Babišova Dita z Bruselu: O tučných důchodech, demonstracích a slibu dcerám

Autor: Jaroslav Šimáček - 
10. 7. 2019
05:40

Česko si v Bruselu polepšilo a má dva místopředsedy europarlamentu místo jednoho. Na druhou nejvyšší funkci tam dosáhla Dita Charanzová (za ANO), která byla hostem pořadu Epicentrum na Blesk.cz. Matka dvou holčiček promluvila o tom, jak kandidaturu konzultovala se svým manželem, ale také o cestování mezi Českem, Bruselem a Štrasburkem, tučných důchodech a platech europoslanců. Ale také o svých cílech včetně toho, aby nezapadlo téma dvojí kvality potravin. Přiznala také, že kolegům musí vysvětlovat situaci v Česku, kde se demonstrovalo proti Andreji Babišovi (ANO).

„Moc bujaré to nebylo, protože jsem byla hodně unavená, víte, získat si podporu kolegů není úplně jednoduché,“ řekla o oslavách v Epicentru Blesk Zpráv Dita Charanzová. Kandidátku ANO dotáhla k zisku šesti křesel a sama se stala místopředsedkyní Evropského parlamentu. Babišovo hnutí tak do Bruselu a Štrasburku vyslalo tři ženy a tři muže. Charanzová věří, že se nebude opakovat situace, kdy řady ANO v europarlamentu opustili v průběhu pětiletého mandátu Pavel Telička a Petr Ježek, tedy celá polovina tehdejší sestavy.

Od manžela dostala zelenou, rodině dala slib

V europarlamentu se stala Charanzová jednou ze 14 místopředsedů. Spolu s Pirátem Marcelem Kolajou, který byl na rozdíl od ní zvolen až na druhý pokus ve 2. kole. Dvojnásobná matka Charanzová si důvěry europoslanců váží.

„Samozřejmě přemýšlela jsem nad tím, jak to ovlivní chod domácnosti, rodiny. Uvidíme. Já jsem dostala zelenou od svého muže, on je vždycky ten první, kterého se ptám, a on má takové životní krédo, že říká: To dáme. Já mu věřím,“ uvedla s úsměvem.

„Dovolenou jsem rodině slíbila, protože tenhle rok pro mně byl opravdu pracovně velmi náročný a moc jsem dcery neviděla, takže se těším na dovolenou. Budeme tři týdny pospolu celá rodina a doufám, že úplně vypnu a budu se věnovat jenom rodině,“ zmínila. Výjimečně chce změnit nejen zemi, ale i kontinent, míří mimo Evropu.

Demonstrace byly vidět i v Bruselu, připouští Charanzová

V Epicentru byla však řeč i o politicky závažných a ožehavých událostech. Auditní zprávy Evropské komise, které mají poukazovat na údajný přetrvávající střet zájmů šéfa hnutí ANO a někdejšího majitele Agrofertu, který holding převedl do svěřenských fondů, europoslankyně komentovala slovy: „Především se jedná o předběžné zprávy, já jsem je zachytila pomocí médií, což mi přijde, že je trošku takové nestandardní. Pro mně je pozitivní to, že tady dochází ke komunikaci mezi Vládou ČR a komisí  a že je potřeba všechna ta zjištění, která tam jsou, vysvětlit (...) Uvidíme, jak dopadne finální zpráva, teď jsme v poločase.“

K demonstracím proti Babišovi a za nezávislost justice Charanzová podotkla: „Tak samozřejmě tohle bylo vidět, přenášela to zahraniční média. Na druhou stranu kolegové sami viděli, že během těch posledních evropských voleb ANO posílilo, vyhrálo s daleko větším výsledkem než v minulosti volby, takže vnímají, že ANO tady má silnou základnu, ale jsou tady lidé, kterým se vláda hnutí ANO nelíbí.

Charanzovou prý mrzí i neúspěch europoslanců za ČSSD, kteří svá křesla neobhájili. Vládní partner ANO tak nemá v Bruselu žádné zastoupení. „Mrzí mě to, protože jak s panem kolegou Pocem, tak s paní Sehnalovou jsem úzce spolupracovala,“ uvedla.

Téma dvojí kvality potravin jako vlajkový prapor

V nově složeném europarlamentu by se Charanzová ráda věnovala např. tématu dvojí kvality potravin, které by ani po volbách nemělo zapadnout. „To je téma, které bude můj vlajkový prapor, a doufám, že se nám podaří tuto situaci narovnat,“ říká k němu.

Posun vidí v tom, že se na poli EU již nebaví s kolegy ze zahraničí o tom, jestli je to problém. Ale že to problém je a jak jej řešit. Nadále však pokračuje stav, kdy si při přejezdu do supermarketu do Německa či Rakouska nakoupíte kvalitnější potraviny - a mnohdy i ve stejném obalu. 

„Jsem dlouhodobě velký kritik tohoto, vadí mi to jako spotřebiteli, ale i jako člověku, který věřil, že když budeme v EU, tak že tady nebude žádná diksriminace. A tady vidím, že tady v tom hlavním - vnitřním trhu - diskriminujeme občany a že bohužel v té východní části máme nejenom horší kvalitu, ale mnohdy i dražší a tohle je pro mě jasný přešlap vedle. Chci udělat maximum pro to, aby ta situace už takhle nepokračovala,“ dušuje se Charanzová.

Úspory, štědré důchody a jedno sídlo

Jako místopředsedkyně by se chtěla podívat i na vynakládání s penězi v Evropském parlamentu. A na možné úspory. Třeba konec stěhování v krabicích z Bruselu do Štrasburku, na kterém však musí najít shodu premiéři členských zemí. „Nejenom, že to stojí peníze daňové poplatníky, ale nám to také nic dobrého nepřináší, se pořád balit do beden a přejíždět,“ posteskla si.

Jsou to právě europoslanci, kdo za odsloužených pět let dostávají v přepočtu zhruba 40 tisíc korun k důchodu navrch z unijní pokladny. „Máte pravdu, že tyto benefity i platy v Evropě jsou nastaveny hodně vysoko. Výš než jsme zvyklí například v České republice,“ připustila Charanzová.

„Byl tam pokus to nějakým způsobem narovnat. Holt jsou členské státy, které platí i svým úředníkům daleko více, než my jsme zvyklí v ČR. Tak, jak je ten systém nastaven, odpovídá tomu, co se vlastně dává i úředníkům v EU,“ doplnila.

V Epicentru byla řeč třeba i o bruselské hře o trůny a o tom, zda jde o propadák zemí V4 včetně Česka, nebo nikoli - to když se šéfem europarlamentu stal italský socialista David Maria Sassoli a do čela Evropské komise patrně míří spojenkyně Angely Merkelová, německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. 

Na celý záznam Epicentra s Ditou Charanzovou se podívejte zde:

Video Epicentrum Charanzová - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

jardahl87 ( 10. července 2019 20:20 )

prasečáku: Aby jsi se z toho ne*** !!!

junkiexl ( 10. července 2019 14:59 )

Ona je liliputka? Ta obri hlava a male slizke telicko. Bures se rad obklopuje zrudama, nejen charakterovyma.

zdenek43 ( 10. července 2019 11:16 )

s manzelem ..... Tomášem Bočkem ...

.....Tomáš Boček jako zvláštní zmocněnec generálního tajemníka Rady Evropy pro migraci a uprchlíky......

4.2019 - Diplomat Tomáš Boček jmenován viceguvernérem Rozvojové banky Rady Evropy pro cílové země

Řídící rada Rozvojové banky Rady Evropy (CE odsouhlasila na svém 222. zasedání dne 29. března 2019 jmenování bývalého velvyslance ČR při Radě Evropy Tomáše Bočka na pozici viceguvernéra CEB pro cílové země.

Tomáš Boček je v současné době zvláštním zmocněncem generálního tajemníka Rady Evropy pro migraci a uprchlíky. Jeho mandát zahrnuje shromažďování informací o krocích, které členské státy Rady Evropy přijímají s cílem chránit základní práva migrantů a uprchlíků, a navrhování vhodných opatření na vnitrostátní a evropské úrovni.

Od roku 2010 do konce ledna 2016 byl Tomáš Boček velvyslancem a stálým představitelem České republiky při Radě Evropy, kde zastupoval Českou republiku také v Řídící radě CEB. V období 2013–2015 byl místopředsedou Řídící rady CEB.

Tomáš Boček je český diplomat, který v současné době působí jako zvláštní zmocněnec generálního tajemníka Rady Evropy pro migraci a uprchlíky. 2017 ????

forrrrr -- 7.12.2017 - Evropská komise žene Česko kvůli ignorování kvót na uprchlíky k s o u d u !!!
Evropská komise ve čtvrtek zažalovala Českou republiku, Polsko a Maďarsko kvůli tomu, že neplní kvóty na přerozdělování uprchlíků. Ty byly přes jejich nesouhlas jednorázově schváleny přede dvěma lety.

zdenek43 ( 10. července 2019 11:09 )

Ing. Dita Charanzová, Ph.D.

(* 30. dubna 1975 Praha) - Vystudovala magisterské studium na Vysoké škole ekonomické v Praze a později absolvovala i diplomatickou akademii ve španělském Madridu. V roce 2001 obhájila disertační práci na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE v Praze titul Ph.D.
1975-2001 - 26 leta

8 let působila v diplomatických službách České republiky, z nichž čtyři roky na Stálém zastoupení České republiky.

??? 2001 az 2009 ..... 2010 ???

Během předsednictví České republiky EU řídila Výbor pro obchodní a rozvojovou politiku. V letech 2000 až 2001 se podílela na projektu Evropské unie, který byl zaměřený na reformu státní správy v ČR.

V minulosti pracovala ve Štrasburku jako manažerka televizního studia při zasedáních Parlamentního shromáždění Rady Evropy.

TO JE ZIVOTOPIS JAKO STEHNO???? - - - to maji prave takhle NEJASNE zvotopisi soudruzi-komuniste - StBaci a pod.

Vzdělání (kvalifikace a diplomy)
09/1992-07/1996 : vysoká škola, jiný studijní obor: Ing., Vysoká škola ekonomická
09/1997-08/1998 : vysoká škola, jiný studijní obor: Master, Diplomatická škola v Madridu
09/1996-11/2001 : vysoká škola, jiný studijní obor: Ph.D., Vysoká škola ekonomická
Profesní dráha
2000-2001 : OBSE, supervizorka, dvě krátkodobé volební mise v Kosovu (mezinárodní organizace)
08/2000-08/2001 : program EU Phare – junior expert, Praha
10/2001-06/2014 : diplomatka, Ministerstvo zahraničních věcí ČR (veřejné služby, veřejná správa)
08/2005-08/2009 : vedoucí úseku obchodní politiky a rozvojové politiky, Stálé zastoupení ČR při EU, Brusel (veřejné služby, veřejná správa)
01/2012-06/2014 : manažerka vysílacího studia MediaBox během zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy (veřejné služby, veřejná správa)
03/2012-06/2014 : konzultační a poradenská činnost (samostatná výdělečná činnost)

Tomáš Boček - manzel

prasatkopepicek ( 10. července 2019 10:50 )

Jako vsichni z ANO bude hlasovat pro zajmy pana koblihare.

Zobrazit celou diskusi
Další videa