Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno 24°C

Jurečka se v lidoveckém boji chlubil plodností. Výborný: Bojujeme o přežití

Autor: Jakub Veinlich - 
29. března 2019
16:15

Plodnost, řecko-římský zápas, hrátky se jménem, ale také výklad slova homo politicus i fake news. To všechno přišlo na přetřes během projevů čtyř kandidátů na nového předsedu KDU-ČSL. Lidovci si mohou u místního stánku koupit také žluté ponožky, které mají ladit s kravatou. 

Jako první vystoupil se svým nominačním projevem poslanec Marek Výborný„Znáte mě, chci být vaším předsedou, jakým jiným, než výborným,“ začal svou řeč. K delegátům přitom mluvil s rozmyslem, dával si pozor na to, co říká.

„Naše strana nevzkvétá, jako kdyby povstala a zase si lehla,“ začal kriticky a mířil tak na současné vedení v čele s končícím předsedou Pavlem Bělobrádkem. Straně se podle Výborného nepodařilo navázat na úspěch ve volbách z roku 2013.  „Bojujeme o parlamentní přežití. Vzbudili jsme vysoká očekávání, která jsme nenaplnili,“ pokračoval v kritice Výborný, který je jedním z 10 lidoveckých poslanců.

Stejně jako Bělobrádek kritizoval Výborný také vstup do vlády s hnutím s ČSSD a hnutím ANO. I Výborný narážel na problémy současného premiéra Andreje Babiše. „Tolerovali jsme zásahy do médií, a dotační podvod,“ kritizoval společné vládnutí s Babišem. Problém vidí Výborný také v tanečcích okolo přijímání elektronické evidence tržeb, kterou Babiš prosadil. „Místo zásadového postoje k EET jsme jeden den ráno řekli rozhodné ne, abychom v poledne řekli rozhodné ano,“ pustil se do vlastních řad Výborný.

Straníkům vyčetl také odmítnutí volební koalice se Starosty. „Volič nám nerozumí,“ tvrdí Výborný, podle kterého KDU-ČSL chybí zajímavé tváře i srozumitelný program nejen pro rodiny, ale také v oblasti školství, nebo důchodů.

„Pavel Bělobrádek dokázal opravdový zázrak, vrátil nás do Sněmovny a stranu sjednotil. A na to chci navázat,“ řekl Výborný podruhé ve svém projevu o post předsedy.  

EMBED_OFF

Strana podle Výborného musí získat novou dynamiku a vrátit se také k práci se straníky. I proto chce prý v případě svého zvolení, znovu zavést post místopředsedy, který bude mít na starosti komunikaci s členy.

„Chci otevřít stranu tak, jako to udělal Josef Lux. Chci nového Petra Pitharta nebo Zuzanu Roithovou, kteří byli křesťanskými demokraty dřív, než měli stranickou legitimaci,“ snažil se motivovat Výborný delegáty brněnského sjezdu.

„Vím, že máme navíc. Chci být předsedou takové KDU-ČSL, která bude silná, sebevědomá. Bude to maraton, ale jsem připraven tento běh běžet,“ ukončil svůj klidný projev Výborný.

Nečekaný kandidát Vlach

Jako druhý vystoupil trochu nečekaný kandidát na předsedu. Jaroslav Vlach ze středních Čech, jeho kandidaturu se delegáti dozvěděli jen deset minut před ukončením termínu na přihlášení.

„Jsem homo politicus. Politice se věnuji od 90. let a nestydím se za to. Nemám potřebu říkat: nejsem politik, stydím se za politiku,“ představil se delegátům, kteří by ho snad neznali.

„Možná je to pro vás drzé, že tu předstupuji na poslední chvíli. Ale možná to není drzost, možná je to okysličení KDU- ČSL, které tato strana potřebuje,“ řekl Vlach, podle kterého strana stagnuje.  

„Buďme tmelem, který se neleptá a nedrolí. Klidná síla je to, k čemu máme směřovat a o co se máme snažit,“ dodal.  

Pět Jurečkových dětí a fake news

Předsedou strany chce být ve svých 38 letech také stávající první místopředseda KDU-ČSL a někdejší ministr zemědělství v Sobotkově vládě Marian Jurečka. Delegátům se představil téměř od malička. Do KDU-ČSL vstoupil před dvaceti lety a přivedla ho prý klidná a rozvážná síla tehdejšího předsedy Josefa Luxe, na kterého v Brně lidovci často během pátku vzpomínali.

Jurečka se také pochlubil svou plodností. Celkem má pět dětí, pět synů. Poslední dva se mu podařilo zplodit v době, kdy byl ministrem zemědělství. „Když říkám, že máme navíc, tak tím nemyslím, víc dětí u nás doma. Holčičku jsme zkoušeli pětkrát, ale pošesté to zkoušet nebudeme,“ pobavil Jurečka jinak tichý sál brněnského výstaviště. Zhruba čtyři stovky delegátů poslouchaly jeho projev téměř nehybně.

EMBED_OFF

Jurečka vypočítal také úspěchy ve vládě, které se lidovcům povedly – odmítl ale slova svého protikandidáta, který mluvil o nezdanění biopaliv ve vládě. „Nechci, aby šířil fake news, ke zdanění došlo, je to dohledatelné,“ obořil se Jurečka na svého soupeře.  

Jurečka zároveň odmítá, že by se strana měla s někým spojovat v koalice, tak jak se o to lidovci a STAN pokoušeli před volbami před dvěma lety. „Když jsme to neměli zapotřebí v roce 2013, proč o tom mluvíme teď. Chci být případným předsedou, který bude budovat důvěru v naši silnou značku,“ uvedl.

„Máme na víc. Jsem přesvědčen, že většina z nás to do morku kostí cítí,“ dodal Jurečka s tím, že strana musí být víc lidová, aby jí lidé rozuměli, a také musí umět přilákat nezávislé osobnosti a odborníky.

Bartoškův řecko-římský zápas

Jako poslední vystoupil se svým projevem předseda poslaneckého klubu strany Jan Bartošek. Připomněl, že lidovci v průzkumech stále balancují nad volební pětiprocentní propastí.

„Čeká se na někoho, kdo dobře zacílí a zajistí straně úspěch. A já mám výzvy rád, mám rád těžké úkoly,“ řekl si o křeslo předsedy hned v úvodu svého vystoupení. Je prý člověk do složité doby a těžkých časů. „Když jsemjsem stud, dělal jsem volný styl, něco jako řecko-římský zápas,“ poodhalil něco ze svého mládí.

I on chce stranu pracovitou, otevřenou a hlavně mladou. „Pokud na omlazení strany rezignujeme, staneme se stranou regionálních organizací a postupně zahyneme,“ apeloval na spolustraníky v Brně.

Politici mají také podle něj vyjít ze svých kanceláří mezi lidi. Jen tak může prý strana oslovit a lákat voliče.

„Nejpozději do pěti let, by měl mít Senát předsedu z řad KDU-ČSL. Chci vidět nového Petra Pitharta,“ narážel na oceněného někdejšího předsedu horní komory parlamentu. V případě zvolení chtěl Bartošek navázat na vše dobré, co po sobě zanechal Pavel Bělobrádek. A budovat právní a bezpečný stát. Do finále se ale neprobojoval.

„Děkuji svým proti kandidátům. Díky, chlapi, myslím, že jsme se jeden od druhé hodně naučili,“ poděkoval Výbornému a Jurečkovi. Všichni tři totiž sváděli několikaměsíční vnitrostranickou kampaň i souboj ve veřejných diskusích.

EMBED_OFF

iFender ( 30. března 2019 19:54 )

Ten pan Vyborny je se svou partaji na 5% a chce prosadit tohle a onehle.No s 5 % na to zapomente a mozna ,ze se nam pod hranici 5% ztratite navzdy z politickeho deni.Nebyla by to skoda.Jaci vy jste vubec krestane,asi tak jako Merkelova v Nemecku.Ta je spise muslimka,ta nema s krestanstvim nic spolecneho.Zradkyne!

vhtomas22 ( 29. března 2019 19:46 )

 =Najděete nahe_ženy ve vašem městě zde : til.pw/zeny

bumb ( 29. března 2019 18:28 )

Bartošek a Jurečka největší debilci.Delegáti neměli moc na výběr.Jeden větší hnup jak druhý.Snad ten třetí pan Výborný si povede dobře,ale volit je nikdy nebudu.Jsou to černo***níci sestry a bratři.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud