Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Výborný chce lidovce vrátit do vlády, sám si „brousí zuby“ na školství. Za Zemanem nespěchá

Autor: Jakub Veinlich - 
30. března 2019
14:39

Nový předseda KDU-ČSL Marek Výborný nemá touhu se rychle potkat s prezidentem Milošem Zemanem. S většinou jeho názorů prý nesouhlasí a nevidí důvod ani po svém zvolení na Hrad vyrazit. Novou dynamiku má dát lidovcům omlazené vedení. Jeho průměrný věk je 43 let. Výborný má ambici dovést lidovce zpět do vlády a sám být ministrem školství. V rozhovoru pro Blesk Zprávy mluvil také o běhání, rodině i jízdě na kole.

Několikrát jste říkal, že KDU-ČSL stagnuje. Jak to tedy zařídit, aby nestagnovala a začala se hýbat kupředu?

Musíme být srozumitelní v tématech, musíme přicházet s takovými tématy, pod kterými si lidé dokážou přestavit něco konkrétního pro ně. Ať už je to podpora rodiny, podpora pracujících manželů, ať už je to boj s exekucemi, pomoc v rámci oddlužení, nebo otázka vzdělávání. Každý víme, že investice do vzdělávání je investice do budoucnosti České republiky. A druhá věc, také stejně důležitá a klíčová – musíme vytáhnout naše úspěšné komunální politiky. Stejně tak se musíme rozkročit a přizvat ke spolupráci lidi mimo KDU-ČSL, kteří se ztotožňují s naším programem.

Říkal jste, že by KDU-ČSL měla být integrační stranou, že byste chtěl přizvat k politické spolupráci další. Od zástupců ODS, TOP 09 i STAN tu zaznívaly podobné návrhy. S těmi posledními – tedy se STANem, jste ale odmítli volební spolupráci při volbách do Poslanecké sněmovny. Tak jak teď chcete být najednou tou integrační stranou?

Nabízíme prostor a řekl jsem to všem, kteří jsou ochotni se ztotožnit s naší politikou, a před nikým se neuzavíráme. Jsme středopravicová konzervativní politická síla a v tomto smyslu chceme být my pod naší značkou, protože máme také sto let a jsme dnes jedinou autentickou konzervativní středopravicovou stranou, být tou integrující silou. Proto jsem připraven pozvat ke spolupráci ať už ty malé konzervativní strany, stejně tak jsem připraven pozvat ke spolupráci osobnosti, které se budou chtít ztotožnit s naším programem. Když se podíváte například na výsledek Pavla Fischera v prvním kole prezidentské volby, tak je zjevné, že těch 10% voličů, kteří chtějí podpořit tento program, který ctí tyto hodnoty, že se politika má dělat slušně a poctivě, tady skutečně je.

EMBED_OFF

Byla tedy chyba, že jste se s hnutím STAN nakonec nespojili a nešli společně do těch voleb do Poslanecké sněmovny?

Nechci se vracet k těm starým válkám a starým bitvám, jestli to byla, nebo nebyla chyba. Myslím, že chybou bylo to, že se ta spolupráce začala dojednávat pozdě a poměrně hekticky a to se podepsalo i na tom konci. 

Zmínil jste senátora Pavla Fischera. Mohl by to být kandidát KDU-ČSL do příštích prezidentských voleb, byť budou až za čtyři roky?

To bude věc nějakých dalších jednání. Za sebe ale říkám: Ano, Pavel Fischer by byl určitě autentickým kandidátem, kterého by byla KDU-ČSL ochotna podpořit.

Míří KDU-ČSL opět do vlády?

Samozřejmě, že míříme do vlády. Jsem přesvědčený o tom, že v příští vládě, právě proto, abychom mohli prosazovat náš program, tak budeme usilovat o řízení ministerstva práce a sociálních věcí a ministerstva školství. To přesně odpovídá našim prioritám. Na jedné straně vzdělávání a na straně druhé podpora rodiny a podpora seniorů.

Jaké to ministerstvo byste eventuálně rád řídil vy?

To není o nějakých mých ambicích, ale nezastírám, že jsem učitel, pět a půl roku jsem vedl gymnázium, mám zkušenosti z krajské vzdělávací politiky, tak předpokládám, že jsem dostatečně kompetentní právě v oblasti školství a vzdělávání.

EMBED_OFF

Ve svém projevu jste děkoval manželce a svým třem dětem. Do Sněmovny jste byl zvolený za Pardubický kraj, jste předsedou strany. Jak to vše půjde skloubit – především tedy s rodinou?

Nebude to jednoduché. Jsme si toho vědomi já i moje manželka Markéta i děti. Ale kdybych neměl jejich podporu, tak do toho nepůjdu. Má to lehkou výhodu. Heřmanův Městec, který je na Železných horách nedaleko Pardubic, není daleko do Prahy. Určitě neplánuji žádné stěhování, protože jsem patriot a v Heřmanově Městci zůstanu nadále. Moc dobře ale vím, že zodpovědné vedení politické strany si vyžaduje čas, a já jsem připravený jít do toho s plným nasazením.

Chystáte se za prezidentem Milošem Zemanem? Jste nově zvolený předseda, byť opoziční strany.

To je otázka možná ne na mě, ale na pana prezidenta…

On vždy říká, že přijímá ty, kteří o schůzku požádají sami..

Tyto věci probereme na novém předsednictvu a podle toho budeme konat. Pro mě ale prezident Zeman není úplně člověkem současnosti a budoucnosti. S mnoha jeho vyjádřeními nesouhlasím. Myslím, že úkolem prezidenta by mělo být sjednocovat, což bych si moc přál. Úkolem politika je ale komunikovat – vím, že nebudeme spolupracovat s KSČM a SPD, ale prezident republiky je hlava státu a pokud bude nějaká příležitost se potkat, tak mu určitě rád sdělím náš pohled na českou politiku a budoucnost křesťansko-demokratické politiky v České republice.

Jan Bartošek se nakonec stal řadovým místopředsedou KDU-ČSL. Je ale také předsedou poslaneckého klubu. Zůstane jím i nadále po tomto sjezdu, nebo budete chtít udělat změnu i v tomto směru?

Ještě jsme toto vůbec neprobírali, nepředbíhal bych. Je to ale věc do příštích dnů, jak nastavit práci na úrovni poslaneckého klubu a také senátorského klubu, protože první dámou KDU-ČSL je senátorka Šárka Jelínková.

Přesto se zeptám ještě jednou. Mělo by podle vašich představ dojít ke změně na pozici předsedy poslaneckého klubu?

Teď bezprostředně k tomu důvod nevidím, ale nemohu to vyloučit.

EMBED_OFF

Ve svém projevu jste řekl, že posunout KDU-ČSL kupředu bude takový maraton, ale že jste připravený ho běžet. Chodíte běhat?

Ještě před rokem dvěma jsem občas chodíval. Dnes, když už mám čas, tak vytáhnu kolo. Těším se, až s kamarády od nás z Heřmanova Městce, se kterými máme takový „oddíl“, říkáme tomu Rudý leknín – což není žádná politická konotace – je to jen proto, že když jsme před lety poprvé vyrazili, tak jsme měli červená trička a leknín je znak mého města. V létě pak vyrážíme někam do zahraničí, ať už na silniční kola, nebo na biku. Loni jsme byli na Tour de France. Těším se, že si zase spolu vyrazíme a vyčistím si hlavu. To je takový můj relax. Primárním relaxem ale bude rodina, protože těm budu muset vracet to, co jim dlužím a budu dlužit.     

salto ( 2. dubna 2019 07:39 )

Pokud flanďáci překročí magickou hranici 5%, tak to nebude problém dostat se do vlády. Vždycky byli - kam vítr, tam plášť

aIIahakbar ( 30. března 2019 21:42 )

Tuhle stranu zoufalců stejně jako TOP-09 může vést klidně včelka Mája a nic nezkazí.

agfor ( 30. března 2019 19:04 )

Ať si brousí zuby na co chce (asi chce zavádět do škol náboženství) dokud je má. Může mu je taky někdo vyrazit.

ivoadler ( 30. března 2019 18:18 )

Vedení lidovců je mi celkem putna, ale když jsem v novém vedení viděl ten nenávistný ksicht Bartoška, tak jsem si řekl: vzali jste to hoši za špatný konec. Bartoška jste měli vykopnout a Jurečku si nechat.

petr12 ( 30. března 2019 17:30 )

lidovci banda kživáku křepčí hovadiny nevolitená strana.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud