Budeme volit jen v sobotu? Čechům se plán líbí. A výběru prezidenta se vzdát nechtějí

Autor: ČTK, sova - 
6. ledna 2020
14:21

Se zavedením jednoho volebního dne v Česku, s čímž počítá ministerstvo vnitra v návrhu zákona o správě voleb, souhlasí 58 procent Čechů. Třetině lidí vyhovuje stávající dvoudenní hlasování. Vyplynulo to z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas.

Lidé, kteří podporují jednodenní volby, se kloní k tomu, aby se konaly o víkendu, přičemž podle poloviny dotázaných by měly být v sobotu a podle sedmi procent v neděli. Volby ve všední den by upřednostnilo 43 procent lidí.

Návrh zákona o správě voleb odeslalo vnitro loni na podzim do připomínkového řízení. Vedle stěsnání doby, po kterou mohou voliči přicházet k volebním urnám, do jednoho dne návrh plánuje elektronizovat volby, pro zahraničí zavést korespondenční hlasování a zrušit povinné doručování volebních lístků do domácností. První změny by podle návrhu voliče čekaly už ve sněmovních volbách 2021.

Přímou volbu chtějí lidé zachovat

Median v průzkumu rovněž zjišťoval, zda by lidé souhlasili s navrácením volby prezidenta republiky do Sněmovny místo nynější přímé volby občany. Tuto variantu zavrhlo 72 procent Čechů, pro opětovnou volbu prezidenta poslanci se vyslovila čtvrtina dotázaných.

S vrácením prezidentské volby do Sněmovny častěji souhlasili voliči ODS a Pirátů. Zachování přímé volby prezidenta si přejí spíše voliči KSČM a ANO, zjistil průzkum Medianu, kterého se loni 17. a 18. prosince zúčastnila tisícovka lidí starších 18 let.

pfoto1 ( 6. ledna 2020 16:46 )

"...do čeho jsi duši dal?"

Evka4 ( 6. ledna 2020 16:33 )

barda: Ty si myslíš, že jsi vtipný? Jsi dementní blb a hovado. Potřeboval bys pár přes tu svoji blbou držku

zlymikes ( 6. ledna 2020 15:53 )

lidi sice mají svůj názor a dobrý, bohužel bude rozhodovat ta banda v Parlamentu a to podle svých zájmů ne názoru lidí

pfoto1 ( 6. ledna 2020 15:22 )

Za mě by bylo ideální volit pouze v sobotu, ale ve větším časovém rozpětí, aby mohli volit i lidé pracující ve směnném režimu. Žádné korespondenční hlasování a přímou volbu samozřejmě zachovat. To bychom nemuseli volit přímo ani poslance, ale jenom strany a ony už by se potom přímo demokraticky domluvily, koho tam pošlou!

dobryclovek ( 6. ledna 2020 14:36 )

politické mafi­e,kmot­ři,tu­nelá­ři nesahejte občanum na volbu prezidenta jinak zažijete pohlavku jako o velikonocích!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud