Rozpočet projde, věří Hamáček a chce hledat peníze na platy. „Sekera“ 40 miliard zůstává

Autor: peb, ČTK - 
31. 5. 2019
19:55

Nynější návrh státního rozpočtu na příští rok vládou projde, řekl v pátek místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD) po jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Sociální demokraté se ale podle Hamáčka v jednání o rozpočtu chtějí vrátit k navrhovanému růstu platů ve státní sféře a ke krácení výdajů ministerstev. Hamáček jako šéf ČSSD vyjednává o podobě rozpočtu za sociálnědemokratické ministry, Schillerová po schůzce uvedla, že jednali koaličně a zastupovala hnutí ANO.

 Ministerstvo financí navrhuje pro příští rok schodek 40 miliard korun. Výdaje by měly činit 1,594 bilionu korun a příjmy 1,554 bilionu. Premiér Andrej Babiš(ANO) původně na dnešek svolal mimořádné jednání vlády, na kterém měli ministři a ministryně první verzi rozpočtu projednávat. Nakonec se jednání zrušilo. Návrh podoby státní pokladny není ani mezi body pondělního zasedání kabinetu. 

Nynější návrh rozpočtu kabinet schválí s ohledem na zákonné termíny, řekl Hamáček. „Není to o tom, že bychom se dohodli, co bude na podzim schváleno," podotkl. „Budeme jednat jak se sociálními partnery, tak v rámci jednotlivých resortů, až dospějeme k finální dohodě,“ doplnil. Podle rozpočtových pravidel má ministerstvo financí do konce května zpracovat návrhy výdajů a příjmů jednotlivých kapitol. Následně do 20. června by to měla vláda schválit.

Schillerová řekla, že s Hamáčkem probrala základní parametry prvního návrhu rozpočtu a další jednání budou následovat do konce srpna. ČSSD se podle Hamáčka bude chtít vrátit k růstu platů zaměstnanců ve státní sféře, který ministerstvo financí navrhuje o dvě procenta. „Budeme vést jednání s odbory o tom, jaké by to finální číslo mělo být,“ řekl. Prostor pro debatu vidí také v tom, že návrh rozpočtu krátí provozní výdaje ministerstev, doplnil. Hamáček i Schillerovájsou podle něj připraveni hledat další zdroje na straně příjmů.

Schillerová zavádí motivační složku 

Schillerová o navrhovaném dvouprocentním růstu zaměstnanců státního sektoru mluvila také. „Já tam zavádím motivační složku. Navrhuji kolegům, že když sníží počty zaměstnanců, tak polovinu těch peněz vrátím daným resortům,“ řekla. Zaměstnavatelé návrh dvouprocentního růstu podporují, odbory chtějí zvýšení platů o osm procent.

Rozpočet počítá s růstem investic i důchodů. Schodek 40 miliard korun je schválen i v letošním rozpočtu. Opozice čtyřicetimiliardový schodek v době hospodářského růstu kritizuje. Podle ní je příliš vysoký a Česko by se mělo dostat na vyrovnaný rozpočet. Deficit se zdá velký i komunistům, kteří Babišův kabinet ANO a ČSSD podporují. Mluví o schodku 30 miliard korun.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zdenek43 ( 3. června 2019 07:43 )

noooooooo aby neprosel ..... Rozpočet projde, věří Hamáček..... vse co SOUDRUZI - soudruzi-StBaci ANO 2011 + soudruzi-praele z CSSD a soudruzi-komuniste z KSCM v y p l o d i - projde

ANO, ČSSD a KSČM disponují dohromady 108 hlasy ve Sněmovně.

josefostravak ( 1. června 2019 22:46 )

On už nás Babiš šidí od nepaměti, viz třeba privatizace Unipetrolu http­s://ww­w.res­pekt­.cz/ko­rupce/­dvoji-privatizace-unipetrolu

flesch2z ( 1. června 2019 19:24 )

Ta sekyra není kvůli platům!

Nesvádějte vaší sykyru na platy a důchody, všichni nejsou úřední vyžírkové, nebo "neziskovkáři! Všichni zaměstnanci, mimo úřední vyžírky a neziskovkáře, si posílají v daních a soc. a zdr. pojištění peněz až moc, z kterých živí i vás vládu, sněmovnu, senát, a všechny možný i nemožný dozorčí v radách, všechny úřední vyžírky.

Ta sekyra vznikla díky dotacím pro podvratné "neziskovky"jako je Slovo 21, Jandovy Euroanální hodnoty ...! "Neziskovky" a nadace neplatí na daních ani korunu! Kolik takových "neziskovek" v ČR máme? tísíc, dva, tři ... třicet tiíc? kolik?!

josefostravak ( 1. června 2019 17:49 )

Doporučuji nečíst propagandu Babiše,patřící do jeho firmy Agrofert. Tj. rychle odhlásit předplatné Lidových novin a MF DNES. Také nečíst online verze ihned a lidovky!

josefostravak ( 1. června 2019 17:17 )

ANO je naprosto nevolitelné, je celé nastalé korupcí, lží a demagogií.

Na Babiše padá jeden kostlivec a korupční stín za druhým. A že jich je, třeba
http­s://ww­w.eu­ro.cz­/byz­nys/ba­biso­va-mura-znalec-ktery-resil-prevzeti-lovochemie-dnes-pracuje-pro-agrofert-1337964

Pro toho, kdo má chvíli času doporučuji dokument MATRIX AB
http­s://ww­w.ces­kate­levi­ze.cz­/pora­dy/104­081110­09-cesky-zurnal­/21456­226260­0003-matrix-ab/

Zobrazit celou diskusi
Další videa