Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Důchody mají vzrůst o 900 korun. Maláčová odmítla, že jen díky Babišovi

Autor: Jaroslav Šimáček - 
10. července 2019
12:38

Důchody by pro příští rok měly v průměru vzrůst o 900 korun. Nikoli o sedm stovek, jak je dáno ze zákona, vláda ANO a ČSSD chce prosadit dvě stě korun navíc. A ministryně Jana Maláčová (ČSSD) se raduje. Zároveň upozorňuje, že jde o výsledek kolektivní práce. Odmítla to, co zaznělo na sněmovním plénu - že by důchodcům přidával sám Andrej Babiš. Miroslav Kalousek (TOP 09) naopak varoval před „totální neodpovědností vládních stran vůči budoucím generacím“.

„Já jsem o víkendu hovořila s některými lidmi, kteří pobírají důchod, a bavili jsme se o tom, jak jsou spokojeni s jejich vývojem důchodu a s tímto možným navýšením. Oni říkají: ′Od té doby, co Babiš navyšuje ty důchody, tak si myslíme, že ta spokojenost je.‘ Takže bych jenom chtěla říct do sálu: Ať se snažíme, o co chceme, stejně ti lidé budou říkat: ′Babiš nám přidal‘,“ posteskla si během středečního jednání Sněmovny poslankyně KSČM Hana Aulická Jírovcová.

Navýšení důchodů však podpořili poslanci ze všech stran. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) poté, co vládní návrh prošel, pro Blesk Zprávy reagovala slovy: „Já myslím, že je to týmová práce. Vláda rozhoduje v kolektivu a vždycky potřebujete většinu v Poslanecké sněmovně i Senátu. Nelze v žádném případě říct, že je to práce jednoho člověka. Je jasné, že je to vždycky kolektivní práce. Ale dneska hlasovalo 178 poslanců, všichni přítomní a ukazuje se, že je to věc napříč politickým spektrem. I když musím říct, že když jsem to navrhovala, všichni křičeli, že je to rozpočtově neudržitelné atd., ale nakonec pro to hlasovali.“

V roce 2020 by mělo ze státní kasy jít na důchody závratných 509,4 miliardy korun, tedy přes půl bilionu. Ze zákona má příští rok vzrůst průměrná penze o 700 korun, vláda však je pro dalších 200 korun navíc.

Argumenty pro další navýšení jsou dle Maláčové jasné. „Chráníme seniory před chudobou a i přesto, že jsme rekordně navyšovali v minulých letech, tak ta čísla prostě rostou. Protože tím, jak se nám rozjíždí vývoj mezd a potom hlavně třeba ceny za ubytování, víte, že máme bytovou krizi, tak to je ten hlavní důvod toho, proč máme tak vysoké procento seniorů a seniorek ohrožených chudobou,“ říkala poté, co vládní novela získala dostatečnou podporu v prvním sněmovním čtení.

Video Babiš: Důchody navýšíme v průměru o 900 korun. Maláčová se raduje: Už to hořelo - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

I letos přitom důchody vzrostly v průměru o 900 korun, zákonná valorizace činila přitom 600 korun a Babišova vláda „přihodila“ další tři stovky.

Kalousek: Totální nezodpovědnost

Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) však ve Sněmovně varoval před současným tempem navyšování penzí - vláda totiž podle něj nemá „sebemenší tušení“, jak jej udržet. „Vy tu představu prostě nemáte, i když dobře víte, že situace, kdy začneme jet z kopce, je před námi deset, jedenáct, dvanáct let. Sami uvádíte ve vládních dokumentech, že po roce 2030, když půjdou ročníky 70 do důchodu, se začíná systém propadat do neřešitelné situace. Ano, stát pak může vytloukat klín klínem tak asi zhruba 10 let, a kolem roku 2040 jsme v totálně neřešitelné situaci, pokud něco zásadně nezměníme,“ upozorňoval Kalousek.

Tvrdí, že vláda přistupovala od začátku k otázce důchodů nekompetentně. A současná důchodová komise - tedy komise pro spravedlivé důchody, „opravdu k žádné reformě nevede a nepovede“. „Vy nepřidáváte důchodcům 900, vy přidáváte důchodcům svým politickým rozhodnutím dvě stě,“ připomněl a mluvil o „totální, totální neodpovědnosti těchto vládních stran vůči budoucím generacím“. Podle něj je řešením jen skutečná penzijní reforma.

Schillerová: Naše babičky a dědečkové si to zaslouží

Naopak radost z navýšení důchodů o 900 korun projevili záhy jak premiér Babiš (ANO), tak vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). „Díky moc VŠEM poslancům napříč stranami, kteří se taky jednou za čas na něčem shodli a hlasovali pro návrh naší vlády na navýšení důchodů. Ano, DALŠÍ navýšení. Od příštího roku. O dalších průměrně 900 korun měsíčně,“ pochvaloval si Babiš.

„Mám velkou radost! Poslanci totiž dali zelenou dalšímu výraznému zvýšení důchodů. I příští rok tak průměrný důchod poroste o rekordních 900 korun. Naše babičky a dědečkové si to rozhodně zaslouží,“ přidala se Schillerová.

kotow ( 10. července 2019 23:52 )

Schill to řekla otevřeně ve zprávách. Dá se čekat že budou věčně mlátit důchodcům přídavek o huby. Už mě s tím pěkně ta ženská jde na nervy. K tomu vysvětlili že je to 180 plus k valorizaci.Ať jde k šípku.

tomik007 ( 10. července 2019 18:15 )

Ekonomika v evrope pozvolna chladne - dohanet a predhanet zapad se bude asi nekdy jindy...

Qmar ( 10. července 2019 16:44 )

Přesně tak to je.

jikar ( 10. července 2019 15:28 )

Pokud vím, tak z těch 900 Kč je zhruba 800 Kč zákonná valorizace a 100 Kč je do sytosti medializovaný dárek od Andreje.

Qmar ( 10. července 2019 15:16 )

seznam­zpra­vy.cz­/cla­nek/ba­bis-a-zeman-maji-plan-jak-vyresit-vladni-krizi-sef-cssd-hamacek-je-proti-75742?dop-ab-variant=6&seq-no=1&source=hp

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud