Důchody navýšíme o 900 korun, slíbil Babiš. Maláčová se raduje: „Už to hořelo“

Autor: simao - 
1. 4. 2019
16:10

Důchodci by přece jen mohli od příštího roku dostat v průměru o 900 korun navíc. Potvrdil to po pondělním jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda našla shodu, jak to „zprocesovat“, podotkla ministryně Jana Maláčová (ČSSD), dle které však celá záležitost „časově hoří“.

Důchody pro příští rok měly růst původně v průměru o zhruba 700 korun, vláda by však chtěla seniorům ještě dvě stovky přihodit. „Panuje shoda na tom, že by to mělo být v průměru o 900 korun, teď budeme diskutovat pouze nad tím, jak přesně bude formulován ten zákon, který půjde do Poslanecké sněmovny,“ potvrdil před jednáním vlády Jan Hamáček (ČSSD).  

„Navyšujeme o 900 korun, jak jsme se na tom domluvili. Směřujeme k plnění našeho slibu, že v roce 2021 bude průměrný důchod 15 tisíc,“ pokračoval po jednání premiér Andrej Babiš (ANO).

„To navýšení spočívá v tom, že podle pravidel by se mělo navyšovat podle vzorce, podle parametrů, které budou známé až koncem srpna. To znamená, že ten základ se nemění. A budeme čekat na to číslo koncem sprna. Dnes je to asi 720 korun a ten dopočet do 900 korun bude navýšen pro všechny stejně. V praxi to znamená, že to navýšení pro všechny bude v řádu 420 až 450 korun měsíčně v průměru podle toho, jak dopadne ten parametr,“ podotkl. „Celkově je to navýšení o 33 miliard, takže je to znovu nejdůležitější položka našeho rozpočtu,“ upozornil Babiš.

Maláčová: Průměrný důchod bude 14 200 korun

„Mám velkou radost, že se to dneska procesovalo, protože už to opravdu časově hořelo,“ upozornila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a pokračovala: „Přesná čísla budeme znát v pozdním létě tohoto roku. Takže ta pevná částka, o kterou budou důchody valorizovány, se pohybuje něco mezi 180 a 200 korunami. Takže je tam napsán cíl 900 korun a podle toho, jak budeme znát ta čísla v rámci té běžné valorizace, tak ta pevná částka bude stanovena v nařízení vlády, které musí vláda schválit do konce měsíce září.“

Pokud novela projde a důchody budou průměrně zvýšeny o 900 korun, tak by se výše průměrného důchodu od 1. ledna 2020 zvýšila ze současných 13300 korun na 14200 korun, upozornila ministryně. Novelu je nutné projednat do konce srpna a Maláčová věří, že v Poslanecké sněmovně projde hladce.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Wi68 ( 3. dubna 2019 08:28 )

Tak polemizuj, blbečku.

petr12 ( 2. dubna 2019 09:09 )

czech19 tobě jebe co jsi za trotla jakto že policie nekoná vyhrožovat rodině ty jsi islámista,terorista,vrah,nebo pitomec!

petr12 ( 2. dubna 2019 09:05 )

CSSD jako vždy když nemuže krást tak aspon rozhazuje zase s cizího kam až nás tá blbka dostane že by Pakistán.

panamira ( 2. dubna 2019 04:51 )

Přeci není standartní chování politika kterou přináší Venezuéla.??? Ještě nikdo nepoznal, že je blázen???? Hamáček, všimli jste si při debatách, jak otáčí nekontrolovaně hlavu sem a tam a ještě si něco mumlá??? Další adept na Bohnice....

panamira ( 2. dubna 2019 04:50 )

Přeci není standartní chování politika kterou přináší Venezuéla.??? Ještě nikdo nepoznal, že je blázen???? Hamáček, všimli jste si při debatách, jak otáčí nekontrolovaně hlavu sem a tam a ještě si něco mumlá??? Další adept na Bohnice....

Zobrazit celou diskusi
Další videa