Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Polojasno 22°C

„ČSSD se nepoučila, Babiš ji v marketingu válcuje.“ Odchod z vlády Marksová nedoporučuje

Autor: Nikola Forejtová - 
29. července 2019
05:02

ČSSD postrádá to, co má předseda vlády Andrej Babiš perfektně zmáknuté - marketing. Ten má šéf ANO skvělý, míní exministryně Michaela Marksová (ČSSD) a sociální demokracie se dodnes nepoučila. Politička je členkou strany už 23 let, v Sobotkově vládě se vyhoupla až na ministryni práce a sociálních věcí. Zde se potkala i se současným premiérem, se kterým, jak se svěřila Blesk Zprávám, občas nebyla nejlehčí řeč.

Ve vrcholné politice ustoupila do ústraní, přesto aktuální dění kolem vládní krize samozřejmě sleduje. „Jsem členkou ČSSD 23 let a v současné vládě jsou lidé, které znám, tak mi to samozřejmě nedá. I když co se týče zákonů, sleduji převážně to, v čem se pohybuji celý život – a to oblast práce a sociálních věcí,“ řekla Blesk Zprávám Marksová a podotýká: „Já jsem od začátku byla pro to, aby ČSSD do vlády šla, a i teď jsem proti tomu, aby z vlády odcházela.“

 

ČSSD hrozila odchodem z vlády několikrát. Demise ministrů visí ve vzduchu hlavně kvůli situaci na ministerstvu kultury. 31. července tam má skončit Antonín Staněk, jeho náhradník Michal Šmarda se však nadále nepozdává pretidentovi Miloši Zemanovi, který se k nominaci nového ministra vyjádří až 15. srpna.

Marksová: Díky ČSSD se nezapomíná na normální lidi

Složí ministři za sociální demokracii do té doby mandát? Marksová to nedoporučuje a nachází pro to hned několik důvodů. Mj. prosazování programových záležitostí, jako je zvyšování minimální mzdy, tlak na vyšší důchody apod.

„Když tam sociální demokracie bude, znamená to, že se bude v těchto a podobných věcech pokračovat. S Janou Maláčovou jsme pracovaly na ministerstvu spolu, máme podobné názory například na rodinnou politiku. ČSSD je záruka, že se nezapomene na normální lidi. I když jsme v koalici a to vždy znamená nutnost dělat různé kompromisy,“ upozorňuje Marksová.

Bohuslav Sobotka s někdejšími místopředsedkyněmi ČSSD Teskou Arnoštovou a Marksovou Bohuslav Sobotka s někdejšími místopředsedkyněmi ČSSD Teskou Arnoštovou a Marksovou | Archiv Blesku

„Co se týče výměny ministra kultury a jednání okolo, tam moc nevidím, co by se na místě předsedy Jana Hamáčka dalo dělat lépe,“ zastává se Marksová předsedy strany.  

Právě Hamáček ve čtvrtek upozorňoval, že kandidátem ČSSD zůstává dál Šmarda. Poukazoval na to, že premiér Andrej Babiš nedokázal prezidenta Zemana ani po několika schůzkách přesvědčit, aby požadavek sociální demokracie vyslyšel.

Babiš se naopak obořil na ČSSD v sobotním Právu. „Celý problém si vyrobila ČSSD a její představitelé. Jde o vnitřní boj v rámci strany. Kauzu vyrobilo Sobotkovo a Chovancovo křídlo v soc. dem.,“ myslí si Babiš. „Nikdy nepřijalo výsledek vnitrostranického referenda a celou dobu od vstupu do vlády hází panu Hamáčkovi klacky pod nohy,“ podotkl.

A rozzuřil se. „Víte, dlouho jsem se držel zpátky a hledal kompromis, ale moje trpělivost už došla. Takže vám něco řeknu. Už nejsem ochoten dál hrát s ČSSD divadlo, už nejsem ochoten ze sebe nechat dělat hlupáka a otloukánka a nejsem ochoten poslouchat ze všech stran, včetně od funkcionářů ČSSD, že jsem slabý premiér,“ bouří Babiš a dodává: „Mám snad prezidentovi lámat ruku, aby mi vysvětlil, proč se tak rozhodl? Má asi nějaký důvod, mně ho ale neřekl.“ 

Marksová před časem podstoupila v Blesku i proměnu v rámci akce Úsměv vám sluší Marksová před časem podstoupila v Blesku i proměnu v rámci akce Úsměv vám sluší | Dan Černovský

ČSSD se nepoučila, míní exministryně

Při této koaliční přestřelce si Marksová, která je řadovou členkou ČSSD, všímá jedné věci. „Po zkušenostech z minulého vládního období mi připadá, že se ČSSD nepoučila a nepřidala na marketingu – to nám velmi chybí. Je to věda jako každá jiná, politický marketing má nějaká pravidla a ta by se měla dodržovat. Andrej Babiš je v tomhle úplně skvělý. Samozřejmě se mu s tím vším, co má k dispozici on, velmi špatně konkuruje, ale my určitě zdaleka veškerý svůj potenciál nevyužíváme,“ řekla Blesk Zprávám Marksová. 

A zavzpomínala i na spolupráci s Babišem v jednom vládním kabinetu a na to, jaká s ním coby koaličním partnerem byla řeč. „V něčem lepší, v jiném horší. Pan premiér je tvrdý byznysmen a jsou oblasti, které dosud šly zcela mimo něj – což se hodně týká té ′mojí‘ oblasti sociální,“ podotýká exministryně.

Marksová: Babiš změnil názor

S Babišem si zažila své. „Špatně se mu například vysvětlovalo, že je dobře, že část evropských peněz musí jít do lidí, do rozvoje lidských zdrojů nebo do prevence nejrůznějších negativních sociálních jevů, a určitě by nebylo dobře přelít všechny do stavby silnic,“ vzpomíná Marksová.

„U řady jiných věcí byl nejdříve proti, ale pak změnil názor, třeba když jsme zvyšovali důchody či minimální mzdu. Ale já si na něj nestěžuji – že se hádá ministryně práce s ministrem financí, je normální v každé vládě,“ říká k přestřelkám s Babišem. Tyto hádky přitom probíhají i dnes. Pouští se do sebe však dvě ministryně - Marksové nástupnice Maláčová a současná strážkyně státní kasy a vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO).

Bude líp, věří bývalá členka vlády

Exministryně Sobotkovy vlády však má nové křeslo. Marksová je od května členkou Rady ČTK, která se schází jednou za měsíc. „Každý z nás má ale nějakou jinou práci, která nás živí – Rada ČTK nepatří k těm mediálním radám, kde by odměna pro členy mohla nahradit měsíční plat,“ podotýká.

A k současným problémům ČSSD také říká, že se současná krize netýká jen české sociální demokracie, ale většiny socialistických stran v Evropě.

„Doba se hodně změnila, dnes už v mnoha zemích není to ′staré dobré‘ rozdělení mezi pravici a levici, ale objevila se spousta stran jak více či méně populistických, tak extrémistických. V ČR se obávám, že na vzestupu těchto stran mají podíl i naše strany ′tradiční‘, ČSSD nevyjímaje. Spousta politiků se chovala, jako by ve svých funkcích měla být věčně, kandidáti a kandidátky do voleb se vybírali na stranických sekretariátech bez ohledu na to, jak jsou vnímáni veřejností. Tady má ČSSD také mnoho co zlepšovat. Nicméně jsem optimisticky přesvědčená, že když to nevzdáme, zase to bude lepší‚“ dodává Marksová.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

bullshit ( 29. července 2019 12:19 )

Jinak ve volbách jej nevolilo AB 71% občanů co šli k volbám. Tento výtečník i z rozkradeného státu vyždímal ještě další miliardy. Tak se prosím uklidni, modré straky již mnoho let nejsou u vesla a rozkrádání i nadále pokračuje.

Vivat_Putin ( 29. července 2019 10:49 )

Pod člankem, kde cikansky špíny na Slovensku úmyslně týraji a zabíjejí SADISTICKY desítky psů diskusi nedáte, ŽUMPO BLESKU? Čeho se bojíte? Pravdy, že lidi napíšou čo jsou cikáni za lidský hnus a odpad? Co se tím chrání, že se nemůže zmetkum cikánům zakázat mít jakékoli zvíře, když jsou stovky případů že to mučí už cikansky parchanti?? Kde je cit? Kde? Jak chcete aby měli lidi porozumění pro cikanskej odpad, když tohle provádí a trpí se jí to a když tuhle lůzu člověk nazve pravým jménem, tak z něj děláte rasistu? Bleju z vás!

pupak_1 ( 29. července 2019 10:26 )

Kandidáti a kanditátky byli vybíráni na stranických sekretariátech, bez ohledu na ro, jak byli vnímáni veřejností....
Kdyby tomu tak nebylo, nikdy by se Marksová- Engelsová nestala ministryní.
Marně jsem doufal, že už o té tlamě nikdy meuslyším.

Vivat_Putin ( 29. července 2019 10:18 )

Přesně

1pravda1 ( 29. července 2019 10:01 )

HOSPODAŘENÍ NA MPSV ZA MARKSOVÉ VYŠETŘUJE POLICIE, TO UŽ JE NA TOM ČSSD BLEDĚ, KDYŽ VYTAHUJE TUTO ŽENSKOU!!! Byla příšerná ministryně, přisátá na norské fondy, šla proti českým Klokánkům a chtěla pěstounskou péči podle vzoru Barnevernetu. Valachová - inkluze a rozkrádání peněz s kamarádkou na MŠ, Chovanec - česká pošta v háji, opět vyšetřuje policie ztrátu odposlouchávacích zařízení Agáta, která se ztratila za Chovance a peníze pro tajné služby. Sobotka dělal ostudu v Bruselu, neuměl ani slovo anglicky. Nyní vyhazujete Staňka, za to, že pracoval na MK dobře. Socani jsou prostě tragedie, dělají antibabiše proti vlastní vládě. Když se vymezovali proti skutečné opozici, což je ODS měli 20-30%. Nepoučitelní.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa