Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

Neústupný Hamáček: Na Šmardovi trvá, čeká na Babiše a prozradil, jak je to s demisemi

Autor: ČTK - 
22. července 2019
15:03

Předseda ČSSD Jan Hamáček nemíní měnit nominaci stranického místopředsedy Michala Šmardy na ministra kultury. Vylučuje i alternativu, že by byl vedením kultury pověřen on sám jako před rokem v případě diplomacie, kdy prezident Miloš Zeman odmítal jmenovat ministrem Miroslava Pocheho (ČSSD). Hamáček věří tomu, že řešení situace kolem výměny ministra kultury přinese středeční schůzka Zemana s premiérem Andrejem Babišem (ANO), řekl novinářům před začátkem dnešního jednání vlády.

Zeman při poslední schůzce s Hamáčkem 12. července uvedl, že je po dvou měsících připraven k 31. červenci vyhovět návrhu na odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Ohledně kandidáta ČSSD Šmardy, k jehož jménu má výhrady, Zeman uvedl, že vyčká na rozhodnutí předsednictva ČSSD. To minulý týden posílilo Hamáčkův mandát a potvrdilo, že na Šmardovi trvá.

Prezident Miloš Zeman (uprostřed) přijal v Lánech šéfa ČSSD Jana Hamáčka a ministra kultury Antonína Staňka. (12. 7. 2019) Prezident Miloš Zeman (uprostřed) přijal v Lánech šéfa ČSSD Jana Hamáčka a ministra kultury Antonína Staňka. (12. 7. 2019) | Twitter / Jiří Ovčáček

„Prezident chtěl slyšet stanovisko předsednictva, to jsme dali k dispozici,“ uvedl dnes Hamáček. Věří tomu, že se situace vyřeší, táhne se podle něj už příliš dlouho. „Z našeho pohledu jsme udělali maximum, aby se to vyřešilo, uvidíme, jak dopadne pan premiér,“ řekl Hamáček.

Babiš minulý týden řekl, že pokud se vleklý spor nevyřeší na schůzce se Zemanem, pravděpodobně bude jednání pokračovat až po prázdninách. Hamáček s tím nepočítá. „Chceme věnovat prázdniny vyjednávání o rozpočtu. Není možné, aby to ministerstvo bylo řízeno nějak napůl, nebo ne úplně stoprocentně,“ uvedl.

Zleva premiér Andrej Babiš (ANO), prezident Miloš Zeman a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) Zleva premiér Andrej Babiš (ANO), prezident Miloš Zeman a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) | Twitter / Jiří Ovčáček

Srpen považuje za ideální dobu, aby se nový ministr zapojil do jednání o rozpočtu. Hamáček vyloučil to, že by mohl být pověřen vedením kultury podobně jako loni od konce června do půlky října vedle vnitra působil i v čele diplomacie, než ČSSD místo Pocheho vybrala stávajícího ministra Tomáše Petříčka (ČSSD).

„Ministerstvo zahraničí, to byla velmi specifická věc, na které stála ve svém počátku vláda. Rozhodně se to nechystáme opakovat. My jsme jasně řekli, kdo je naším kandidátem, premiér podle koaliční smlouvy navrhl odvolání pana Staňka i jmenování pana Šmardy. Ten dokument leží na Pražském hradě, žádné další jméno na stole není,“ uvedl Hamáček.

Nechystá se hledat jiné jméno ani akceptovat pověření jiného člena vlády vedením kultury. „Sociální demokracie jasně řekla, kdo má být ministr kultury. Já věřím, že to dopadne dobře,“ řekl s tím, že má mandát od předsednictva a je připraven se ho zhostit. 

Vyjednávání by mu měly usnadnit i demise ministrů ČSSD, které by měl dostat podle předsednictva k dispozici. „Až o to požádám, tak je dostanu. Já jsem o ně ještě všechny nepožádal. Mandát je jasný. Já je nepotřebuji, pokud je budu potřebovat, tak se na ministry obrátím,“ uvedl.

Video  Buď Šmarda, nebo konec. Hamáčka podpořilo i předsednictvo ČSSD.  - abl
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

marmat ( 23. července 2019 12:01 )

ivoadler: OK....na to SNAD pamatují trestní oznámení podanÁ ministrem Staň­kem.­...př­ipome­nout si jejich existenci (!?) je nyní velmi důležité

marmat ( 23. července 2019 11:57 )

Žádný tlak na Hamáčka neospravedlní jeho současné-Sobotkovské manýry !!!

ivoadler ( 23. července 2019 09:06 )

Mně jména ministrů až tak nezajímají. Podstatné je, jestli zůstanou na svých místech ti dva ředitelé. I když... Nějaký pravdoláskař se vždycky najde.

zaka ( 23. července 2019 09:02 )

Hamáček je blb na druhou co dodat k hrobaři socanů ať se mu daří

vladimir1950 ( 23. července 2019 07:57 )

Gratuluji, Hami! Myslel jsem si, že hrobař ČSSD byl Sobotka, ale ty jsi ho překonal! Drzé čelo lepší jak poplužní dvůr? Ne! Na tebe platí Werichovo: "Kde blb, tam nebezpečno"! Konečně táhni do pr...!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa