Onderka Staňkovi „mydlí schody“. Odvolá ČSSD svého ministra kultury?

Aktualizováno -
28. 4. 2019
13:40
28. 4. 2019
12:46

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) bude po návratu z Číny vysvětlovat vedení sociální demokracie sporné odvolání ředitelů Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Statutární místopředseda strany Roman Onderka v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize řekl, že osobně by zvažoval Staňkův konec v kabinetu. Ministr kultury v reakci uvedl, že je připravený vysvětlit odvolání ředitelů grémiu, šéfovi ČSSD Janu Hamáčkovi i poslaneckému klubu je už řekl.

Za Staňkovo odvolání z funkce ministra kultury sepsali petici zástupci kulturních institucí a umělci. Ministr své rozhodnutí o Fajtovi a Soukupovi zdůvodnil ztrátou důvěry a údajnými hospodářskými a manažerskými pochybeními. Petenti s uváděnými důvody jejich odvolání nesouhlasí. Připomíná podle nich praxi normalizačního období před rokem 1989. 

Onderka řekl, že Staňkovy kroky mu nepřijdou příliš profesionální. „Petice je velký problém. Nebereme ji na lehkou váhu,“ podotkl. Ministr je nyní s prezidentem Milošem Zemanem na návštěvě Číny, před členy grémia ČSSD by měl vysvětlovat Fajtovo a Soukupovo odvolání podle Onderky příští týden. Pokud své kroky neodůvodní, ČSSD by měla zvažovat Staňkovo odvolání z vlády, soudí Onderka.

Staněk: Emocím rozumím. Převládá ale iracionalita

Autoři petice uvádějí, že Fajtovi se navzdory dlouhotrvajícímu nedostatku peněz na činnost Národní galerie Praha podařilo za poměrně krátkou dobu probudit před tím spící instituci. Ohrožena je podle nich i plánovaná rekonstrukce Veletržního paláce a vypsání mezinárodní architektonické soutěže, stejně jako budoucí spolupráce s Centre Pompidou v Paříži.

Zásadním způsobem ministr podle autorů petice také poškodil dobré jméno a mezinárodní program Muzea umění Olomouc, když pro odvolání jeho ředitele Soukupa použil zkreslené a zavádějící argumenty.

Staněk prostřednictvím svého úřadu v pátek reagoval, že emocím umělců lidsky rozumí. Mrzí ho však, že místo věcného a kritického pochopení důvodů odvolání obou ředitelů „převládá iracionální atmosféra a záměrné strašení v podobě ohrožení české kultury“.

anonym01 ( 29. dubna 2019 09:39 )

POHADKOVY PLATY? BYLY ZA ODBORNOST A PRACI KTEROU PAN FAJT VYKONAL. REDITELE EVROPSKYCH MUZEI SE ZA FAJTA POSTAVILI A NAPSALI NASEMU MINISTERSTVU PEKNY DOPIS. jE TO OSTUDA PRO NASI ZEMI. TY SE NA PENIZE VYKASLI. ZAVIST A ZAST ! UZ ABY SKONCILA VLADA TOHO STARYHO RUDYHO HRADNIHO DEDKA. JE MI ODPORNY JEN KVULI TOMU JAK SE CHOVA A CO DELA. JE TO VNEM TA ZLOST A MSTIVOST! PSYCHOPAT!

anonym01 ( 29. dubna 2019 09:35 )

staněk je zemanuv muz a Fajt byl odborník . Hamáček tak dlouho se zemanem kramaril až vykramril tohohle hnu.pa kterej zasluhuje NAMYDLIT SCHODY PORADNE! Skoda ze ZEMANA ODVOLAT NELZE. LIDE BY MELI VYJIT NA HRADCANY A UDELAT TO. ZVOLILI ČLOVEKA KTEREJ POKLONKUJE CINE . PROČ?PROTOZE TO RUDE SVINSTVO V NEM ZNOVU OZILO. POKUD DOLAR DEVALVUJE. CINA SE DOSTANE NA SAMY DNO. POTREBUJE SE NACPAT DO EVROPY. A ZEMAN JIM POMAHA. SERVILNI ODPORNY KOMUNISTICKY DEDEK. A BABIS? TEN JE VYDIRATELNY. NEMOHOU BYT V POLITICE VYDIRATELNI LIDE S TAK PESTROU MINULOSTI JAKO TREBA I FICO. TO NEMLUVIM JEN O BABIŠOVI. PROTO BUDU VOLIT PIRATY. SNAD SE DOCKAME NORMALNI VLADY.

rentierskej ( 28. dubna 2019 20:20 )

čssd dluží; není důvod, aby čssd bylo penále prominuto. (dluh je interní věcí, ale SNAD by voliči měli přemýšlet i o tom, jak "jejich partaj" NEplní své závazky - a proto čssd nevolit.
zde je článek o HŇUPOVI z čssd (a ne o jiných stranách).

anonym01 ( 28. dubna 2019 19:18 )

MUZE BYT COKOLIV, ALE ONDERKA NENI KRIVAK

anonym01 ( 28. dubna 2019 19:14 )

ZEMAN SI PRES STANKA VYRIZUJE UCTY S FAJTEM . NASI ZEMI TO POSKOZUJE. REDITELE EVROPSKYCH MUZEI SE POSTAVILI ZA FAJTA. JE TO OSTUDA SOCANU

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa