Protest proti Babišovi: „Benešová Marie mé zločiny zakryje,“ bouřily tisíce lidí

Autor: ČTK - 
6. 5. 2019
19:12

Po týdnu opět tisíce lidí v centru Prahy protestují proti nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) a premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Zaplnili většinu Staroměstského náměstí. Akci stejně jako před týdnem svolal spolek Milion chvilek, požaduje demisi Benešové a jmenování nezávislého ministra. Žádá také záruky, že nenastanou změny na vrchním a Nejvyšším státním zastupitelství až do doby, než se Babiš očistí před soudem v kauze Čapího hnízda.

Lidé na Staroměstském náměstí zvoní klíči, pískají na píšťalky a chvílemi skandují „Nejsme slepí“ nebo „Je to pravda, je to tak, vládne nám tu estébák“. Na transparentech mají nápisy „Babiš sobě, národ v hrobě“, „A dost!“, „Babiš patří za mříž“ nebo „Bureši! Spravedlnost nezlomíš!“ s odkazem na krycí jméno, které měl Babiš podle dokumentů slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN) jako agent Státní bezpečnosti (StB).

Řada transparentů a letáků vyzývá premiéra k demisi. Stejně jako minulý týden se objevil nápis „Benešová Marie, mé zločiny zakryje.“ Jeden z transparentů vyzývá k účasti v evropských volbách s cílem porazit v nich hnutí ANO. Mezi účastníky protestů jsou rodiny s dětmi, studenti i senioři.

Naštvaný Ovčáček

Naopak hradní mluvčí Jiří Ovčáček reagoval na pondělní protesty vzkazem na twitteru: „Já si myslím, že dneska jich bylo na Staromáku fakt milion. Chvilek nenávisti!“

 

Odpůrci Benešové tvrdí, že tato advokátka a někdejší nejvyšší státní zástupkyně už dva roky otevřeně straní Babišovi ohledně jeho trestního stíhání. Její jmenování ministryní krátce po policejním návrhu na podání obžaloby v premiérově kauze označují za možný „největší zásah do justiční moci od listopadu 1989“.

Pospíšil byl dojatý

Na protestu vystoupil i poslanec ČSSD Petr Dolínek, ujít si ji nenechali ani šéf STAN Vít Rakušan či předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „Já jsem opravdu dneska dojatý. 15 let usiluji o nezávislou českou justici,“ uvedl exministr spravedlnosti, kterého prý překvapilo, že kvůli nezávislé justici vyjde tolik lidí do ulic. „Pro právní stát platí to samé, co pro vzduch, pro kyslík. Když ho máme, tak ho nepostrádáme. Když ho nemáme, hrozí tragédie,“ uvedl.

Bouřil proti Marii Benešové, která v roce 2013 přerušila coby ministryně Rusnokovy úřednické vlády projednávání zákona o státním zastupitelství, ale věří, že jednou bude v Česku skutečně nezávislé státní zastupitelství. Česká společnost potřebuje nezávislou a sebevědomou justici, aby nepatřila na východ, upozornil. „Ve chvíli, kdy máme trestně stíhaného premiéra, potřebujeme alespoň nezávislého nejvyššího státního zástupce,“ dodal Pospíšil.

Sociální demokrat Dolínek na Twitteru ke svému vystoupení před demonstranty podotkl: „Ujistil jsem je, že ČSSD nebude ve vládě za každou cenu. Nejsme slepí ani lhostejní. Nezávislost justice je pro nás stěžejní hodnotou. Nedovolíme, aby Andrej Babiš pošlapal principy demokracie a právního státu. Demonstrantům jsem také řekl, že vláda, ve které ČSSD sedí, je koaliční vládou s hnutím ANO, nikoliv s prezidentem. Miloš Zeman nemá právo rozhodovat o tom, kdo bude stát v čele kulturních institucí. I proto jsem jeden z těch, kteří požadují výměnu na postu ministra kultury.“

Čižinský: „Bude líp“ se nekoná

Jan Čižinský (Praha sobě), který je členem poslaneckého klubu KDU-ČSL, uvedl: „Andrej Babiš a ANO za pět let marketingem a červenou čepicí nic nevyřešil (...) Takový stav neměl nikdy nastat, ale nedopusťme, aby se našimi protesty maskovaly další problémy, které má naše země.“ Dle něj jsou lidé, kteří na „ohrožení demokracie“ neslyší a není pro ně kritériem volitelnosti, zda někdo byl členem KSČ či StB. Současné vládě vytkl neplnění slibů, které se týkají všech – ohledně dálnic, školství či sociálních služeb. „Žádné bude líp se nekoná,“ dodal.

Protest proti Babišovi, Benešové a údajnému ohrožení justice se opět uskutečnil v Praze na Staroměstském náměstí (6.5.2019)Protest proti Babišovi, Benešové a údajnému ohrožení justice se opět uskutečnil v Praze na Staroměstském náměstí (6.5.2019) | 

Babiše policie obvinila z podvodu při získání dotace 50 milionů korun na vybudování rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo. Premiér kauzu označuje za účelovou. Benešová, která radí v oblasti justice prezidentu Miloši Zemanovi, uvedla po první vlně demonstrací, že si tlaky nepřipouští a že s nimi u ní demonstranti nepochodí. Babiš při jejím uvedení do úřadu zdůraznil, že justice ohrožena není – podle něj jsou to „vymyšlené věci“.

Babišův kabinet dnes Benešovou jmenoval šéfkou legislativní rady vlády. Jejího předchůdce ve funkci ministra Jana Kněžínka (za ANO) vrátila vláda na jeho původní pozici místopředsedy rady.

Tisíce lidí demonstrovaly i v Brně

Proti jmenování Benešové jsou dnes naplánovány protesty také v dalších městech v Česku. Shromáždění byla podle facebookové stránky spolku Milion chvilek svolána v Brně, Ostravě a ve více než desítce menších měst.

Protest proti Babišovi, Benešové a údajnému ohrožení justice se opět uskutečnil v Praze na Staroměstském náměstí (6.5.2019)Protest proti Babišovi, Benešové a údajnému ohrožení justice se opět uskutečnil v Praze na Staroměstském náměstí (6.5.2019) | 

Tisíce lidí na Dominikánském náměstí v Brně před Novou radnicí stejně jako minulé pondělí demonstrovaly proti dosazení Benešové do čela resortu spravedlnosti. Podle odhadů ČTK přišly 3000 až 4000 lidí.

Organizátoři, kterými jsou v Brně lidé ze spolku Společně Brno, jsou odhodláni každé pondělí demonstrovat, dokud nebudou jejich požadavky vyslyšeny. „Pokud každý opět vezme tři kamarády či známé, kterým není současná situace lhostejná, bude nás opět víc a to je důležité,“ řekli k davům organizátoři. V Brně dnes nevystupovali samostatní řečníci, ale na velkoplošné obrazovce byly přenášeny projevy z pražské demonstrace. Staroměstským náměstím mezitím několikrát znělo i volání „Demisi, demisi“ právě směrem k Benešové.

Mezi brněnskými demonstranty byli například senátor a rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek (STAN). Lidé opět na transparentech kritizovali premiéra Babiše i prezidenta Zemana. 

Ostrava ( 9. května 2019 14:56 )

Ještě jednou se vracím. Chcete říct, že státní zástupce je takový posera, když by dle Vašeho názoru měla Benešová na něj tlačit, že stáhne ocas a povolí?

V tom případě tam pak nemá co dělat.

Ostrava ( 9. května 2019 14:50 )

Prosím Vás, máte to v televizi dnes a denně. Marie Benešová nemá pravomoc ovlivnit státního zástupce ani soudy. Jedině, že by státní zástupce byl korupčník a soudy taky.

Ostrava ( 9. května 2019 14:47 )

Přesně, souhlasím. Uvidíme u voleb, pak se ti demonstranti asi nevyspí.

Ostrava ( 9. května 2019 14:36 )

Opravdu to nepochopím, protože premiér Babiš byl řádně zvolen stranami, které uspěly ve volbách. Presumce neviny je právě jeden z pilířů svobody, o kterém vy pochybujete.Vstaňte si o půl páté a věnujte se svému podnikání, jeďte si do Prahy a hloupě demonstrujte proti demokracii, která je založena na svobodných volbách.

Jinak k podnikatelům, především řemeslníkům: vstávají kolem 9 hodin, sobota a neděle-práce neexistuje, zřejmě opékají Babiše na svých grilech u chalup.

Nejhorší je to hlavně ve vztahu k ženám, nejlépe důchodkyním, kdy od nich vytáhnou nehorázné peníze za nic. Už se těším, až jim premiér konečně to EET zavede. Jinak v roce 2000 jsem byla ve Španělsku a dostala jsem k obyčejnému kopečku zmrzliny účet. Několik desetiletí jste byli zvyklí krátit tržby, teď se s tím nemůžete smířit. Ti tzv. utiskovani drobní řemeslníci a obchodníci v 90 procentech žádnou daň neplatili, když tak 1000 Kč, aby se neřeklo. Jinak si ke konci roku nakupovali do svých soukromých bytů ledničky, sedačky nebo auta a na finančáku to zavedli jako výdaj spojený s podnikáním.

Takže tak, farizejství těch ubohých malých podnikatelů nezná mezí.

Předpokládám, že dovolenou strávíte někde v Thajsku nebo Kanárech.

luder ( 8. května 2019 13:22 )

Čapí hnízdo je hojně využíváno, jezdí tam hodně lidí s dětmi, je tam

nádherně! Kde jsou ty peníze co se tady rozkradli? Občané z nich nemají

ani starou bačkoru!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa