Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno, sněžení -3°C

Šojdrová šéfkou lidovců být nechce, podpoří váhavého Jurečku. Kdo bojuje o křeslo?

Autor: ČTK, for - 
3. ledna 2020
10:18

Europoslankyně Michaela Šojdrová se na mimořádném sjezdu 25. ledna v Praze nebude ucházet o post předsedkyně KDU-ČSL. Pokud bude kandidovat bývalý ministr zemědělství a lidovecký místopředseda Marian Jurečka, podpoří ho. Jurečka je ale stále na vážkách, uvedl, že své rozhodnutí chce zveřejnit příští týden. Funkci předsedy z rodinných důvodů opustí Marek Výborný, který stál v čele strany od března loňského roku. 

„Kandidovat na předsedkyni KDU-ČSL nebudu. Pokud bude kandidovat Marian Jurečka, pak má moji podporu. Z Bruselu se nedá strana úspěšně vést,“ uvedla Šojdrová na dotaz ČTK, jestli zabojuje o křeslo vedení strany. 

Dodala, že podpoří případnou kandidaturu Mariana Jurečky, který už se o předsednictví zajímal loni v březnu. Jurečka Blesk Zprávám nedávno řekl, že je stále na vážkách a počká na názory straníků v regionech. ČTK nyní řekl, že své konečné rozhodnutí představí příští týden. 

Jurečka váhá, Zdechovský se ozval

Kandidaturu už dříve ohlásili místopředseda strany a šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek a europoslanec Tomáš Zdechovský. Vyloučili ji naopak bývalý šéf strany Pavel Bělobrádek a nynější první místopředsedkyně KDU-ČSL a senátorka Šárka Jelínková, na kandidaturu nepomýšlí ani hejtman Zlínského kraje a bývalý předseda Jiří Čunek.

Čunek to prozradil Blesk Zprávám v krátkém rozhovoru. Podle něj má se stranou odlišné vnímání světa a jeho předsednictví by nedělalo dobrotu. „Nevedlo by to asi k lepšímu, protože není tolik času si vyjasňovat různé postoje. Z toho důvodu si myslím, že by měl být do čela zvolen ten, který vyjadřuje názory těch lidí, kteří tvoří poslanecký klub,“ uvedl.

Současné vedení KDU-ČSL vzešlo ze sjezdu loni v březnu. Výborný tehdy ve volbě předsedy porazil Jurečku i Bartoška a vystřídal Bělobrádka, který lidovce vedl více než osm let. Výborný se rozhodl skončit v čele strany z rodinných důvodů, na konci září mu náhle zemřela manželka na srdeční selhání. Má tři děti a v minulosti zdůraznil, že rodič je víc než politik.

Rozhodnutí respektovala celá KDU-ČSL. „Myslím si ale, že jeho odchod byla jediná možná cesta, jak rodinu zachránit. Udělal to naprosto správně,“ řekl Blesk Zprávám Čunek. 

Video  Výborný o smrti manželky: Poslední slova a obejmutí. A jak ji oživovala dcera.  - Jakub Veinlich
Video se připravuje ...

Na mimořádném sjezdu požádají současní místopředsedové strany o potvrzení svých mandátů, které získali na řádném březnovém sjezdu. Jsou jimi kromě Jelínkové a Bartoška také Bohuslav Niemiec, Štěpán Matek a Petr Hladík, který už dříve kandidaturu na předsedu taktéž vyloučil.

dobryclovek ( 5. ledna 2020 10:46 )

Šrojdrová je obyčejný špinavý jidáš zrádce,politická zruda jako všichni lidov­ci,in­triky,­lži,pom­luvy!

gejzovic ( 3. ledna 2020 16:40 )

Pani Sojdrova ma lepsi plat vEU tady by mela mensi svaciny

gejzovic ( 3. ledna 2020 16:37 )

Pan Jurecka aby nebyl ve stretu zajmu pochybuji ze hospodarilbez dotaci

Evka4 ( 3. ledna 2020 13:36 )

Chtěla bych být spravedlivá, ale mezi lidovci nenajdu kus, který by mně byl alespoň trochu sympatický. Skoro bych řekla, že to jsou samí odporní lidé...

dobryclovek ( 3. ledna 2020 10:44 )

Zruda politikyšeska kuřbuř ovropakáže!! Jurečka turecká křivá šavle! lidovci politici podrazu,pomluv,lží!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud