Babiš udeřil na ČSSD, nechce být za hlupáka: „Sobotkovo křídlo vyrobilo kauzu“

Autor: simao - 
27. 7. 2019
17:10

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v příštím týdnu chystá na dovolenou, vydá se s rodinou na Krétu a také do Francie. V nedořešeném stavu zanechá v Česku kauzu Michala Šmardy (ČSSD), kterého chtějí sociální demokraté za ministra kultury, ale prezident Zeman odmítá. Podle Babiše si však celý problém vyrobila sama ČSSD. „Jde o vnitřní boj v rámci strany. Kauzu vyrobilo Sobotkovo a Chovancovo křídlo,“ řekl Babiš sobotnímu Právu. Došla mu prý trpělivost a odmítá ze sebe nechat dál dělat hlupáka, vzkázal.

„Víte, dlouho jsem se držel zpátky a hledal kompromis, ale moje trpělivost už došla. Takže vám něco řeknu. Už nejsem ochoten dál hrát s ČSSD divadlo, už nejsem ochoten ze sebe nechat dělat hlupáka a otloukánka a nejsem ochoten poslouchat ze všech stran, včetně od funkcionářů ČSSD, že jsem slabý premiér,“ uvedl v rozhovoru pro Právo premiér Andrej Babiš (ANO).

Již brzy i jemu začnou prázdniny - ty vládní. Dořešení situace kolem ministerstva kultury, kde má skončit Antonín Staněk (ČSSD) a jeho náhradník stále není posvěcen prezidentem Zemanem, očekává až na konci srpna. Vláda se sejde v úterý 30. července a pak znovu až po vládních prázdninách v pondělí 26. srpna.

To by měl mít Babiš za sebou již rodinnou dovolenou na Krétě, cestu do oblíbené Francie... a také vyslechnutí Zemanova postoje. Prezident prý více řekne 15. srpna. Babiš však k vládní krizi, pod níž se výrazně podepsalo Zemanovo neustálé odmítání místopředsedy ČSSD Michala Šmardy jako nového šéfa kultury, přidal důrazný vzkaz již nyní.

Osočil se na svého koaličního partnera. Kauzu Šmarda prý vyrobila sociální demokracie. „Dost jsem panu Hamáčkovi a jeho straně pomáhal, vždy jsem jednal podle koaliční smlouvy, šel jsem na předsednictvo soc. dem., abych zdůraznil, že je naše vláda úspěšná a bylo by škoda ji rozvrátit kvůli tomuto problému. Pro udržení kabinetu jsem dělal maximum,“ tvrdí Babiš.

Video Babiš dorazil nečekaně na jednání špiček ČSSD. Vláda má podle premiéra smysl - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Kauzu Šmarda má proto Babiš za vykonstruovanou. „Celý problém si vyrobila ČSSD a její představitelé. Jde o vnitřní boj v rámci strany. Kauzu vyrobilo Sobotkovo a Chovancovo křídlo,“ řekl Právu premiér a dodal: „Celou dobu od vstupu do vlády hází panu Hamáčkovi klacky pod nohy. Právě představitelé tohoto křídla zřejmě donutili Hamáčka, aby odvolal Staňka v rozporu s dohodami, že odvolán nebude. Nevím sice čím a jak, ale donutili.“

Hamáček: Udělali jsme všechno

I vicepremiér Hamáček však tvrdí, že ČSSD udělala vše v souladu s koaliční smlouvou. Prezident Zeman odmítáním Šmardy dle něj koná „mimo Ústavu“. „My jsme udělali všechno. My jsme postupovali podle Ústavy, podle koaliční smlouvy. To, že pan premiér neuspěl u pana prezidenta, nás netěší, to, že pan prezident znovu ten termín posunul, (na 15. srpna - pozn. red.) nás netěší dvojnásob. Ale znovu říkám: To není vina sociální demokracie,“ bránil se ve čtvrtek Hamáček.

„Stále platí usnesení předsednictva, to je naprosto jasné. Sociální demokracie nominovala na post ministra kultury Michala Šmardu,“ ujišťoval předseda ČSSD a doplnil: „Z mého pohledu to je o nominaci, kterou předložil předseda vlády, a o tom, zda pan prezident tu nominaci bude respektovat, či nikoli.“

Hamáček si stojí za svým i v sobotní reakci pro TV Nova. „Celá záležitost stojí hlavně na premiérovi. Pan premiér navíc několikrát řekl, že celou věc jednoznačně vyřeší. To se mu ale nepovedlo,“ vzkázal Babišovi jeho koaliční partner.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

marmat ( 28. července 2019 13:50 )

kdo najde většího trolla ???? , co mu nedá "politika" spát ve 2 ráno !!!???

marmat ( 28. července 2019 13:46 )

(28. 07. 2019 01:49)
anonym01:ČÁÁÁÚÚÚÚÚ! V BRUUUSELIII MÁ SAMÉÉÉÉ PRUUUSERYYYY, NENI DIVU ŽE SA SMEJUUUUU

marmat ( 28. července 2019 13:44 )

Věřme pevně, že ANONYM01 není placen redakcí, nebo Miliony chvilek, že je to pouze neuvěřitelně tolerovaná velmi nemocná osoba....jinak o nepříčetnosti rozhodnou rodinou přizvaní lékaři .....podkladů je zde dost

flesch2z ( 28. července 2019 10:11 )

Socani mají křídel několik, SSobotkovo, Chovancovo, Pochvy, Dyndysbíra, těch křídel tam je, jéje, a do kupy si říkají ČSSD.

Juras1 ( 28. července 2019 06:01 )

Měl ho už tenkrát, blba Sobotkovic, tou hůlkou přetáhnout

Zobrazit celou diskusi
Další videa