Boj o šéfa lidovců: Trojici rivalů číhá Čunek za zády. Kdo za Bělobrádka?

Autor: Jaroslav Šimáček - 
13. 2. 2019
05:44

Až se bude v Brně 29. a 30. března rozhodovat o novém šéfovi lidovců, Pavel Bělobrádek už o křeslo usilovat nebude. Rozhodl se tak i kvůli svému zdraví, trpí roztroušenou sklerózou. Hlavně ale kvůli celkovému vyhoření a snaze získat víc času na rodinu. O nástupnictví si říkají ale jiní kandidáti – šéf poslaneckého klubu lidovců Jan Bartošek, poslanci Marian Jurečka a Marek Výborný. A co senátor Jiří Čunek, který proti Bělobrádkovi kandidoval naposledy? Blesk Zprávám reagoval lehce vyhýbavě. 

Kandidáti na předsedu KDU-ČSL se utkají v debatě 25. února v pražském divadle Minor. A to i za účasti Blesk Zpráv, které jim budou v přímém přenosu klást své dotazy.

Bude u toho i Jiří Čunek? Tahle otázka stále zůstává nezodpovězena. Čunek kolem své případné kandidatury mlží i půl roku poté, co slíbil její rozuzlení. V loňských volbách do Senátu zaválel, při poslední volbě předsedy nikoli – kandidoval až přímo na sjezdu prý proto, aby mohl mít především coby řadový delegát prostor pro obsáhlou řeč. Tenhle scénář se však opakovat nebude, Čunek se své rozhodnutí chystá ozřejmit dříve, zjistily Blesk Zprávy. 

Čunek je výrazná, ale též kontroverzní osobnost lidovců. Loni v rozhovoru pro E15 řekl: „Já všem říkám, že na to bude čas se ptát až v únoru příštího roku.“ Tento avizovaný čas nyní uzrál, Čunek ale mlží dál.

Čunka štve balancování nad hranicí pěti procent

Je tedy Čunkova kandidatura ve hře? „Určitě tu záležitost zvažuji a říkal jsem, že jakmile to dokončím, tyto úvahy, tak že se jasně vyjádřím. Asi bych se ucházel pouze o funkci předsedy, pokud se tak rozhodnu. Ale určitě bych tím pouze sledoval to, že bych rád, aby strana přestala balancovat nad pětiprocentní hranicí,“ sdělil nyní Čunek Blesk Zprávám.

A s odkazem na svá dřívější slova o tom, že více prozradí v únoru, doplnil s úsměvem: „Únor je tady.“ Rozhodnutí však nesdělil, jasno je však patrně kolem toho, že kandidovat až na sjezdu nebude. „To s největší pravděpodobností neudělám,“ říká Čunek.

Otázkou tak zůstává i to, zda se Čunek bude účastnit debat kandidátů na Bělobrádkova nástupce, které se odehrají jak v Brně, tak právě v Praze v Minoru. „Pokud se rozhodnu, že budu kandidovat, tak se jich budu účastnit,“ dodal Čunek. Organizátoři debat s ním přitom už nepočítají, stanovené termíny promeškal.

Video Čunek v říjnu 2018 nevyloučil kandidaturu na šéfa lidovců. Mrzí ho, že KDU-ČSL nešla s Babišem do vlády. - Jakub Veinlich, Aleš Brunclík

Bartošek, Jurečka, Výborný. Koho zvolí lidovci?

Ohlášení kandidáti na předsedu jsou nyní tři. Figuruje mezi nimi i Marek Výborný – syn exministra obrany Miloslava Výborného, někdejšího dlouholetého poslance i ústavního soudce, který v KDU-ČSL působil v letech 2001 až 2003 jako místopředseda. Jeho syn má nyní ještě vyšší ambici. Nahradit Pavla Bělobrádka, který oznámil ještě před volbami, že znovu kandidovat nebude

Mezi dalšími kandidáty jsou první místopředseda strany Marian Jurečka, který ve vládě lidovců s ANO a ČSSD zastával post ministra zemědělství a ostře se vymezuje vůči Hradu, a také Jan Bartošek, jeden z nejvýraznějších rétorů lidovců v současné Poslanecké sněmovně, kde ostatně vede poslanecký klub lidovců.

Nejít s ANO byla chyba, kritizuje Čunek

Jak Bartošek, tak i v řadě případů Jurečka a koneckonců i Výborný platí nyní za občasné kritiky ANO a premiéra Andreje Babiše. Čunek je však opačného názoru. To, že nešli lidovci do vlády s hnutím předsedy vlády a dostali se na opačnou stranu sněmovní barikády, neschvaluje.

„Já to považuji pořád za chybu. Jsem přesvědčen, že pokud nejde o komunistickou stranu, se kterou my spolupracovat nemůžeme a ve vládní koalici bychom s ní nemohli být, tak pokud nejde o takovouto variantu, tak určitě jsme měli jít do vládní spolupráce s ANO,“ řekl nyní Blesk Zprávám. 

Čunek své myšlenky dál rozvedl: „Tím hlavním důvodem je, že máme mít respekt k voličům, to znamená, že vyhrála-li tato strana, má mít nárok na funkci premiéra. A hodnotové zakotvení ANO je svým způsobem pro nás uchopitelné, takže by jistě mnoho důležitých věcí, které potřebujeme prosazovat a které jsou v našem programu a řekl bych skoro zcela jistě v našem vývěsním štítu KDU-ČSL, tak bychom je nemuseli porušovat a naopak je naplňovat.“

„Kolegové zhodnotili naše postavení a zřejmě to vidí tak, že je lépe s ANO nespolupracovat. Já si to do teď nemyslím. A myslím si, že i mnoho zákonných předloh, aktů včetně církevních restitucí by nebylo, kdybychom ve vládě byli také,“ dodal.

Čunek: Otec čtyř dcer dělal i automechanika

Senátor a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, kterému bude 22. února 60 let, je protřelým politikem, který si jako jediný z čtveřice lidovců již křeslo předsedy KDU-ČSL vyzkoušel – byl jím od prosince 2006 do května 2009. Vedle toho v minulosti působil jako 1. místopředseda Topolánkovy vlády i ministr pro místní rozvoj.

V osobním životě je Čunek otcem čtyř dcer, který před revolucí pracoval i jako automechanik u gottwaldovských Pozemních staveb či bezpečnostní technik ve vsetínské zbrojovce. Do KDU-ČSL vstoupil již v roce 1990, pokud bude kandidovat na jejího předsedu, bude mít se stranou nejdelší zkušenosti.

Bartošek: Terapeut závisláků i ochotnický herec

Mezi kritiky Babiše se vyprofiloval mj. i šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek (47), který byl v předchozí Sněmovně jejím místopředsedou. Absolvent Zemědělské fakulty na Jihočeské univerzitě se přitom před politikou věnoval zcela jinému povolání – působil jako terapeut v protidrogové komunitě Podcestný mlýn u Dačic, kde se léčí lidé se závislostí na návykových látkách.

Zastupitel Jihočeského kraje a zastupitel Dačic, kde působil čtyři roky i coby místostarosta, totiž v minulosti vystudoval i dramaterapii na olomoucké univerzitě. „Pro mě určité ponaučení je to, že to, s čím mnozí lidé chodí na terapie, tak v politice mi připadá, že mnozí pokládají za svoje přednosti,“ řekl před volbami v roce 2017 Blesk Zprávám v pořadu Osoba blízká.

Bartošek je ženatý, má dva syny. Rád rybaří a za svou velkou zálibu označuje ochotnické divadlo, je členem divadelního spolku Tyl Dačice. Do KDU-ČSL vstoupil v roce 2006.

Video Osoba blízká: Jan Bartošek - Zuzana Štíchová

Jurečka v traktoru i s tubou na koncertě

Marian Jurečka (37) působil coby ministr zemědělství od ledna 2014 do prosince 2017. Ve funkci prvního místopředsedy KDU-ČSL je již od prosince 2011. A je také zastupitelem Olomouckého kraje. 

Jurečka v minulosti působil jako zemědělec na rodinné farmě ale i v střediscích agrochemie dvou soukromých firem. „Mám pět oblíbených kusů skotu, jsou to jalovice, jména nemají. My jsme byli vychováváni, že odmalička už i doma jsme nedávali zvířatům jména. Když zvíře odchází z hospodářství k jatečním účelům, tak je to pak moc osobní,“ řekl předloni s úsměvem ve studiu Blesku. 

Jurečka je ženatý a má pět synů. Jeho zálibou je hra na tubu, čas od času se zúčastní i některého z koncertů. Do KDU-ČSL vstoupil v roce 1999.

Video Má Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve svém hospodářství oblíbenou krávu? A jak se jmenuje? Odpovídal v Blesk Volebním souboji 2017. - Blesk Zprávy

Výborný: Učitel z gymplu, basista i skaut

Marek Výborný (42) je synem exministra obrany Miloslava Výborného. 17 let se živil jako učitel na gymnáziu – s aprobací dějepis, základy společenských věd. A také latina. Od roku 2012 do března 2018 byl ředitelem pardubického gymnázia v Mozartově ulici.

Členem KDU-ČSL je od roku 2005. S manželkou Markétou, která je klavíristkou, vychovávají tři děti – syna Vendelína a dcery Michaelu a Amálku. Výborný hrával v mládí závodně basketbal. I on má blízko k hudbě – coby basista a jednatel pěveckého sboru Vlastislav Heřmanův Městec, vedeného jeho manželkou. Je také členem skautské organizace Leknín Heřmanův Městec a členem Parlamentního skautského oddílu.

Video Je to skandální, říká k návrhu komunistů na zdanění náhrad za církevní restituce lidovec Výborný. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

vuhp ( 27. února 2019 09:35 )

Když kdysi ve Vsetíně pan Čunek vystěhoval cikány a potom ho stále otravovali novináři.Měla Jsem ho za statečného člověka , chodila jsem na demonstrace na jeho podporu. Nyní už ho ráda nemám a nakonec si myslím, že ta paní sekretářka , která tehdy Čunka obvinila z nějakých podvodů , měla docela pravdu a byla to statečná paní.

pavel11 ( 13. února 2019 15:10 )

Sittowa! nelži kdo spolupracoval za války s nacisty kdo s komunisty asi žiješ na jiné planetě.Kolik tisíc lidovcu bylo agentu němcu kněží,stranici věříci a kolik bylo estebáku ,udavaču věřících,kněží za komunistu! lidovci je strana hruzy!

Sittowa ( 13. února 2019 11:12 )

V jaké straně dnes nemáte křiváky?...A spolupráce s nacisty a komunisty byla určitě.Za Hitlera makali v koncentráku za kus chleba jako i za komoušů na uranu pro SSSR.A řádové sestry místo starání o nemocné v komunistickém lágru draly peří....Lidovci byla jediná nežidoblševická strana než ji neovládli prospěcháři.Lidovci na vesnicích jsou dnes jediné zdravé jádro českého národa.Na rozdíl o nové neomarxistické Pirátské mládeže.

pavel11 ( 13. února 2019 10:29 )

lidovci byli a jsou křiváci díky podrazum,udávaní a spolupráci nacistu,komunistu nic dobrého nikdy politice nepřinesli.Jmená Jurečka,Herman,Bartošek,Bělokřivák splnují humus,podrazy spolupráci i s dáblem jen se udržet u koryt.Voliči pokud chcete mít trochu klidu v našem státě nevolte strany,tunelářu,křiváku,udavaču,šílených krav jaKo ŠROJDROVÁ! TOP STAN KOMUNISTI LIDOVCI a bude dobře, jmená jako Kalousek,Pospišil,Farský,Gazdík,Rakušan,Šrojdrová,a lidovci jsou neskutečným politickým humusem!!

satanas ( 13. února 2019 10:08 )

Bartosek je pomatenej extremista,,Cunek podvodnik co ke svemu konani potreboval CIkany a dva obcanske prukazy..Sami "Lepsolide";..Coz se v KDU nenajde uz opravdu nikdo normalni?? Kam to ten Panbicek vede?

Zobrazit celou diskusi
Další videa