Babišovo dilema: Jak obměkčit Zemana? O klíčové schůzce promluvili experti

 • Autor: Tomáš Belica - 
  11. 7. 2019
  09:59

  Sociální demokraté mu hrozí útěkem z vlády a od opozice premiér Andrej Babiš (64, ANO) zase poslouchá, že je slaboch, když se neumí postavit prezidentovi. Dnes má s Milošem Zemanem (74) o kabinetu jednat na Pražském hradě, Blesk se proto zeptal politologů: Jaké má šance, že Zemana obměkčí? Na možné Babišovy kroky i šance úspěchu se Blesk zeptal tří politologů - Jana Kubáčka, Lukáše Jelínka a Michala Pehra.

 • 1.Vleklý spor a klíčová schůzka

  Už několik týdnů se politici snaží uhasit spor kolem ministra kultury Antonína Staňka (53, ČSSD). Zatímco podle sociálních demokratů jde Staněk proti vlastní straně, pro Zemana je ministr hrdinný bojovník proti korupci, protože odvolal šéfa Národní galerie Jiřího Fajta (59) kvůli nesrovnalostem v hospodaření. A odmítá »docenta Antonína« odvolat.

  ČSSD kvůli tomu hrozí koncem ve vládě a sám předseda Jan Hamáček (40, ČSSD) se nechal slyšet, že už není optimista v tom, že by se situace kolem Staňka a otálení prezidenta vyřešila předčasnými volbami. I tak chce Zeman zkusit Hamáčka se Staňkem usmířit na schůzce v pátek. A také premiér si přeje stávající koalici zachovat. Bude tedy dnes prosit, naléhat, nebo dokonce prezidentovi vyhrožovat?

 • 2.Varianta číslo 1

  Premiér prezidenta »ukecá«, aby vyslyšel ČSSD a odvolal ministra Staňka a místo něj jmenoval Michala Šmardu.

  Jan Kubáček dává 20 % (Proč: Tato varianta by Zemanovi žádný bonus nepřinesla, naopak by musel ustoupit.)

  Lukáš Jelínek dává 0 % (Proč: Jen tak přimět Zemana, že si špatně vykládá ústavu, se Babišovi nikdy nemůže podařit.)

  Michal Pehr dává 50 % (Proč: Politolog nevylučuje, že může dojít ke kompromisu, a to i takovému, kdy si ČSSD prosadí svou.)

  Ministr kultury za ČSSD Antonín StaněkMinistr kultury za ČSSD Antonín Staněk | Blesk:Jakub Poláček (Blesk)

 • 3.Varianta číslo 2

  Zemanovi Babiš oznámí, že Staněk se skutečně rozhodl odejít a že Šmarda už o kulturu nemá zájem. A také, že ČSSD má dalšího adepta na vedení tohoto rezortu.

  Jan Kubáček dává 65 % (Proč: Mohla by to být náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová (ČSSD). Pro ČSSD by bylo marketingově výhodné, že je žena a že zná rezort.)

  Lukáš Jelínek dává 50 % (Proč: Pro ČSSD je zásadní prosadit svého kandidáta a tím nemusí nutně být Šmarda. Takový člověk by ale musel Zemana přesvědčit, že naváže na Staňkovu práci.)

  Michal Pehr dává 50 % (Proč: I podle něj může být příštím ministrem kultury někdo jiný než Šmarda.)

  Jana Maláčová a Michal Šmarda ČSSDJana Maláčová a Michal Šmarda ČSSD | Blesk:Robert Klejch

 • 4.Varianta číslo 3

  Premiér řekne, že ANO a ČSSD si rozhodly prohodit rezorty: kulturu dostane člověk z Babišova hnutí a ČSSD dostane ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) – tam by se i dle prezidenta Šmarda hodil.

  Jan Kubáček dává 40 % (Proč: Babiš by to mohl navrhnout, ale až jako poslední možnost – je to silný rezort. Na druhou stranu MMR řeší »bruselské audity « o údajném premiérově střetu zájmů a Babiš by mohl tvrdit, že na transparentnost dohlíží koaliční partner.)

  Lukáš Jelínek dává 50 % (Proč: Babiš dosud tuto možnost odmítal. Musel by se nechat přesvědčit straníky, že pro zachování vládní koalice to za to stojí.)

  Michal Pehr dává 0 % (Proč: MMR je pro ANO příliš cenné a směna s ČSSD by nebyla pro hnutí výhodným obchodem.)

  Zleva premiér Andrej Babiš (ANO), prezident Miloš Zeman a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD)Zleva premiér Andrej Babiš (ANO), prezident Miloš Zeman a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) | Twitter / Jiří Ovčáček

 • 5.Varianta číslo 4

  Premiér pohrozí Zemanovi kompetenční žalobou kvůli nedodržení ústavy, případně pádem vlády a tím i předčasnými volbami.

  Jan Kubáček dává 0 % (Proč: V ten moment by se nenávratně rozklížily vztahy mezi Babišem a Zemanem, přičemž už teď je premiér ve slabší pozici.)

  Lukáš Jelínek dává 0 % (Proč: Mít dobré vztahy se Zemanem je pro Babiše alfa a omega. Navíc voliči ANO i Zemana si jejich vzájemný konflikt nepřejí. A že by hrozil, že mu ČSSD odejde z vlády? To Zemana neobměkčí.)

  Michal Pehr dává 0 % (Proč: Žádný z politiků si předčasné volby nepřeje. Politolog nevylučuje, že ani dnes nemusí žádné rozhodnutí padnout.)

  Video Vláda nad propastí: Hamáček a Babiš od Zemana odešli s nepořízenou - abl

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anonym01 ( 11. července 2019 23:23 )

ŠLAPNOUT NA KRK A ZJISTITE JAK J MEKEJ

anonym01 ( 11. července 2019 21:41 )

A ZA POSKOZOVANI ZDRAVI PUJDETE VY SMEJDI

anonym01 ( 11. července 2019 21:37 )

TO JE HEZKY ZE TO VIS. ASPON VIS CO TE CEKA§

anonym01 ( 11. července 2019 21:34 )

ZEMAN SRAZIL BABISE STEJNE JAKO HAMAČKA. TIM UKAZAL, ZE S OBOUMA NEPOCITA.

anonym01 ( 11. července 2019 21:30 )

STRAZ JSOU LIDE A TI PROTI LIDEM PRY NEPUJDOU! TAK ZE SI NEDELEJTE ILUZE. SKONČITE TAM V BASE VSICHNI . MOC V RUKOU LIDI KTERI NEDODRZUJI USTAVU NA KTEROU PRISAHALI JAK MYSLIS ZE SKONČI? V BASE NEBO BLAZINCI

Zobrazit celou diskusi
Další videa