády, kterými jsou Alois Mačák a Jiří Vzientek. Premiér, který ve středu plánuje jednání na ministerstvu kultury, dříve řekl, že by se dočasně vedení resortu mohla ujmout náměstkyně Kateřina Kalistová (ČSSD), která už ministra několikrát na jednáních kabinetu zastoupila.

„Počkáme na rozhodnutí pana prezidenta, ale jsem přesvědčen, že situace teď, jak vypadá na ministerstvu kultury, to znamená, že v čele ministerstva nebude ministr a bude ho řídit náměstek, je dlouhodobě neudržitelná. To si myslím, že musí vnímat i pan prezident,“ doplnil Hamáček.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

houslista ( 30. července 2019 17:31 )

kmotři CSSD nedají dopustit na své kamarády zloděje,tuneláře!! oni neznají slušné poctivě politiky kteří nekradou jako Zeman Babiš Staněk.Ještě že máme poctivého prezidenta,premiera jen díky jejich poctivosti,kteři vykopali mafii se zvedá životní uroven­,eko­nomi­ka,pla­ty,duc­hody a to je problem zlodě­ji,kři­váci,­udava­či,kmot­ři,ne­plati­či daní,EET to nemají rádi,­kvič­te,pom­louvej­te,pro­testuj­te volby dostanou ANO a Babiše do čela a konečně bude krásný svět bez zlodě­ju,kmo­tru,po­litic­ké mafie lidé, duchodci,rodiny, se budou mít velmi,velmi dobře!

marmat ( 30. července 2019 16:11 )

KDO VÁHÁ ....
http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=CVQ_­qCSno_­c&t=10s
TOHLE VŠICHNI MUSÍTE.......

marmat ( 30. července 2019 16:08 )

ZAJÍMAVÝM ZPŮSOBEM POZMĚNĚNO !!!
http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=CVQ_­qCSno_­c&t=10s
TOHLE VŠICHNI MUSÍTE.......

marmat ( 30. července 2019 16:05 )

adeso­....­.https­://www­.you­tube­.com/w­atch?­v=CVQ_­qCSno_­c&t=10s

marmat ( 30. července 2019 15:58 )

paroubkuvkyj:vypadá to na velkou ránu kyjem....do Vaší hlavy....hrušky s kiwi, to dělá FAKT divy

Zobrazit celou diskusi
Další videa