Uprchlý exposlanec, který se „převlékl za strom“: Z Jižní Ameriky se ho nedaří dostat

Autor: Jakub Veinlich - 
27. 7. 2019
05:35

Šest let je nezvěstný.  Bývalý poslanec Petr Wolf tvrdil, že ho někdejší šéf ČSSD Jiří Paroubek vydíral při prezidentské volbě v roce 2008. Vystoupil proto z poslaneckého klubu i ze strany. Později byl odsouzený kvůli podvodům při získání dotací od ministerstva životního prostředí. Dnes už by měl trest „odkroucený“. Skrývá se ale v jihoamerické Paraguay a české úřady se ho zatím neúspěšně snaží dostat domů.

„Používám jeden z důmyslných převleků inspektora Clouseaua. Tento převlek je tak důmyslný, že mě ani zatýkací družina neobjevila. Na četné dotazy vašich kolegů jsem nemohl odpovědět, neboť jsem v té době použil převlek stromu a místo rukou jsem měl větve. Bohužel se na mne ještě k tomu všemu uhnízdil datel, což, jistě uznáte, není nic příjemného,“ napsal Petr Wolf Právu v roce 2013. 

Tahle bizarní zpráva někdejšího poslance předcházela akci, dostat Wolfa do českého vězení, kam nenastoupil. Původně to vypadalo, že se po něm zcela slehla zem. Letos v květnu ale Česká televize upozornila na to, že pátrání po exposlanci vede do Paragauye. To také později ministerstvo spravedlnosti potvrdilo.

Česko požádalo již v lednu 2016

Wolf je stále v policejní databázy hledaných osob. Podle všeho ale české úřady vědí o bývalém českém zákonodárci už několik let. „Ve věci jmenovaného požádalo Ministerstvo spravedlnosti o jeho vydání příslušné orgány Republiky Paraguay již v lednu 2016, a to na základě operativních poznatků. Policie ČR o jeho tamním pobytu ví,“ řekla nedávno Blesk Zprávám Lucie Machálková z tiskového oddělení ministerstva.

Jednání s místními úřady se ale stále protahuje, a tak se bývalý politik zatím šestiletému trestu vyhýbá. Peněžitý trest už splatil.

„Extradiční řízení v Paraguayi dosud probíhá a Ministerstvo spravedlnosti jeho průběh sleduje ve spolupráci se Zastupitelským úřadem ČR v Buenos Aires,“ pokračovala v osvětlení situace Machálková. Komunikace by měla probíhat diplomatickou cestou z Buenos Aires, protože je také příslušným úřadem také pro Paraguay.

A vypadá to, že Wolf toho má mít na svědomí patrně více, protože k původní žádosti české úřady přidaly ještě další důvody pro vydání. „Následně byla žádost o vydání rozšířena v listopadu 2017 o další trestní věc,“ řekla Blesk Zprávám další podrobnosti Machálková z ministerstva spravedlnosti.

Problém je v tom, že Česká republika nemá s Republikou Paraguay uzavřenou dvoustrannou smlouvu o vydávání osob, „proto byla žádost o vydání jmenovaného podána na bezesmluvním základu, za poskytnutí ujištění o vzájemnosti, které bylo orgány Republiky Paraguayi přijato,“ dodala zástupkyně ministerstva s tím, že i proto se nedá odhadnout, jak dlouho celý proces vydání může nakonec trvat.

Podvody za 11 milionů?

Wolf byl poslancem v letech 2006 až 2010. Zvolen byl za ČSSD, později stranu opustil. O dva roky později jej ostravský krajský soud uznal vinným z toho, že podvedl nepřesnými, zkreslenými i lživými informacemi ministerstvo životního prostředí, od nějž dostal dotace. Bývalý politik čerpal společně s manželkou v letech 2005 až 2007 na dva projekty 11 milionů korun. Část peněz použil na hrazení vlastních nákladů, projekty navíc zkopíroval z internetu.

Exposlanci za to soud původně uložil pět let vězení a pokutu milion korun, olomoucký vrchní soud však trest zpřísnil na šest let vězení a pokutu pět milionů. Odsouzena byla i Wolfova manželka, a to k podmíněnému tříletému trestu a pokutě milion korun.

Wolf rozsudek označil za nesprávný a nespravedlivý, obvinění podle něj mohlo být politicky motivované. Upozornil na to, že vyšetřování začalo v době, kdy vystoupil z klubu ČSSD a nepodpořil jejího tehdejšího předsedu Jiřího Paroubka.

Počátkem roku 2013 Wolf neúspěšně požádal o odložení výkonu trestu. Policie po něm 25. ledna 2013 vyhlásila pátrání, v únoru byl vydán evropský zatykač a v dubnu pak i mezinárodní. Peněžitý trest Wolf s manželkou uhradili ve splátkách. Peníze přicházely na účet soudu i v době, kdy už byl exposlanec na útěku. Wolfův příbuzný za něj podal žádost o milost, kterou ovšem ministerstvo spravedlnosti v únoru 2015 zamítlo.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

tomik007 ( 27. července 2019 21:14 )

Zrejme odmitl ochranu agrofertu jako Rat...

Evka4 ( 27. července 2019 14:05 )

Práskla bych ho po držce přes ten jeho vysmátej xicht, ksindla jednoho zlodějskýho. I když tady takových je -Langr, Topolánek, Vondra..-Mohl klidně zůstat, stejně by se mu h---o stalo.

Medissn ( 27. července 2019 12:24 )

Myslím si, že nakrdl mnohem víc a nebojí se jen policie a vězení. Utíká před něčím jiným....

petrzn ( 27. července 2019 12:19 )

Proč není otevřena diskuse o Gottově dceři Dominice?

bullshit ( 27. července 2019 12:17 )

Trochu připomíná Bureše, vše je komplot a politická objednávka, zase jsou v tom zlodějiny a hlavně dotace. Pokud vstoupí do ANO ( akce nespokojených občanů )bude bez trestu neboť s nástupem Bureše se toto chování stává normou a lůza ho jistě zvolí do nějaké dozorčí funkce státu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa