Peníze pro Maláčovou i vnitro. ČSSD si klade podmínky k podpoře rozpočtu

Autor: ČTK, tva - 
30. 7. 2019
12:10

Vládní sociální demokraté podpoří rozpočet na příští rok, když zohlední potřeby policie, hasičů a ministerstva práce a sociálních věcí, které požaduje nad navržený rámec 11 miliard korun. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) postrádá peníze na plánovanou změnu IT systémů, sociální služby či dotace obcím. Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček bude vyjednávat o penězích na techniku pro hasiče a policii, celkové požadavky neupřesnil. Oba resorty jsou podle něj podfinancované. Novinářům Hamáček řekl, že v srpnu počítá s odbornými konzultacemi, po vládních prázdninách pak s politickými jednáními.

„Jsme v situaci, kdy hasičský sbor je z hlediska prostředků na provoz na 60 procentech toho, co měl v roce 2010. Už je to opravdu kritická situace, o tom budeme s paní ministryní (financí Alenou Schillerovou) jednat,“ uvedl Hamáček. Poznamenal, že policie nemá peníze na modernizaci vozového parku i služeben.

„Pokud máme zajistit bezpečnost, není možné, aby policisté jezdili v autech, které mají ujeto 400 000 kilometrů, a výšková technika u hasičů je několik desítek let stará,“ uvedl.

Ministerstvo financí: Jednání jsou na počátku

Jednání o nárocích ministerstev nad návrh rozpočtu podle Hamáčka úřady vedené sociálními demokraty dosud nevedly, protože ministryně financí i její náměstek měli dovolenou. V srpnu by se tak měla podle Hamáčka rozjet odborná diskuse. Ministři ČSSD pro návrh rámce státního rozpočtu nehlasovali, do konce září je ale podle Hamáčka na jeho úpravu času dost. Podrobnosti o svých požadavcích ČSSD zveřejní na středeční tiskové konferenci.

Ministerstvo financí k postoji ČSSD uvedlo, že jednání jsou na počátku. „Z dlouhodobých zkušeností víme, že jednání vedená přes média nejsou o nic více úspěšná než ta, která jsou založena na seriózní odborné diskusi v rámci dohodnutých rozpočtových mantinelů,“ sdělil ČTK mluvčí úřadu Michal Žurovec.

Maláčová chce 11 miliard, Staněk návrh podepíše

Maláčová v úterý novinářům řekla, že 11 miliard korun, které požaduje, se zatím nenašlo. „My teď řešíme peníze na sociální služby, tam je míň peněz než na letošek, jsou zrušeny všechny dotace pro obce, příští rok má ministerstvo přejít na nové moderní IT systémy,“ vypočítala, proč považuje návrh pro svůj úřad za „likvidační“.

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD), který ve středu ve svém úřadu končí, bez dalších podrobností novinářům řekl, že návrh rozpočtu podepíše ještě před svým odchodem.

Video Babiše překvapilo, že výběr záskoku za Staňka není na něm - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Schillerová počátkem července uvedla, že s ohledem na hospodářský vývoj není velký prostor pro snížení deficitu státního rozpočtu na příští rok ani na splnění dodatečných požadavků ministrů.

Navrhovaný schodek činí 40 miliard korun. S úpravami návrhu rozpočtu chce počkat na zpřesněnou makroekonomickou prognózu, kterou by měla dostat na konci července. „Já budu velmi ráda, když bude stejná jako dubnová,“ podotkla ministryně. V dubnu ministerstvo předpokládalo, že by měl příští rok hrubý domácí produkt růst o 2,4 procenta.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

hejhej ( 30. července 2019 18:56 )

Když nedostanou socani to, co chtějí začne 52 vyhrožování o odchodu z vlády a vydírání.Maláčová chce navýšení především pro nepřízpusobivé a ti se budou množit ještě více, ale přínos žádný, jenom natažené ruce pro příspěvky.
Kde se hrabe Sobotka na Hamáčka. Ten vyhrožoval jednou demise-nedemise, předvedl národu jak vypadá premiér šašek. Hamáček vyhrožuje skoro každý týden, ale nějak mu chybí odvaha jít s demisi na hrad. Zatím jenom žvaní a vyhrožuje.

zdenek43 ( 30. července 2019 14:00 )

co takhle uz v y h a z o v a t penize ze Statni pokladny - tedy penize NAS VSECH ......... treba za R E G I S T R Y ...... dnes 12.29 - Česko
Vláda schválila návrh zákona o lobbingu, který by zavedl registr lobbistů.

+++ Datové schránky začaly v Česku fungovat už v roce 2009, většina lidí je ale nevyužívá. Důvodem je zřejmě fakt, že řadu úředních záležitostí není možné vyřídit elektronicky, stejně musí s papíry vystát frontu. Podobně i daňové přiznání kompletně on-line půjde podat nejspíš až v roce 2021. Že stát v oblasti digitalizace selhává, ve své výroční zpráv konstatoval i Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).......

++ NĚKTERÉ ZDRAVOTNÍ REGISTRY SE NEVYUŽÍVAJÍ - Stát za zdravotnické registry zaplatil za devět let téměř 130 milionů korun, některé se ale nepoužívají, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Odhalil možné porušení rozpočtové kázně za 27 milionů korun. .... Za téměř 130 milionů korun vzniklo od roku 2009 do loňska 43 zdravotnických registrů, jejich roční provoz stál víc než 70 milionů korun. Kvůli chybějící strategii elektronizace byly například vytvořeny dva registry za více než 4,7 milionu korun, které nebyly nasazeny do ostrého provozu nebo nebyly využívány. Z nich Registr intenzivní péče nebyl spuštěn, protože nemocnice do něj nevložily svá data. Koordinační středisko pro resortní zdravotnické informační systémy přitom registr pořídilo bez pověření ministerstva, nenutily ho k tomu ani zákony. .....

+++ Na registr budov za 254 milionů úředníci kašlou, zjistila kontrola - Česká ministerstva mají volné kanceláře ve svých budovách, přesto si najímají prostory jinde a za vysoké částky. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad. Přitom stát zaplatil 254 milionů korun za centrální registr, který má volné prostory nabízet. Úředníci jej moc nepoužívají.....

atd. atd .....

Tara-Tara ( 30. července 2019 14:00 )

at uz vypadnou z vlády a poslední zhasne

1pravda1 ( 30. července 2019 13:16 )

NEBO CO - SOCANI? ZASE BUDETE VYDÍRAT ODCHODEM Z VLÁDY? UŽ SE NAŠLY HAMÁČKU STAMILIONY PRO TAJNÉ SLUŽBY, CO SE ZA CHOVANCE NĚKAM ZTRATILY VČETNĚ VELMI DRAHÝCH ODPOSLOUCHÁVACÍCH ZAŘÍZENÍ AGÁTA? Už jsou prověřeny neziskovky a jejich hospodaření s miliardami korun od daňových poplatníků? Jen vydíráte a natahujete ruku, hospodařit neumíte, což dokazujete i ve své vlastní straně a k tomu hlasujete s demoblokem proti vlastní vládě a EET. Běžte už do háje.

jajas ( 30. července 2019 13:15 )

Hmmm, už to zase vidím, jak bude ČSSD vyhrožovat, že když nedostane peníze z rozpočtu tak "zase" odejde z vlády! Nějak se hošánci přestávají kontrolovat. Si myslí, že jsou pupek světa nebo co? Tak ať raději už odejdou......

Zobrazit celou diskusi
Další videa