Neděle 3. března 2024
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Oblačno 11°C

Babišovo ANO slábne, dál je ale před Piráty i ODS. Pospíšil je nad propastí

Autor: ČTK, tsv - 
29. července 2019
13:40

Sněmovní volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO s 28,5 procenta. Proti ostatním stranám by stále mělo velký náskok, jeho podpora se však postupně snižuje. Druzí by byli se 14 procenty Piráti, kteří si v preferencích polepšili a předběhli ODS, kterou by volilo 12,5 procenta lidí. Vyplynulo to z volebního modelu agentury Median. Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do dolní parlamentní komory by ještě překročily SPD, ČSSD, KSČM, STAN a KDU-ČSL, těsně pod ní by skončila TOP 09.

ANO si od června pohoršilo o půl procentního bodu a proti květnu o dva body. Současný zisk je tak stejný jako v říjnu 2018 a současně nejnižší od té doby. Pokles podpory ANO může podle autorů průzkumu souviset se zveřejněním předběžných závěrů auditu Evropské unie ohledně čerpání dotací a střetu zájmů premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše.

Preference Pirátů se meziměsíčně zvýšily o procentní bod a v modelu Medianu se stali nejsilnější opoziční stranou. ODS proti červnu ztratila dva procentní body.

Hnutí SPD, které by se umístilo na čtvrtém místě, by stejně jako v červnu volilo devět procent lidí. Podpora ČSSD vzrostla o půl procentního bodu na osm procent. Za ní by s 6,5 procenta hlasů ve volbách skončila KSČM, která ale od června bod ztratila. Lidovci a Starostové oproti tomu mírně posílili na šest procent. TOP 09 po taktovkou Jiřího Pospíšila má podle průzkumu podporu 4,5 procenta respondentů.

Median zjišťoval i podíl pevného jádra voličů jednotlivých stran a podíl všech lidí, kteří volbu dané strany zvažují. Nejvyšší volební potenciál má dlouhodobě ANO, které by v případě zisku všech voličů, kteří jeho volbu vážně zvažují a nevylučují účast u voleb, útočilo na výsledek kolem 34 procent. Zisk přesvědčených voličů by mu stačil na zhruba 21 procent.

Volební potenciál Pirátů je kolem 22 procent, ODS ho má o čtyři a půl procentního bodu nižší. Jádro přesvědčených voličů ODS a Pirátu je nyní ale vyrovnané. U levicových stran má ČSSD sice menší jádro voličů než KSČM, nicméně má větší volební potenciál. „Starostové jsou často stranou druhé volby. To se projevuje relativně vysokým potenciálem, díky němuž by strana mohla opět bojovat o vstup do Sněmovny,“ uvedl Median, který průzkum provedl od 1. do 26. července mezi tisícovkou lidí.

Statistická odchylka je v průzkumu Medianu plus minus půl procentního bodu u malých stran a 3,5 bodu u velkých stran. Mezi dotázanými 62 procent avizovalo, že se voleb zúčastní. To by znamenalo mírně vyšší účast než při volbách do Sněmovny v roce 2017.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

borjar ( 13. listopadu 2019 02:14 )

Důchodcům slíbil zrušení koncesionářských poplatku ČT. Skutek je opak, hlasováním podpořilo ANO zprávu ČT .

marmat ( 30. července 2019 11:10 )

houslista: Nepodceňujme Kalou­ska.­..ra­naře/­drama­tika/­konstr­ukté­ra/a­rogan­ta/in­triká­na/ú­toční­ka..­..Ten pán, který ho nahradil byl MINISTREM SPRAVEDLNOSTI ! Nyní je z něj hysterická drbna ....gay-negay se 100% zženštilými reakcemi

marmat ( 29. července 2019 20:11 )

Málokdo si uvědomuje jaké charizma ANO má...nikoliv používá!!! Slušnost, korektnost a žádné drby....Tento styl jsme zkrátka NIKDY nezažili!!! A jednoduchá, průhledná, demagogická tažení opozice s medii + MCH je pro autory evidentně kontraproduktivní.

marmat ( 29. července 2019 20:06 )

ivoadler: I když je profesor snaživý , působí jako oddaný pejsek Uježděné z dobře prosperujícího SM salonu.........tak nějak vykleštěně

marmat ( 29. července 2019 20:03 )

Takový efekt nečekali ani MCH...tolik peněz, intrik, tendenčních lží...A NIC !!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa