Babiš připustil zdanění bank a pojišťoven. Vyslechne i kritiky Staňka

Autor: ČTK - 
28. 4. 2019
19:56

Premiér Andrej Babiš (ANO) připustil zavedení sektorové daně pro banky, kterou prosazuje koaliční sociální demokracie. Daň by se měla týkat i pojišťoven a Babiš uvažuje také o zahrnutí mobilních operátorů. Řekl to České televizi (ČT). Babiš přitom v polovině dubna uvedl, že o zdanění bank s ČSSD jednat nebude. Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček přivítal, že premiér změnil názor. Premiér Babiš se rovněž nechal slyšet, že by se chtěl sejít se zástupci petice za odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD).

Babiš chce o návrhu debatovat: „Jestli když uděláme sektorovou daň pro banky, to bude mít takový dopad pro všechny zdražením úvěrů a dostupností úvěrů, nebo ne,“ řekl ČT. ČSSD tvrdí, že by zdaněním bank do rozpočtu přibylo 14 miliard korun. Babiš podle ČT změnil na sektorovou daň názor poté, co Hamáček představil návrh ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO).

S mobilními operátory chtěl Babiš dohodnout zlevnění dat, což se mu nepodařilo. „Operátoři ignorují naše apely. V Evropské unii jsou země, které operátory tvrdě zdaňují,“ uvedl. Podle výkonného ředitele Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiřího Grunda by ale zavedení sektorové daně zkomplikovalo případný příchod čtvrtého operátora na český trh.

Babiš projedná petici za odvolání Staňka

Premiér Babiš by se rád sešel se zástupci petice za odvolání Staňka kvůli konci ředitelů Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Babiš dnes na svém facebookovém profilu uvedl, že ho Staněk ujistil o tom, že měl pro Fajtovo odvolání skutečně vážné důvody.

Babiš ve vyjádření Fajta chválil. Na nového ředitele galerie musí ministr vyhlásit podle premiéra transparentní výběrové řízení. „Je potřeba, aby nové vedení pokračovalo v kurzu, který nastavil pan Fajt,“ stojí v Babišově příspěvku. Premiér se chce setkat i s Fajtem, aby mu záležitost vysvětlil. „Doufám, že se mu podaří vyjasnit pochybnosti, které vyvolal audit v galerii, a trestní oznámení, které podal ministr Staněk,“ dodal Babiš.

Ministr kultury musí na kobereček

Staněk bude po návratu z Číny vysvětlovat sporné Fajtovo a Soukupovo odvolání nejužšímu vedení sociální demokracie. Statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize řekl, že osobně by zvažoval Staňkův konec v kabinetu. Ministr dnes uvedl, že odvolání obou ředitelů členům grémia ČSSD rád vysvětlí.

Za Staňkovo odvolání z funkce ministra kultury sepsali petici zástupci kulturních institucí a umělci. Ministr své rozhodnutí o Fajtovi a Soukupovi zdůvodnil ztrátou důvěry a údajnými hospodářskými a manažerskými pochybeními. Petenti s uváděnými důvody jejich odvolání nesouhlasí. Připomíná podle nich praxi normalizačního období před rokem 1989.

 

anonym01 ( 29. dubna 2019 17:46 )

SOUDRZNOST KOALICNI VLADY NAVRTAVA ZEMAN SVYMI KOMUNISTICKYMI ZEMANO JEDY

KTERY PROPASOVAL DO MINISTERSTVA . JEDNA SE O NOVÁKOVOU /OKAMURA/ , STANKA

kSČ , TOMANA / SPO ZEMANOVEC/ NA OPLATKU PODPORILA VLADU CSSD A HNUTI ANO

KOMUNISTICKA A FAŠISTICKA STRANA. JE TO TEZKY.

petr12 ( 29. dubna 2019 11:26 )

banky,pojištovny,kmotři,tuneláři ODS TOP kDU CSSD STAN všechny zdanit a pak zavřít.

xiioma ( 29. dubna 2019 09:06 )

 Babiš otáčí tak často, že už se to skoro nedá stíhat. Doufám, že jednoho dne otočí tak, že si toho konečně všimnou i jeho voliči. A že už to bude brzy.

hradnisamohonka ( 29. dubna 2019 08:33 )

Stejně to zaplatí klienti , banky a pojišťovny si zisk nesníží, takže další zdražení.

muscula ( 29. dubna 2019 05:41 )

okrádají nás všichni. jsem pro krvavou revoluci a defenestraci

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa