Pátek 24. května 2024
Svátek slaví Jana, zítra Viola
Oblačno, bouřka 20°C

Uprchlý exposlanec nalezen? Wolf se skrývá v Jižní Americe, uvedla policie

Aktualizováno -
10. května 2019
16:30
Autor: ČTK - 
10. května 2019
11:58

Odsouzený bývalý poslanec za ČSSD Petr Wolf, který je od roku 2013 nezvěstný, se podle policie skrývá v Paraguayi. Uvedla to dnes Česká televize (ČT) s tím, že muž zatím nebyl zadržen. Wolf si má odpykat šest let vězení za dotační podvod vůči ministerstvu životního prostředí, do vězení však nikdy nenastoupil.

Je nejznámějším uprchlíkem nejen v Moravskoslezském kraji. Bývalý poslanec za ČSSD Petr Wolf se nadále vyhýbá vězení. Odsouzen byl k šestiletému trestu za podvod s dotacemi. Před vězením se skrývá řadu let a již dříve se uvádělo, že žije v cizině. Policisté po něm pátrali od 25. ledna 2013.

Policie: Stopy končí v Paraguayi

Od té doby byl na někdejšího politika postupně vydán také evropský i světový zatykač. Wolf se podle posledních informací ČT skrývá v jihoamerické Paraguayi.

„Stopa hledaného Petra Wolfa končí v Paraguayi. Práce policie České republiky byla v tomto případě dovršena tím, že jsme zjistili, kde se hledaná osoba v současné době zdržuje. Tamní policisté zatím nepřistoupili k jeho zadržení,“ řekla ČT mluvčí policejního prezidia Lenka Sikorová.

„Ve věci jmenovaného požádalo ministerstvo spravedlnosti o jeho vydání příslušné orgány Republiky Paraguay již v lednu 2016, a to na základě operativních poznatků Policie ČR o jeho tamním pobytu,“ uvedl mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. „Extradiční řízení v Paraguayi dosud probíhá a ministerstvo spravedlnosti jeho průběh sleduje ve spolupráci se Zastupitelským úřadem ČR v Buenos Aires,“ doplnil. 

ČR a Paraguay nemají dvoustrannou smlouvu o vydávání. „Proto byla žádost o vydání jmenovaného podána na bezesmluvním základu, za poskytnutí ujištění o vzájemnosti, které bylo orgány Republiky Paraguayi přijato,“ vysvětlil mluvčí.

Ujištění o vzájemnosti se zakládá na slibu, že v obdobných případech bude druhý stát postupovat stejně. Takto byl z Paraguaye předloni vydán vůbec první Čech - třiačtyřicetiletý muž, kterého české soudy potrestaly třemi lety vězení za daňovou trestnou činnost. Extradiční řízení tehdy trvalo osm měsíců.

Wolf byl poslancem v letech 2006 až 2010. Zvolen byl za ČSSD, později stranu opustil. O dva roky později jej ostravský krajský soud uznal vinným z toho, že podvedl nepřesnými, zkreslenými i lživými informacemi ministerstvo životního prostředí, od nějž dostal dotace. Bývalý politik čerpal společně s manželkou v letech 2005 až 2007 na dva projekty 11 milionů korun. Část peněz použil na hrazení vlastních nákladů, projekty navíc zkopíroval z internetu.

Exposlanci za to soud původně uložil pět let vězení a pokutu milion korun, olomoucký vrchní soud však trest zpřísnil na šest let vězení a pokutu pět milionů. Odsouzena byla i Wolfova manželka, a to k podmíněnému tříletému trestu a pokutě milion korun. Wolf rozsudek označil za nesprávný a nespravedlivý, obvinění podle něj mohlo být politicky motivované. Upozornil na to, že vyšetřování začalo v době, kdy vystoupil z klubu ČSSD a nepodpořil jejího tehdejšího předsedu Jiřího Paroubka.

Někdejší poslanec za ČSSD Petr Wolf se se sociálními demokraty rozešel ve zlém. A po odsouzení prchl z Česka Někdejší poslanec za ČSSD Petr Wolf se se sociálními demokraty rozešel ve zlém. A po odsouzení prchl z Česka | Archiv Blesku

Tvrdil, že je nevinný a nelze se bránit z vězení

Počátkem roku 2013 Wolf neúspěšně požádal o odložení výkonu trestu. Policie po něm 25. ledna 2013 vyhlásila pátrání, v únoru byl vydán evropský zatykač a v dubnu pak i mezinárodní. Peněžitý trest Wolf s manželkou uhradili ve splátkách. Peníze přicházely na účet soudu i v době, kdy už byl exposlanec na útěku. Wolfův příbuzný za něj podal žádost o milost, kterou ovšem ministerstvo spravedlnosti v únoru 2015 zamítlo.

V roce 2015 na FTV Prima v pořadu Očima Josefa Klímy Wolf promluvil již v době, kdy byl na útěku. „Já jsem bytostně přesvědčený, že jsem nevinný. Z vězení se nelze efektivně bránit, to je nesmysl. Vyšetřování se spustilo, když jsem vystoupil z ČSSD, z poslaneckého klubu z ČSSD a především nepodpořil pana Paroubka, pana Zaorálka,“ tvrdil tehdy exposlanec, který po rozluce s ČSSD podporoval naopak pravicovou vládu Mirka Topolánka.

sekebo ( 10. května 2019 17:21 )

Nechal bych ho tam, socana. Tady už toho za Ctrl-C, Ctrl-V vysosal až dost !!!

jentakjenkobliha ( 10. května 2019 17:04 )

Malý klonovací přizdisrá,či na tebe zapomněli když rozum rozdávali ?

sukin-sa-vracia ( 10. května 2019 16:47 )

Prober se ty....kašpare

Ondratnv ( 10. května 2019 15:36 )

Je to rebel!!!

Ondratnv ( 10. května 2019 15:32 )

Tak to těžko tohoto Wolfa potkávám večer u Karlovy Studánky,vždy sklopená hlava ale poznal jsem ho.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa