Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Demonstrace městy napříč republikou: Trnem v oku je Babiš a nová ministryně

Autor: diz - 
28. dubna 2019
17:27

Cheb, Kadaň, Kroměříž, Praha a spoustu dalších jiných měst se v pondělí večer stanou dějištěm celorepublikové demonstrace za nezávislost justice. Kvůli čemu takový rozruch? Důvodem je změna na postu ministra spravedlnosti. Z řad široké i odborné veřejnosti totiž zaznívají hlasy, že by Marie Benešová mohla být benevolentnější ke kauzám premiéra Andreje Babiše (ANO), i ke kauzám Hradu.

Demonstrace pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii, a chystá je celkem v 94 městech a obcích napříč republikou. Vyvrcholit mají v Praze, konkrétně na Hradčanském a Staroměstském náměstí, kde se podle facebookových stránek organizátorů očekává účast tisíců obyvatel.

„Nerezignuji,“ vyjádřil se Babiš

Protestující hodlají vyslovit nespokojenost nad počínáním Andreje Babiše kvůli jeho dlouhodobým a nevysvětleným problémům s farmou Čapí hnízdo. Policie kvůli této kauze navrhla premiéra obžalovat, ten však nařčení odmítá, zrovna jako případnou rezignaci.

„Nerezignoval bych, protože od začátku tvrdím, že je to politický proces. Na mě stále organizují nějaké aféry, které se někdo snaží tvořit z minulosti,“ uvedl dříve Babiš pro MF Dnes.

Právě Babiš se rozhodl po rezignaci ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (ANO) přijít s náhradou v podobě Marie Benešové (dříve ČSSD, nyní za ANO). A to zrovna v době, kdy policisté předali případ Čapího hnízda žalobcům. Z toho důvodu panují v řadách kritiků Babiše obavy, že nová ministryně kauzy kolem premiéra neposune dál.

Den před jmenováním Benešové ministryní pořádá spolek vlnu demonstrací. V Praze pochod začne v 17:30 na Hradčanském náměstí, odkud se průvod vydá Prahou na Staroměstské náměstí. Tam demonstrace v 19:00 vyvrcholí. Vystoupit mají například ředitel Transparency International CZ David Ondráčka, ředitel Amnesty International CZ Mark Martin nebo operní diva Dagmar Pecková.

Demonstrace: Kvůli čemu?

Podle spolku by nový ministr spravedlnosti měl být nezávislý a nestranný, což Marie Benešová splňovat nemůže, ačkoliv tento post zastávala v úřednické vládě Jiřího Rusnoka. V současné době působí jako poradkyně prezidenta Miloše Zemana, z jehož kanceláře byly podniknuty snahy o ovlivnění verdiktů některých soudců. Proto panují obavy, že by mohla ovlivňovat justici nejen ve prospěch premiéra, ale také Hradu, konkrétně v případě údajných manipulací zakázek v Lánech.

Budoucí ministryně spravedlnosti Marie Benešová je i Zemanovou poradkyní. Budoucí ministryně spravedlnosti Marie Benešová je i Zemanovou poradkyní. | Blesk – Petr Novotný, archiv Blesku

Podle kritiků také panují obavy z toho, že by nová ministryně mohla odvolat nejvyššího státního zástupce, kterým v dané chvíli je Pavel Zeman. „Je krajně nešťastné, že novou ministryní spravedlnosti se stala Marie Benešová, která je zároveň poradkyní Miloše Zemana. Justiční systém v naší zemi se tak dostává do kompletního područí proruského prezidenta a jemu zavázaného stíhaného premiéra,“ zmínil na twitteru předseda TOP 09 a sám bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Sama Benešová nicméně řekla, že čistky nechystá.

„My občané však nejsme slepí. Nechceme, aby se premiér vyhnul spravedlivému soudu a aby prezident tahal z pozadí za nitky v justici. Nechceme Benešovou ministryní spravedlnosti. Nechceme ovládnutí justice premiérem a Hradem!“ uvádí organizátoři demonstrace.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

PPP150WW ( 4. června 2019 12:51 )

Né že by na tom záleželo, ale dneska to umorné vedro, ty tropy té lůze demonstrujici na Vaclavaku ze srdce přeju
Užijte si to komedianti a kavarenská žumpo milion chca.nek
Já si užívám střešního bazénu na Šumavě , pivko, stín a mňamky, tak hurá pitomci na Václavak

salto ( 29. dubna 2019 20:37 )

Blbost. Zdenekk to nepochopí, ale jistě zná - TICHO POMÁHÁ LÉČIT
(Bohnice, popř. jiný ústav) 

marmat ( 29. dubna 2019 18:24 )

Jaký klid bez trollů , co vzali mávátka a žold.....

marmat ( 29. dubna 2019 18:21 )

.....podporovanou laickou i právní veřejností, zda ministr může předat
trestní stíhání do Kataru bez souhlasu soudu".  MOHL/NEMOHL/PROVEDL 

marmat ( 29. dubna 2019 18:19 )

z wikipedie: "Případ vyústil do medializovaných sporů mezi ministrem
spravedlnosti JUDr. Pavlem Němcem a nejvyšší státní zástupkyní Mgr.
Marií Benešovou,....pokr.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa