Úterý 19. října 2021
Svátek slaví Michaela, zítra Vendelín
Polojasno 13°C

Auditoři si „posvítí“ na Agrofert kvůli možnému střetu zájmů. V Praze „makají“ už týden

Autor: ČTK, FiM - 
11. ledna 2019
17:12

Na českých úřadech začal tento týden audit Evropské komise, sdělila ČTK mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Barbara Hanousek Eckhardová. Tři generální ředitelství komise prověřují předcházení střetu zájmů při přerozdělování evropských dotací. Důvodem pro audit je podezření evropských úřadů, že premiér Andrej Babiš (ANO) může být ve střetu zájmů kvůli dotacím pro holding Agrofert, který dříve vlastnil a v roce 2017 převedl do svěřenských fondů. Zatím audit začal na ministerstvu práce a ministerstvu pro místní rozvoj. V příštím týdnu bude zahájen ve Státním zemědělském intervenčním fondu (SZIF).

Podezření, že český premiér porušuje evropské nařízení o střetu zájmů, vznesla Transparency International ČR, připojili se k ní i opoziční Piráti. Podle nich Babiš i po vložení Agrofertu do svěřenských fondů může holding ovlivňovat, zároveň jako předseda vlády má vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v Česku. Babiš to odmítá.

Ministerstvo zemědělství na začátku ledna zaslalo Evropské komisi podklady k prověření plateb evropských dotací společnosti Agrofert. Jde například o popis přípravy pravidel a vyhlašování výzev Programu rozvoje venkova (PRV), seznam dotací poskytnutých podnikům ze skupiny Agrofert nebo údaje o kontrolách těchto dotací. Audit na SZIF by měl trvat pět pracovních dní, začne v pondělí, dodala mluvčí fondu Vladimíra Nováková. Výsledky by měly být známy v řádu měsíců.

Auditní mise na ministerstvu pro místní rozvoj je zaměřena na fungování Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy a fungování řídícího a koordinačního výboru, sdělila ČTK mluvčí úřadu Veronika Vároši. Celkem by se měli auditoři na úřadu objevit čtyřikrát, dvakrát v tomto týdnu a dvakrát v příštím.

„V případě MPSV audit ověřuje nastavení systému řízení a kontroly operačních programů v gesci resortu, to jest operační programy Zaměstnanost a Lidské zdroje a zaměstnanost, se zaměřením na předcházení střetu zájmů,“ uvedla Hanousek Eckhardová.

SZIF od loňského 2. srpna, odkdy platí nové nařízení EU ohledně střetu zájmů, neproplatil koncernu Agrofert žádný nový projekt z evropského PRV. Ostatním zemědělcům se dotace standardně vyplácejí.

Od srpna však fond stále proplácí Agrofertu dotace na starší projekty nebo na přímé platby. Na investice v PRV šlo koncernu 42,7 milionu korun, celkově 430,6 milionu Kč.

Babiš i Agrofert podezření popírají

Agrofert trvá na tom, že na jeho straně je vše podle českého i evropského práva. „Nevidíme jakýkoli právní důvod, proč bychom měli zastavit čerpání dotací, či dokonce dotace vracet,“ uvedl již dříve mluvčí koncernu Karel Hanzelka.

Babiš opakovaně tvrdí, že kvůli evropským dotacím pro firmy koncernu Agrofert není ve střetu zájmů, protože Agrofert, který dříve vlastnil, vložil do svěřenského fondu a nemá tak na něj žádný vliv. Studie právní služby Evropské komise dospěla ale koncem listopadu k závěru, že český premiér z činnosti Agrofertu stále profituje.

EU s Babišem dochází trpělivost: Ve vzduchu visí i vracení peněz z dotací

Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger před Vánocemi doporučil Babišovi tři způsoby, jak by se mohl střetu zájmů zbavit. Měl by buď zpřetrhat své vazby i vazby své rodiny na holding, zajistit, aby Agrofert přestal přijímat dotace z evropských fondů, nebo se zdržet účasti na některých rozhodnutích. Babiš se následně vzdal předsednictví ve vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy a tím považuje věc za vyřešenou.

Evropský parlament loni v prosinci přijal rezoluci, v níž vyzval komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Europoslanci požadují mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. Ministerstvo financí oznámilo, že nebude komisi takové žádosti posílat.

Podle zprávy evropských právníků, která koncem listopadu unikla do médií, hrozí to, že Česko bude muset vrátit alespoň část z dotací proplacených letos Agrofertu. Podle analýzy jde o 82 milionů eur (2,1 miliardy Kč).

Nejde jen o dotace, ale i o „hnízdo pro Čápy“

Babiš je také podezřelý z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu v případě padesátimilionvé dotace pro jeho farmu Čapí hnízdo u Olbramovic na Benešovsku. Česko se nakonec rozhodlo nežádat EU o proplacení poskytnuté dotace a naopak vyzvalo koncern Agrofert, aby tyto peníze státu vrátil. Holding Agrofert tak učinil, zároveň ale odmítl, že by to znamenalo přiznání, že farma získala dotaci neprávem.

Video Babiš promluvil o střetu zájmů, dotacích i dopisu od eurokomisaře. Vzdal se jedné z funkcí a popřál veselé Vánoce - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

osinek ( 13. ledna 2019 12:15 )

Proč premiér Babiš neprosazuje v EU zrušení eurodotací? Odpověď je nasnadě. Agrofert by přišel o miliardy z Bruselu

osinek ( 13. ledna 2019 12:07 )

V které členské zemi EU Kudre je premiérem osoba, která podvodným způsobem získala cca 50 milionů korun z EU? Za víc než 60 let existence EU (původně Evropské hospodářské společenství) se s výjinkou Česka s premiérem Babišem nikdy nestalo, aby vysoce politicky postavená osoba se pokusila napakovat na úkor EU Evropští daňoví poplatníci jsou šokování poměry v Česku za babiše (v Evropě se mluví o Babišstánu), kde z eurodotací nejvíc profituje oligarcha Babiš a další velcí latifundisté!Eurodotace jsou určené malým středněvelkým farmářům Copak expert Luder nezaregistroval, že Evropský úřad pro boj s finančními podvody (OLAF) ve své zprávě o Čapáku jednoznačně neuvedl, že šlo o podvodný způsob získání eurodotace pro Farmu Čapí Hnízdo?!? A nyní audotiři EU vyšetřují v Česku další podvody Agrofertu Proč Ludre nikdo nemanifestuje na podporu Babiše? Skoro 40 tisíc kritiků Babiše se v prosinci sešlo na protivládní manifestaci požadující demisi Babiše v souvislosti se zneužíváním eurodotací, obludným konfliktem zájmu a dojením státním- Agrofertu po vstupu Babiše a Hnutí ANO do vlády vzrostly dotace o víc než 100%!!

marmat ( 12. ledna 2019 22:55 )

On (zdenekk) musí být stračně nemocný...zkuste ho vyignorovat

marmat ( 12. ledna 2019 22:53 )

TA "FUZE" SE ŠKOLITELEM kALOUSKEM "NESE OVOCE" Ale kdo z nás by si to tipnul ???

marmat ( 12. ledna 2019 22:50 )

horror je, že se tím chlubí.......to je na tom to NOVODOBÉ

Zobrazit celou diskusi
Další videa