Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Staněk hájí vyhazov Soukupa: „Fatální selhání“. Promluví i o kritice z ČSSD

Autor: ČTK, Mii - 
29. dubna 2019
12:15

Předražené nákupy pozemků, podoba žádosti o evropské dotace a nesrovnalosti v dokumentech. To jsou důvody, které stály za odvoláním ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa, uvedl v pondělí na svém webu ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Ministr jej odvolal minulý týden společně s ředitelem Národní galerie v Praze Jiřím Fajtem, čelí za to kritice odborné veřejnosti. Staněk o svých důvodech k těmto krokům promluví v pondělí od 15:00 v pořadu Blesku Epicentrum.

Statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka v neděli řekl, že osobně by zvažoval Staňkův konec v kabinetu. V pondělí se přidal ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který novinářům řekl, že po Staňkovi chce, aby své kroky vysvětlil stranickému grémiu. Staněk uvedl, že o odvolání obou ředitelů bude rád mluvit. A reagovat (nejen) na Onderkovu kritiku bude i dnes v pořadu Epicentrum.

„Než budeme dělat nějaké závěry, já bych rád, a myslím, že i celé vedení, slyšel důvody, které pana ministra vedly k těmto krokům, na základě čeho ty změny dělal. Já bych rád dal prostor panu ministrovi, aby se k tomu mohl vyjádřit,“ řekl Petříček. Podle něj je na předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, aby Staňka na jednání grémia pozval. „Nechci předjímat, jaký bude výsledek naší diskuse,“ řekl. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli uvedl, že se chce sejít se zástupci petice za Staňkovo odvolání. Odvolání obou ředitelů Staněk zdůvodňuje jejich pochybeními, která zjistily ministerské kontroly ve zmíněných institucích.

Kdy schůzky budou, zatím není zřejmé. Sám Staněk v úterý ráno odjíždí na třídenní pracovní cestu do USA a na ni navazuje cesta do Francie.

V případě ředitele Soukupa Staněk uvádí, že za jeho odvoláním stálo „fatální selhání při přípravě a řízení projektu SEFO (Středoevropského fóra Olomouc) v období od září 2018 do dubna 2019 a v té souvislosti možného protiprávního jednání“. Toho se údajně dopustil tím, že ignoroval výtky a zjištění ministerských kontrol, neukončil smlouvy s architektonickým studiem DI5, za což podle něj hrozí českému státu značná škoda v případě soudní pře.

Ministr má problém s konkrétní zakázkou

Staněk v pondělí na webu uveřejnil zjištění kontrol, které prezentoval již před několika týdny na tiskové konferenci. Kontroloři podle něj objevili v dokumentaci návrh smlouvy architekta Michala Sborwitze na studii SEFO z roku 2009, který byl datován týden před vyhlášením zakázky.

Veřejná zakázka, která pak byla vyhlášena, kopíruje tento návrh včetně finančních limitů. „Předmět i rozsah veřejné zakázky tak mohl být záměrně dopředu upraven tak, aby vyhovoval předem vybranému zájemci, čímž byl jednoznačně porušen zákon o zadávání veřejných zakázek,“ píše se na webu ministerstva. Následující týden pak muzeum podepsalo s architektem Sborwitzem smlouvu na studii SEFO. Podobného porušení zákona se údajně vedení muzea dopustilo znovu v roce 2017, když uveřejnilo výzvu na aktualizaci této zakázky.

Ředitel Soukup podle Staňka také nikdy nevysvětlil důvody, které ho vedly stejně jako jeho předchůdce Pavla Zatloukala k údajně předraženému nákupu parcel pro budoucí SEFO.

„Průměrná nákupní cena za metr čtvereční parcely č.458/254 v roce 2013, kterou muzeum pro budoucí stavbu zakoupilo, činila 24 000 korun za metr čtvereční. Podle tehdejší cenové mapy ale průměrná cena obdobných pozemků v historické zástavbě Olomouce činila maximálně 5000 korun za metr čtvereční, tedy pětkrát méně,“ soudí Staněk. „Ono podezřele nevýhodné a nelogické jednání obou bývalých ředitelů je nyní předmětem šetření ze strany orgánů činných v trestním řízení,“ uvedl Staněk.

Detailněji o důvodech svých rozhodnutí i následné kritice promluví ministr Staněk od 15:00 v pořadu Blesku Epicentrum.

oldedek ( 29. dubna 2019 12:56 )

"Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) bude po návratu z Číny
vysvětlovat vedení soc. dem. odvolání ředitele..."

Ten Staněk bude asi velkej, inteligencí nadupanej "myslivec" - když jsem
včera v televizi viděl a slyšel jak si před natáčením potichu mumlal jak
"nejlépe" odpovědět, tak jsem uvědomil jak se musí v tom životě trápit
...

Že se na to nevy..... 

ivoadler ( 29. dubna 2019 11:39 )

Osobně jsou mi oba pánové u zadele, ale na Soukupovi je vidět, že v kultuře na něj nikdo nemá. Podle toho se taky chová.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud