Sobota 24. říjen 2020
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Oblačno 15°C

Policie žene Babiše s Monikou k soudu kvůli Čapímu hnízdu. Organizovaný komplot, zuří premiér

Aktualizováno -
17. dubna 2019
17:55
Autor: ČTK - 
17. dubna 2019
11:55

Policie navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO) a ostatní obviněné v kauze kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo. Uvedl to ve středu mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Návrh, který nyní posoudí žalobce, se netýká premiérova syna Andreje, který je stíhán samostatně. Aktuální krok policie podle premiéra Andreje Babiše (ANO) potvrzuje, že Čapí hnízdo je politická kauza, jak řekl novinářům. Jakékoli provinění v kauze Babiš odmítá dlouhodobě.

„Spisový materiál byl společně s konečným návrhem předložen státnímu zástupci. Po nastudování kompletního spisového materiálu rozhodne státní zástupce o podání obžaloby nebo vyřízení věci jinak. Obsah konečného návrhu policejního orgánu nebudeme v současné době blíže specifikovat,“ uvedl Cimbala.

Babiše rozzuřilo, že informace se do médií dostaly údajně dříve, než je měli sami obvinění, tedy i on, a jejich advokáti. „Nechápu, jak je možné, že v rámci živé kauzy mají novináři dřív informace než lidi, kterých se to týká. Je to zpolitizované a od samého začátku to beru jako organizovaný komplot,“ uvedl dnes předseda vlády. „Je to spis, který se vysílá on-line,“ podotkl. Dodal, že nevidí důvod, aby o záležitosti jednala koalice.

Video Vytočený Babiš spustil o kauze Čapí hnízdo: Nebyl žádný podvod. Nemáte nic - Aleš Brunclík

Policie řeší údajný podvod s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo déle než tři roky. Babiš, který je od října 2017 obviněný z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Hrozí mu až deset let vězení.

Vládní ČSSD podle předsedy Jana Hamáčka vyčká, jak se spisem naloží žalobci. „Že se kauza pana premiéra bude vyvíjet, jsme věděli, a počítáme i s tím, že to může být negativním směrem. V tuto chvíli ale musíme počkat, jak se k věci postaví státní zástupce. Do té doby nebudu předjímat, co bude dál,“ dodal.

Fiala: Babiš by měl rezignovat, když ho obžalují

Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že premiér by měl rezignovat, pokud bude obžalován. „Aby mohl svoje osobní a podnikatelské problémy vyřešit jako každý jiný občan v takovéto situaci,“ uvedl. Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše je situace definitivní odpovědí na otázku, proč strana odmítla jít s ANO do vlády. „Premiér podniká aktivní kroky, které ukazují, že je v politice za účelem osobního zisku,“ napsal na twitteru.

Stíhání čelí kromě Babiše i jeho žena Monika, dcera Adriana Bobeková a švagr Martin Herodes. Obviněni jsou také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. Stíhání Babiše juniora vyloučila policie k vlastnímu řízení, informovala o tom koncem března, kdy bylo skončeno vyšetřování.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

Babiš vlastnil Agrofert do předloňského února, následně jej vložil do svěřenských fondů. V roce 2016 řekl ve Sněmovně, že Čapí hnízdo vlastnily v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Farmu nyní vlastní společnost Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila.

V kauze byl původně stíhán i první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek a tři další lidé. Státní zástupce ale loni v květnu vyhověl jejich stížnosti a obvinění zrušil.

Video Babiš od kauzy Krym juniora neviděl. Promluvil i o penězích pro Čapí hnízdo - Blesk TV

zamlzena ( 21. dubna 2019 12:15 )

Vladimír Iljič Lenin : "Politika je koncentrovaný výraz ekonomiky".A co vše je politika? Skoro všechno.... probíhá v různýchpodobách i v soukromí rodin.

cezar8 ( 18. dubna 2019 09:18 )

satane zdravím, nejvíc mne štvou ty opakující se mediální masáže, úniky informací a masáž občanů, co nejsou schopni při svém IQ myslet....

cezar8 ( 18. dubna 2019 09:08 )

junkiexl - Běžte k lékaři, k psychiatrovi....

junkiexl ( 18. dubna 2019 06:07 )

V Africe by se urcite nejaky takovy stat nasel...

junkiexl ( 18. dubna 2019 05:55 )

Vcera hovorili zaahranycny pozorovatielia, ze sa nevi, kto za tym komplotom stoji bo podla Babisa fsici, takze nikto. Hovoria, ze to je jeho jedina obrana: koploooot! A Cehunska poliicia, prokuratuura a sudy su neni tak zkorumpovane ako napriklad v Rumunsku, taak je taka malicka nadeja, ze Bures skonci v mundure lebo aalesponj odstupi,na natlak Brusela.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud