To Babiše v USA nepotěší: Policie u Čapího hnízda prověřuje stamilionové úniky

Aktualizováno -
6. 3. 2019
10:50
Autor: ČTK, vei - 
6. 3. 2019
07:35

Zatímco se premiér Andrej Babiš (ANO) s ženou Monikou chystá na čtvrteční návštěvu amerického prezidenta Donalda Trumpa v Bílém domě, policie začala prověřovat, zda hospodaření farmy Čapí hnízdo nedoprovázely daňové úniky. Webu Neovlivní.cz to potvrdil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Podle webu jde o nezákonný odpočet DPH, stamilionové částky vynaložené na reklamu a podezření na další daňové delikty. Už více než tři roky policie vyšetřuje v kauze Čapí hnízdo údajný dotační podvod, kvůli kterému stíhá premiéra Babiše, jeho ženu a některé další členy jeho rodiny. Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky firmu nikdo nekontaktoval, o žádném pochybení neví. 

Web Neovlivní.cz uvedl, že možné daňové delikty v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo poprvé zmínil už v roce 2014 německý finanční úřad, který měl pochybnosti o platbách za údajnou reklamu německé pobočky Agrofertu u olbramovické farmy. Své podezření Němci tehdy podle portálu Echo24.cz předali oficiálně českým kolegům z finanční správy.

S pochybnostmi přišli nejdřív Němci

Farma totiž mohla skrze reklamu pomáhat holdingu Agrofert ušetřit na daních. Současně tento postup ale pomáhal i farmě Čapí hnízdo, aby byla vůbec schopna splácet úvěry. Ministerstvo financí ovšem v době, kdy z německého berního úřadu dorazila do Prahy zmiňovaná depeše, řídil přímo Babiš a případ se nikam neposunul, napsal web.

Následně si česká policie, která od roku 2015 řeší dotaci EU pro Čapí hnízdo, objednala znalecký posudek o ekonomické kondici farmy. A v posudku se informace o podezření z daňových deliktů podle informací Neovlivní.cz rovněž objevily. A toto podezření zmiňuje i zpráva Evropského úřadu pro boj s podvody OLAF, která dotaci pro Čapí hnízdo zkoumala, uvedl web.

„Je to jistě velká náhoda, že se podobná věc opět objevila v médiích zrovna v době, kdy náš bývalý akcionář odcestoval do zahraničí. Nemáme o tom žádné informace, nikdo nás nekontaktoval. Zdůrazňujeme, že si nejsme vědomi jakéhokoli pochybení. Ve věci Čapího hnízdo vše proběhlo zcela v souladu se zákonem. Věříme, že ke stejnému závěru dojde i policie,“ sdělil Hanzelka.

Babiš nekalosti u Čapího hnízda vždy odmítal

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert, který je nyní ve svěřenském fondu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele.

V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila.

Andrej Babiš opakovaně odmítá, že by se v celém případu odehrálo cokoli nezákonného. „Žádný problém to není, nebyla žádná korupce, nebyl žádný podvod, nebylo nic. Nemáte zkrátka nic, protože nemůžete hnutí ANO nic vyčíst. Jenom se hledaly nějaké věci. A dobře víte, že kdybych nebyl v politice, Čapí hnízdo, 12 let stará věc, nikdy by nebyla na stole,“ reagoval šéf ANO v únoru na sněmu svého hnutí, kde zdůraznil i to, že „Česká republika dostala peníze a moje bývalá firma vrátila peníze, takže bilance České republiky je +48 milionů.“

Video Vytočený Babiš spustil o kauze Čapí hnízdo: Nebyl žádný podvod. Nemáte nic - Aleš Brunclík
1080p 720p 360p

yokky ( 6. března 2019 16:27 )

yokky ( 6. března 2019 16:23 )

pana babise potesi vsechno.,,,protoze je to FRAJER.......

satanas ( 6. března 2019 15:50 )

Kobliho,,to myslis vazne? Zrovna ty?

jentakjenkobliha ( 6. března 2019 15:21 )

Soudruzi seniorkoblihoví hňupi, , máme vás litovat nebo se vám smát ?

kradlous ( 6. března 2019 15:05 )

Z dob vlády zločinecké ODS se kradlo v miliardách,dodnes nikdo ani policie ani justice nic neřešila a ani asi nic nebude řešit.Ale Babiš dnes to je velké nebezpečí pro stát pane Kradlousku.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa