Policie žene Babiše s Monikou k soudu kvůli Čapímu hnízdu. Organizovaný komplot, zuří premiér

Aktualizováno -
17. 4. 2019
17:55
Autor: ČTK - 
17. 4. 2019
11:55

Policie navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO) a ostatní obviněné v kauze kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo. Uvedl to ve středu mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Návrh, který nyní posoudí žalobce, se netýká premiérova syna Andreje, který je stíhán samostatně. Aktuální krok policie podle premiéra Andreje Babiše (ANO) potvrzuje, že Čapí hnízdo je politická kauza, jak řekl novinářům. Jakékoli provinění v kauze Babiš odmítá dlouhodobě.

„Spisový materiál byl společně s konečným návrhem předložen státnímu zástupci. Po nastudování kompletního spisového materiálu rozhodne státní zástupce o podání obžaloby nebo vyřízení věci jinak. Obsah konečného návrhu policejního orgánu nebudeme v současné době blíže specifikovat,“ uvedl Cimbala.

Babiše rozzuřilo, že informace se do médií dostaly údajně dříve, než je měli sami obvinění, tedy i on, a jejich advokáti. „Nechápu, jak je možné, že v rámci živé kauzy mají novináři dřív informace než lidi, kterých se to týká. Je to zpolitizované a od samého začátku to beru jako organizovaný komplot,“ uvedl dnes předseda vlády. „Je to spis, který se vysílá on-line,“ podotkl. Dodal, že nevidí důvod, aby o záležitosti jednala koalice.

Video Vytočený Babiš spustil o kauze Čapí hnízdo: Nebyl žádný podvod. Nemáte nic - Aleš Brunclík

Policie řeší údajný podvod s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo déle než tři roky. Babiš, který je od října 2017 obviněný z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Hrozí mu až deset let vězení.

Vládní ČSSD podle předsedy Jana Hamáčka vyčká, jak se spisem naloží žalobci. „Že se kauza pana premiéra bude vyvíjet, jsme věděli, a počítáme i s tím, že to může být negativním směrem. V tuto chvíli ale musíme počkat, jak se k věci postaví státní zástupce. Do té doby nebudu předjímat, co bude dál,“ dodal.

Fiala: Babiš by měl rezignovat, když ho obžalují

Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že premiér by měl rezignovat, pokud bude obžalován. „Aby mohl svoje osobní a podnikatelské problémy vyřešit jako každý jiný občan v takovéto situaci,“ uvedl. Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše je situace definitivní odpovědí na otázku, proč strana odmítla jít s ANO do vlády. „Premiér podniká aktivní kroky, které ukazují, že je v politice za účelem osobního zisku,“ napsal na twitteru.

Stíhání čelí kromě Babiše i jeho žena Monika, dcera Adriana Bobeková a švagr Martin Herodes. Obviněni jsou také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. Stíhání Babiše juniora vyloučila policie k vlastnímu řízení, informovala o tom koncem března, kdy bylo skončeno vyšetřování.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

Babiš vlastnil Agrofert do předloňského února, následně jej vložil do svěřenských fondů. V roce 2016 řekl ve Sněmovně, že Čapí hnízdo vlastnily v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Farmu nyní vlastní společnost Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila.

V kauze byl původně stíhán i první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek a tři další lidé. Státní zástupce ale loni v květnu vyhověl jejich stížnosti a obvinění zrušil.

Video Babiš od kauzy Krym juniora neviděl. Promluvil i o penězích pro Čapí hnízdo - Blesk TV

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

zamlzena ( 21. dubna 2019 12:15 )

Vladimír Iljič Lenin : "Politika je koncentrovaný výraz ekonomiky".A co vše je politika? Skoro všechno.... probíhá v různýchpodobách i v soukromí rodin.

satanas ( 18. dubna 2019 09:23 )

AVE CEZAR!!! Pravda, je to tezky,, SLedujes jak a kdo zrovna dnes rozhoduje o tom, zda Kramny prave tohle prezije? Jak to vse pasuje navzajem,..Inu,Demokracie",.Zdrav bud!

cezar8 ( 18. dubna 2019 09:18 )

satane zdravím, nejvíc mne štvou ty opakující se mediální masáže, úniky informací a masáž občanů, co nejsou schopni při svém IQ myslet....

cezar8 ( 18. dubna 2019 09:08 )

junkiexl - Běžte k lékaři, k psychiatrovi....

satanas ( 18. dubna 2019 09:05 )

Tahle komedie vysumi do ztracena a pokud nevysumi, tak se to bude opakovat porad dokola..Dokud kazdy nepochopi ze tohle je prave ten "PRAVY KAPITALISMUS" po kterem vsichni tak "touzili a jak to vypada dodnes i si vnem prdi blahem nadale prez tu vsechnu bidu kterou prozivaji..

Zobrazit celou diskusi
Další videa